Skip to content

Sulčių kokteiliai – vaisių, uogų ar daržovių? Kuo jie naudingi mūsų sveikatai ir kuriuos tikrai verta rinktis

Sulčių kokteiliai – vaisių, uogų ar daržovių? Kuo jie naudingi mūsų sveikatai ir kuriuos tikrai verta rinktis

Įvairių sulčių kokteiliai yra mėgstami ir vaikų, ir suaugusių. Jų įvairovė taip pat yra labai didelė. Sulčių kokteiliai gali būti ruošiami iš vaisių, uogų ar daržovių sulčių, derinant jas tarpusavyje ir išgaunant mėgstamiausius skonius. Šiame straipsnyje apžvelgsime sulčių kokteilių įvairovę bei jų naudą, priminsime kai kuriuos šių gėrimų minusus bei pateiksime keletą netikėtų idėjų, kurios puikiai tiks maloniems vasaros pasibuvimas su draugais.

Sulčių kokteiliai: keletas bendrų pastebėjimų, kuriuos verta prisiminti

Sulčių kokteiliai – tai gėrimai, paruošti iš skirtingų vaisių, uogų ar daržovių sulčių. Šiems kokteiliams gali būti naudojami vaisių, uogų ir daržovių sulčių deriniai, maišomi įvairiomis proporcijomis. Galima sakyti, kad sulčių kokteiliai yra būdas išlaisvinti savo gastronominę fantaziją, o jų receptų variacijos, ko gero, yra begalinės. 

Patys vertingiausi yra šviežiai spaustų, natūralių sulčių kokteiliai. Būtent tokie turi daugiausiai naudingų maistinių medžiagų – vitaminų, mineralų bei antioksidantų. Pats geriausias sulčių kokteilių ruošimo būdas yra naudoti namuose šviežiai spaustas vaisių, uogų ir/ar daržovių sultis.

Taip pat būtina atsižvelgti ir į skirtingų vaisių, uogų bei daržovių maistines savybes. Maistinių medžiagų kiekiai ir jų balansas skirtinguose produktuose skiriasi. Ypač aktualu atsižvelgti į tai, kiek konkretus vaisius, uoga ar daržovė turi natūralaus cukraus bei koks jų sulčių kaloringumas. Ypač tai aktualu tiems, kas turi riboti cukraus suvartojimą ir tiems, kas savo mityboje skaičiuoja kalorijas.

Maistinių medžiagų kiekis sulčių kokteiliuose gali priklausyti ir nuo to, ar vaisiai, uogos ir daržovės yra ekologiškos. Taip pat sulčių kaitinimas (pasterizavimas), pridėtinių saldiklių ar kitų konservantų naudojimas sumažina sulčių maistinę vertę ir jų naudą sveikatai.

Vaisių sulčių kokteiliai

Vaisių sulčių kokteiliai

Kai sakome vaisių sulčių kokteilis, galvoje turime gėrimą, paruošta sumaišius keleto įvairių vaisių sultis. Vieni populiariausių vaisių sulčių kokteiliai yra iš citrusinių vaisių – apelsinų, greipfrutų, citrinų ir saldesnių vaisių – ananasų, mangų sulčių paruošti kokteiliai. Tačiau savo skoniu ir populiarumu nenusileidžia ir “lietuviškos” prigimties vaisių – obuolių, slyvų, abrikosų sultys ir jų kokteiliai.

Skirtingų vaisių maistinė vertė skiriasi. Tačiau apibendrintai galima sakyti, kad visi jie turi įvairių naudų sveikatai. Visuose vaisiuose yra pagrindinių, žmogaus organizmui būtinų vitaminų, mineralinių medžiagų bei antioksidantų. Vaisių sultys padeda kovoti ir su tam tikromis organizmo problemomis. Pavyzdžiui, slyvų sultys gali palengvinti vidurių užkietėjimą. 

Pagrindinis vaisių sulčių minusas yra tai, kad kai kuriuose iš jų yra pernelyg daug cukraus. Be to, sultyse lieka mažiau skaidulinių medžiagų, nei natūraliuose vaisiuose. Taigi, prieš renkantis vaisių sultis, iš kurių ruošite kokteilį, atkreipkite dėmesį į jų kaloringumą. Ypač, jei turite sveikatos problemų – cukrinį diabetą, viršsvorį ir pan.

Uogų sulčių kokteiliai

Beveik visos uogos gali būti priskiriamos supermaisto kategorijai. Jos yra vienas iš turtingiausių natūralių antioksidantų, mineralų ir vitaminų šaltinių. Dėl savo unikalios maistinės sudėties uogų sulčių kokteiliai pagrįstai gali būti vadinami antioksidantų kokteiliais. Būtent antioksidantai yra tie organizmo sergėtojai, kurie stiprina imunitetą, užkerta kelią lėtinių ligų vystymuisi ir progresavimui bei lėtina organizmo senėjimo procesus. 

Ruošiant uogų sulčių kokteilius, naudinga derinti įvairių spalvų uogas. Dar vertingiau – kokteilį ruošti maišant miško ir sodo uogas. Pavyzdžiui, rūgščias uogas – spanguoles, juoduosius, raudonuosius serbentus, bruknes ir pan., maišykite su saldesnių uogų – braškių, aviečių, vyšnių sultimis.

Uogų sulčių kokteiliai

Daržovių sulčių kokteiliai

Daržovių sultyse taip pat gausu žmogaus organizmui būtinų maistinių medžiagų. Jų sulčių kokteiliai gali būti nebloga alternatyva tiems, kurie valgo permažai daržovių. Daržovių sulčių kokteilių nauda priklausys ir nuo to, kokias daržoves pasirinksite.

Pavyzdžiui, raudonos, oranžinės ir geltonos spalvos daržovėse yra daug vitaminų A, C, taip pat kalio bei antioksidantų. Baltos spalvos daržovės pasižymi maistinių medžiagų sudėtimi, kuri itin naudinga širdžiai bei padeda sumažinti cholesterolio lygį kraujyje. Mėlyna/violetinė daržovių spalva rodo jų išskirtines antioksidacines savybes. Žalios spalvos daržovės – tai chlorofilo šaltinis, turintis organizmą detoksikuojantį poveikį.

Lyginant su vaisių ir/ar uogų sulčių kokteiliais, daržovių sulčių kokteiliai neretai pasižymi mažesniu cukraus kiekiu bei mažesniu kaloringumu. Šviežių daržovių sultys dažnai yra geresnė alternatyva sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, nes jos paprastai turi mažesnį glikemijos indeksą. Turintiems minėtų sveikatos problemų ypač rekomenduojama rinktis daržovių sulčių kokteilius su kopūstų ir/ar špinatų sultimis.

Sulčių kokteiliai

Sveikiausios sultys, kurias verta įtraukti į kokteilį

Nors visų vaisių, uogų ir daržovių sultys turi naudingų medžiagų ir gali prisidėti prie pilnavertės mitybos užtikrinimo, tačiau, kaip jau minėjome anksčiau, svarbu nepamirši ir to, kad kai kurios iš jų turi daug cukraus ir yra pernelyg kaloringos.

Renkantis sulčių derinius kokteiliui, svarbu išlaikyti balansą tarp skonio ir naudos. Maistinei sulčių kokteilio vertei padidinti labiausiai rekomenduojamos šios vaisių, uogų ir daržovių sultys:    

  • Spanguolių sultys turi daug kalio, antioksidantų ir vitaminų C ir E.
  • Pomidorų sultys turi likopeno, kuris yra stiprus antioksidantas ir gali sumažinti širdies ligų riziką.
  • Burokėlių sultyse yra maistinių nitratų ir betalainų, kurie padeda išvengti įvairių lėtinių ligų, tame tarpe ir širdies bei kraujagyslių ligų. Be to, juose yra daug mažiau cukraus nei kitose sultyse.
  • Obuolių sultys yra antioksidantų, ypač – vitamino C, šaltinis.
  • Slyvų sultyse gausu geležies, magnio, kalio, vitamino C ir B grupės vitaminų. Jos taip pat gali padėti esant vidurių užkietėjimui.  
  • Granatų sultyse gausu antocianinų, kurie yra galingi antioksidantai, suteikiantys granatams sodrią tamsiai raudoną spalvą. Jų sultyse taip pat yra daug vitamino K, kuris yra svarbus širdies ir kaulų sveikatai.
  • Apelsinų sultyse yra daug vitamino C ir kitų antioksidantų. Tačiau jose taip pat ir nemažai cukraus.
  • Greipfrutų sultyse gausu antioksidantų, tokių kaip naringinas ir vitaminas C. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad greipfrutai pasižymi neigiama sąveika su daugeliu vaistų.
Daržovių sulčių kokteiliai

Sulčių kokteiliai – kiek jų galima išgerti?

Kasdien suvalgydami pakankamą kiekį vaisių ir daržovių galime sumažinti daugelio lėtinių ligų riziką. Tinkama mityba yra geriausia širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto bei vėžinių susirgimų prevencijos priemonė.

Nors sulčių kokteiliai gali turėti naudos sveikatai, tačiau nesaikingas jų vartojimas lygiai taip pat gali turėti ir neigiamų pasekmių. Pirmiausia, dėl per didelio kalorijų, tame tarpe ir cukraus, suvartojimo.

Mitybos specialistai sutaria, kad mažiausiai pusę rekomenduojamos paros normos turėtų sudaryti švieži, neperdirbti vaisiai, uogos ir daržovės. Tai reiškia, kad sulčių kokteiliai neturėtų atstoti visos suvartojamos šviežių vaisių ir daržovių normos.

Suaugusiems žmonėms rekomenduojama apsiriboti 240 ml sulčių porcija per dieną. Sultys vaikams turėtų būti dar labiau ribojamos, o jų suvartojimas priklauso nuo vaiko amžiaus. Nuo 1 iki 3 metų amžiaus vaikams galima pasiūlyti ne daugiau kaip 118 ml šviežių sulčių. 4–6 metų vaikams – ne daugiau kaip 170 ml sulčių per dieną. O 7 metų ir vyresni vaikai neturėtų viršyti rekomenduojamos 240 ml sulčių porcijos per dieną.

Gaivieji sulčių mokteiliai – ir kasdienai, ir šventei

Populiarėjantis sveiko gyvenimo būdas jau nebeaplenkia ir šventinių vakarėlių. Gaivieji sulčių kokteiliai, vadinamieji mokteiliai, taip pat jau yra atradę savo vietą gėrimų meniu. Jie yra puiki alternatyva svaigiesiems kokteiliams. Atrinkti įvairių sulčių deriniai gali atkartoti mėgstamo kokteilio skonį arba nustebinti nauja variacija.

Galbūt gaivieji sulčių kokteiliai taps Jūsų artėjančios vasaros favoritu? Gaivinkitės jais karštą vasaros dieną, leisdami laiką su draugais ar švęsdami kokią ypatingą progą. Skanių ir sveikų sulčių kokteilių receptų yra daugybė. Toliau pateikiame 3 skanias idėjas.

Gaivusis braškių kokteilis

Gaivusis braškių ir pasiflorų sulčių kokteilis

Šis kokteilis tiks saldesnių gėrimų mėgėjams. Tai gaivus, saldžiarūgštis gėrimas, viliojantis akį gražia rausva spalva. Šis kokteilio variantas dar vadinamas gaiviuoju mojito, nors nuo klasikinio varianto jis ganėtinai nutolęs. 4 kokteilio porcijoms paruošti reikės:

  • 1 puodelio atšaldytų pasiflorų sulčių
  • 12 šviežių braškių
  • 2 šaukštų medaus
  • 1 citrinos sulčių
  • Sodos vandens
  • Ledo kubelių

Gaminimas:

  1. Nuplaukite braškes ir sutrinkite jas iki vientisos tyrės.
  2. Į negilų ąsotį (ar kitą panašų indą) supilkite pasiflorų sultis, braškių tyrę, išspauskite citrinos sultis,  sudėkite medų ir gerai išmaišykite.
  3. Į serviravimo taures (ar stiklines) pridėkite ledo kubelių, maždaug ketvirtadalį pripilkite paruoštų sulčių ir užpilkite sodos vandeniu.
  4. Papuoškite citrinos griežinėliais, šviežių mėtų lapeliais, braškėmis ir patiekite.

Gaivioji spanguolių sulčių Sangria

Jei norisi rūgštelės, suderintos su maloniai aštriais burbuliukais, pasiruoškite gaivų spanguolių sulčių kokteilį, paaštrintą nealkoholiniu imbieriniu alumi, kuris savo išvaizdą primins ispaniškąją Sangria. 4 kokteilio porcijoms reikės:

  • 1 puodelio ledo kubelių
  • 1/4 nulupto ir plonais griežinėliais supjaustyto šviežio ananaso
  • Pusės nedidelio, nulupto ir susmulkinto apelsino
  • 1 ketvirčiais supjaustyto pasifloros vaisius
  • 500 ml natūralių spanguolių sulčių
  • 500 ml nealkoholinio imbierinio alaus
  • Saujelės šviežių mėtų lapelių
  • Granatų sėklų papuošimui (nebūtina)
Gaivioji spanguolių sulčių Sangria

Gaminimas:

  1. Į aukštas serviravimo stiklines pridėkite ledo kubelių.
  2. Ant viršaus suberkite smulkintus ananasus, apelsinus ir po vieną pasifloros vaisiaus skiltelę.
  3. Lygiomis dalimis užpilkite spanguolių sultis ir imbierinį alų.
  4. Papuoškite šviežiomis mėtomis ir patiekite.

Gaivusis arbūzų sulčių kokteilis

Šis kokteilis labai vasariškas. Ne veltui jis vadinamas “Arbūziniu breez’u” arba kitaip tariant “vėjeliu”. Šis kokteilis patiks tiems, kurie nori ypač gaivaus, troškulį malšinančio gėrimo. 4 šio gėrimo porcijoms paruošti reikės:

  • 400 g nulupto ir susmulkinto arbūzo be sėklų
  • 60 ml citrinos sulčių
  • 250 ml natūralių greipfrutų sulčių
  • 250 ml sodos vandens
  • Ledo kubelių
Gaivusis arbūzų sulčių kokteilis

Gaminimas:

  1. Į kokteilių plaktuvą sudėkite arbūzą, supilkite citrinų sultis ir sutrinkite iki vientisos masės.
  2. Į serviravimo taures pridėkite ledo kubelių, užpilkite arbūzų ir citrinų sultimis, tuomet lygiomis dalimis įpilkite greipfrutų sultis ir sodos vandenį.
  3. Patiekite ir mėgaukitės.

Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/fruit-juice#concentrate-vs-not-from-concentrate
https://www.healthline.com/nutrition/healthiest-juice
https://www.webmd.com/diet/juicing-health-benefits
https://healthmatch.io/type-2-diabetes/juice-for-diabetes-type-2
https://www.taste.com.au/galleries/mocktail-recipes-wont-disappoint/fo39k1mt

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *