Skip to content

Ananasų sultys – subalansuotos visiems, o ypač tinka vyrams. Kaip jas ruošti ir vartoti?

Ananasų sultys

Ananasas, po bananų ir citrusinių vaisių, laikomas trečiu pagal svarbą vaisiu pasaulyje. Ananasų sultys daugelyje pasaulio šalių yra ne ką mažiau populiarios nei apelsinų sultys. Ananasų sulčių populiarumą lemia jų universalus panaudojimas – nuo kokteilių iki patiekalų gaminimo. Be to, ananasų sultys yra naudingos sveikatai. Šiame straipsnyje pateiksime daug naudingos informacijos, kurios apie ananasų sultis, galbūt, dar nežinojote.  

Ananasas – populiarus vaisius, turintis ir simbolinę prasmę

Ananasas – iš Pietų Amerikos kilęs vaisius, augantis bei auginamas šilto klimato kraštuose. Mums gerai pažįstamas ananaso vaisius  – tai specialiai ūkiuose užaugintas produktas. Natūralioje gamtoje augantys ananasai maistui nėra naudojami.

Ilgoje ananasų naudojimo istorijoje galima atrasti įdomių faktų ne tik apie praktinę jų naudą, bet ir simbolinę prasmę. Daugelyje kultūrų ananasai buvo naudojami tradicinėje liaudies medicinoje  kaip profilaktinė priemonė nuo ligų arba jų gydymui.

Kai kur ananasams buvo teikiama ir simbolinė prasmė. Pavyzdžiui, Brazilijoje jie buvo svetingumo ir draugystės ženklas. Pakabinti virš durų ananasai turėjo rodyti svetingumą ir prielankumą atvykstantiems. Kinijoje ananasai iki šiol laikomi turto ir sėkmės simboliu bei yra valgomi tradicinių švenčių metu.

Ananasų sultys ir jų nauda

Ananasų sultys – turtingas maistinių medžiagų šaltinis

Ananasų sultys pasižymi koncentruota įvairių maistinių medžiagų įvairove. Ananasų sultyse ypač daug mangano, vario, vitaminų B6 ir C. Juose taip pat yra geležies, kalcio, fosforo, cinko, cholino ir vitamino K. Vienas svarbiausių fermentų ananasų sultyse yra bromelainas. Visas šis ananasų sultyse esantis maistinių medžiagų rinkinys yra ypač reikalingas sveikam organizmo funkcionavimui.

Yra paskaičiuota kiek ir kokių naudingų medžiagų gausite išgėrę 250 ml šviežiai spaustų ananasų sulčių. Taigi, šioje porcijoje telpa:

  • 55 % dienos vertės (DV) mangano
  • 19% DV vario
  • 15% DV vitamino B6
  • 100% DV vitamino C
  • 12% DV tiamino
  • 11% DV folio rūgšties
  • 7% DV kalio
  • 7% DV magnio

Ananasų sultys: 8 moksliškai pagrįsti jų privalumai

Mokslininkai ne vieną dešimtmetį tyrinėja ananasų, taigi ir ananasų sulčių, galimybes prisidėti prie įvairių ligų profilaktikos bei jų gydymo. Nors tyrinėjimai nėra baigtiniai, tačiau galima kalbėti apie 8 pagrindines sritis, kuriose ananasų sulčių nauda yra pastebėta.

  1. Ananasuose esančios maistinės medžiagos stiprina imunitetą, neutralizuoja laisvųjų radikalų daromą žalą ir stabdo organizmo senėjimą.
  2. Ananasuose esantis fermentas bromelainas padeda palaikyti sveiką virškinimo sistemą. Ypač tai aktualu žmonėms, kurių kasa negali pagaminti pakankamai virškinimo fermentų (sergantiems kasos nepakankamumu).
  3. Ananasų sultys taip pat gali padėti švelninti astmos simptomus. Šis poveikis susijęs su ananasuose esančiu bromelaino ir vitamino C deriniu.
  4. Priešuždegiminės ananasų savybės gali palengvinti artrito simptomus.
  5. Didelis vitamino C kiekis, kartu su kitomis ananasuose esančiomis medžiagomis, stiprina kaulų sveikatą ir gali padėti išvengti osteoporozės.
  6. Ananasų sulčių vartojimas gali būti profilaktinė priemonė nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
  7. Dėl stiprių antioksidacinių savybių, ananasų sulčių vartojimas gali užkirsti kelią vėžiniams susirgimams.
  8. Ananasuose esantis didelis kiekis mangano, kartu su kitomis medžiagomis, gali padėti darniam vyrų organizmo funkcionalumui. Tame tarpe ir lytinei funkcijai.

Ananasų sulčių nauda besilaukiančioms

Labai dažnai nėščiosios susiduria su įvairių maisto produktų ar gėrimų ribojimais. Suprantama, tokiu gyvenimo periodu reikia ypatingo atidumo savo ir kūdikio sveikatai. Vis dėlto, svarbiausia – pilnavertė ir subalansuota mityba.

Ananasų sultys yra vienas tų produktų, kurie yra rekomenduojami besilaukiančioms kūdikio. Tačiau svarbiausia – ananasų sultimis nereikėtų piktnaudžiauti. Pakaks, jei į savo mitybą įtrauksite vos keletą porcijų per savaitę.

Štai dėl ko ananasų sultys rekomenduojamos būsimoms mamoms:

  • B grupės vitaminai ir vitaminas C yra būtini moters imunitetui ir besivystančiam kūdikiui.
  • Varis, kurio nemažai yra ananasuose, būtinas raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui. Tai pagerina organizmo kraujotaką.
  • Geležis, cinkas ir kalcis, esantys ananasuose, yra svarbūs sveikam nėštumui.
Ananasų sulčių nauda vyrams

Ananasų sultys saugo vyrų sveikatą bei tonizuoja

Ananasų sultys yra vienos tų, kurias į savo mitybą turėtų įtraukti vyrai. Tam yra mažiausiai dvi priežastys.

Pirma, ananasų sultys (taip pat ir vaisiai) gali užkirsti kelią prostatos ligoms. Kaip jau minėta, ananasuose gausu antioksidantų, tokių kaip vitaminas C ir beta karotinas, kurie padeda kovoti su žalingais streso hormonais. Tai savo ruožtu, turi įtakos ir mažinant prostatos ligų, tokių kaip  gerybinė prostatos hiperplazija ar vėžys, riziką.

Antra, ananasų sultis patariama gerti fiziškai aktyviems, reguliariai sportuojantiems vyrams. Šiose sultyse esantys angliavandeniai suteikia energijos. Be to, ananasuose esantis bromelainas turi priešuždegiminių savybių ir gali padėti atsigauti po intensyvios treniruotės. Taip pat – sumažinti fizinio krūvio sukeltą uždegimą ir pašalinti raumenų nuovargį.  

Dar viena priežastis, kodėl ananasų sultys ypač tinka vyrams yra ta, kad šiame vaisiuje esantis didelis kiekis mangano gali padėti palaikyti testosterono lygį. Šis vyriškas hormonas, kaip žinia, atsakingas už nepriekaištingą lytinės funkcijos veiklą.  

Ananasų sultys: geriau gaminti namuose

Yra daugybė priežasčių, kodėl verta ananasų sultis gaminti namuose. Beje, ši taisyklė tinka ne tik šioms, bet ir visoms kitoms sultims.

Namuose šviežiai spaustuose ananasų sultyse išlieka daugiau maistinių medžiagų. Jose nėra pridėtinių saldiklių bei konservantų. Tokios sultys nėra papildomai apdorotos, todėl maksimaliai vertingos organizmui.

Be to, namuose spaudžiant ananasų sultis galima pasiruošti labiausiai Jūsų skonį atitinkantį variantą. Patys galite reguliuoti jų saldumą ir konsistenciją. Taip pat – šviežiai spaustuose sultyse galima palikti kuo daugiau minkštimo. Tuomet sultys bus turtingos skaidulomis.

Ananasų sultys spaudžiamos iš prinokusių ananasų

Kaip pasirinkti sultims tinkamą ananasą ir kaip teisingai jį apdoroti?

Pirmas žingsnis ananasų sulčių ruošimo procese yra tinkamo vaisiaus pasirinkimas. Ananasas turi būti idealiai sunokęs. Kaip tokį atpažinti? Ananasas turi būtų tvirtas, bet spustelėjus turėtų jaustis minkštumas. Kitas požymis – prapjovus ananasą jis turi būti gražios geltonos spalvos, sultingas ir saldaus aromato.

Nesirinkite neprinokusio vaisiaus, nes sultys bus rūgščios ir beskonės. Pernokęs vaisius sultims taip pat netinka, nes gali būti paveiktas rūgimo ar puvimo procesų. Nesirinkite akivaizdžiai pažeisto ananaso, kurio lapai nuvytę, žievelė sutrūkinėjusi, susiraukšlėjusi ir pan.  

Prieš spaudžiant sultis, ananasą nulupkite. Tai padaryti geriausia nupjaunant vaisiaus viršūnę, pagrindą ir apipjaunant šonus. Kitas svarbus dalykas – pašalinti ant vaisiaus minkštimo liekančias „akis“. Efektyviau jas šalinti ne po vieną atskirai (kaip bulvėms), o išpjaunant grupėmis. Rekomenduojamas toks metodas: aštriu peiliu darykite įstrižas įpjovas abipus akių grupių ir tiesiog išimkite išpjautą „trikampį“. Taip apdorotas ananasas atrodys kaip spiralė.

Paruoštą vaisių dėkite į sulčiaspaudę arba kokteilių plaktuvą ir gaminkite sultis. Jei sultis gaminsite plaktuvu, įpilkite šiek tiek vandens. Jei nenorite tirštų sulčių, prieš geriant jas perkoškite per sietelį.

„Indiškas“ ananasų sulčių gėrimas

Jei tradicinis ananasų sulčių skonis kartais pabostų, jį galima paįvairinti netradiciniu ingredientų deriniu. Šis gėrimas patiks tiems, kas ieško egzotiškesnių skonių. Taip pat tiems, kurie mėgsta netikėtus skonių derinius ir ieško naujų atradimų savo skonio receptoriams.

Gėrimui paruošti reikės:

  • 2,5 stiklinės smulkinto šviežio ananaso
  • Vandens (pagal poreikį)
  • 6–8 ledo kubelių (jei norite šalto gėrimo)
  • 2–3 šaukštų cukraus (arba kito saldikio)
  • ⅛ šaukštelio juodosios (indiškos) druskos
  • ½ arbatinio šaukštelio skrudintų kmynų miltelių

Gaminimas:

1. Į kokteilių plaktuvą sudėkite ananasus, cukrų, ledo kubelius (jei naudojate) ir užpilkite vandeniu. Tačiau jei norite labai tiršto gėrimo, vandens nepilkite.

2. Suplakite viską iki vientisos masės. Gėrimo konsistenciją reguliuokite vandeniu.

3. Paruoštą gėrimą supilkite į stiklines. Jei pageidaujate, kad gėrime nebūtų minkštimo, pilkite jį per sietelį.

4. Gėrimą pabarstykite druska, skrudintų kmynų milteliais ir patiekite.

Ananasų sulčių gėrimas

Ananasų sulčių minusai

Ananasų sultys, kaip ir daugelis kitų vaisių sulčių, turi du pagrindinius minusus: nemažai kalorijų ir cukraus. Be to, išspaustose sultyse lieka kur kas mažiau skaidulų, nei pačiame vaisiuje. O tai reiškia, kad sultys yra mažiau sočios.

Atminkite, kad vienoje 250 ml ananasų sulčių porcijoje yra:

  • 132 kalorijos
  • 1 gramas baltymų
  • 1 gramas riebalų
  • 33 gramai angliavandenių
  • 25 gramai cukraus
  • Apie 1 gramas skaidulų

Taigi, jei Jums aktuali suvartojamo cukraus kiekio kontrolė, jei laikotės dietos ar turite viršsvorį, rinkitės mažesnę ananasų sulčių porciją. Pavyzdžiui, viena 100 ml sulčių porcija per dieną ar kelios tokios porcijos per savaitę neužgoš ananasų sulčių teikiamos naudos.

Ananasų sultys kai kuriais atvejais gali būti žalingos

Kai kuriais atvejais ananasų sultys gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Dėl šių sulčių vartojimo būtinai pasikonsultuokite su gydytoju jei:

  • Vartojate kraują skystinančius vaistus. Ananasuose esantis bromelainas gali pernelyg suaktyvinti šių vaistų poveikį.
  • Turite padidėjusį skrandžio rūgštingumą. Ananasų sultys gali dar labiau pabloginti šią būklę.
  • Sergate cukriniu diabetu. Ananasų sultyse nemažai cukraus, o tai gali išprovokuoti pernelyg didelius cukraus kiekio kraujyje svyravimus.
  • Esate alergiškas šiems vaisiams. Pajutus alerginę reakciją (niežulį, bėrimą, slogą ir pan.) nustokite gerti ananasų sultis. Jei pasireiškia sunkesni simptomai (apsunkintas kvėpavimas, burnos ertmės tinimas ir pan.) – nedelsiant kreipkitės į gydytoją.    

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/pineapple-juice-benefits
https://www.indianhealthyrecipes.com/pineapple-juice-recipe/
https://www.wikihow.com/Make-Pineapple-Juice
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-eating-pineapple-for-a-woman
https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-of-pineapple-juice/
https://preferredmensmedical.com/blog/surprising-benefits-of-pineapple-for-men/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *