Skip to content

Granatų sultys – vertinga investicija į kūno ir proto sveikatą. Kasdienis jų vartojimas gali turėti reikšmingos naudos organizmui 

Granatų sultys

Raudonus obuolius primenantys granatai – tikras vitaminų šaltinis. Šiuos, sveikatai itin palankius vaisius, lengva įtraukti ir į kasdienę mitybą. Pavyzdžiui, jais galima gardinti pusryčių košę, salotas, suteikti sodraus skonio padažams bei mėsiškiems patiekalams. Žinoma, granatus labai skanu ir naudinga valgyti šviežius. Taip pat – spausti sultis. Granatų sultys – tai sodriai raudonos spalvos, saldžiarūgštis sveikatos eleksyras! Kviečiame daugiau sužinoti, kokiomis savybėmis pasižymi šių vaisių sultys, kaip jas gaminti ir kodėl tikrai verta jas vartoti.

Granatas – kas tai?

Granatas (lot. Punica granatum) – tai krūmą primenantis medis, kilęs iš rytinio Viduržemio jūros regiono – Anatolijos pusiasalio (dab. Turkija) ir dabartinės Sirijos bei Irako. Šis augalas, apipintas mitinėmis ir simbolinėmis prasmėmis, minimas Mesopotamijos dantiraščiuose (I–III a. pr. Kr.). Hebrajų Biblijoje granatas įvardijamas kaip vienas iš septynių augalų, gimusių Izraelio žemėje.

Daug šilumos reikalaujantis augalas žydi gražiais, ryškiai raudonais žiedais ir subrandina didelius obuolius primenančius vaisius. Valgomąją vaisiaus dalį sudaro daugybė (sakoma, kad kiek daugiau nei 600) raudonų, traškių ir sultingų sėklyčių (arilių). Šios sėklos išsidėsčiusios sankaupomis, apgaubtomis baltu minkštimu.

Tradiciškai granatų vaisių sezonas prasideda nuo rugsėjo ir tęsiasi iki lapkričio mėnesio. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje ūkiuose auginamų granatų derlius leidžia šiais vaisiais prekiauti ištisus metus.

Granatai labai sultingi vaisiai

Granato vaisius – sultingas vitaminų šaltinis

Granatų vaisiai yra labai maistingi ir turi daug organizmui būtinų maistinių medžiagų. Suvalgius vieną puodelį granato sėklyčių gaunamos 144,4 cal, kurias sudaro 32,6 g angliavandenių, 6,96 g skaidulų, 2,9 g baltymų, 2,04 g riebalų. Taip pat tokia granatų porcija suteikia net 66,2 mg arba 17% paros normos folio rūgšties, 410 mg arba 9% paros normos kalio, 208 mg arba 9 % paros normos mangano, vitaminų B, C, E, K. 

Granatuose taip pat gausu polifenolių – galingų antioksidantų. Šios medžiagos yra būtinos stipriam imunitetui bei daugelio ligų prevencijai.

Beveik visą šią vitaminų ir mikroelementų dozę gali pasiūlyti ir granatų sultys. Mažiau juose lieka tik skaidulinių medžiagų.

Granatų sulčių nauda

Galimą granatų sulčių naudą žmogaus sveikatai jau daugelį metų tyrinėja mokslininkai. Nustatyta, jog  granatų sultys yra naudingos tiek bendrai organizmo sveikatai, tiek ir atskiroms jo funkcijoms. Bendrosios granatų sulčių naudos iš esmės yra susijusios su įvairių ligų prevencija ir organizmo atsparumo stiprinimu.

  • Antioksidacinis poveikis. Granatų sultyse esantys vitaminai A, C kartu su polifenoliais kovoja su laisvųjų radikalų žala ir padeda organizmui išlikti sveikam bei atspariam streso poveikiui.
  • Priešuždegiminis poveikis. Nors tyrinėjimai šiuo klausimu nėra baigtiniai, tačiau teigiama, kad granatų sultyse esantys junginiai gali slopinti lėtinius uždegiminius procesus. Todėl granatų sultys gali būti naudingos žmonėms, sergantiems reumatoidiniu artritu ir kitomis uždegiminėmis ligomis.  
  • Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija. Granatuose esantys junginiai gali padėti sumažinti kraujospūdį, taip pat – apsaugoti kraujagyslių sieneles nuo apnašų susidarymo.
  • Inkstų akmenligės prevencija. Granatų sultys pasižymi diuretiniu (t. y. šlapimo išsiskyrimą skatinančiu) poveikiu. Taip pat svarbu tai, kad granatų sultys, priešingai nei dauguma kitų diuretinį poveikį turinčių produktų, iš organizmo nepašalina kalio, tačiau priešingai – juo papildo.
  • Virškinimo sistemos funkcija. Granatų sultyse esančios skaidulinės medžiagos padeda palaikyti sveiką žarnyno mikrobiotą. Tai užtikrina sklandų virškinimo sistemos darbą bei padeda išvengti vidurių užkietėjimo.
  • Sklandus nėštumas. Granatų sultys yra geras folio rūgšties šaltinis. Tai  – maistinė medžiaga, kuri ypač svarbi nėštumo metu, nes užtikrina tinkamą vaisiaus augimą ir vystymąsi.
Granatų sultys naudingos organizmui

Granatų sultys kaip priemonė vėžio prevencijai

Be bendrųjų granatų sulčių naudų organizmo funkcionavimui, išskiriamos ir mažiausiai dvi sritys, kurioms granatų sultys gali turėti reikšmingos įtakos. Viena šių sričių – tai vėžinių susirgimų prevencija.

Mokslininkai išskiria granatų sulčių naudą prostatos vėžio prevencijai. Apie tai kalba JAV Nacionaliniai sveikatos institutai (NIH), įvardindami granatus kaip vieną iš natūralių priemonių, galinčių padėti gydyti arba užkirsti kelią prostatos vėžiui. Tokie teiginiai yra patvirtinti tyrimų išvadomis. Pažymima, kad granatuose esantys polifenoliai gali padėti užkirsti kelią specifinių ląstelių, sukeliančių prostatos vėžį, augimui.

Taip pat pirminiai tyrinėjimai rodo, kad granatuose esančios medžiagos gali padėti išvengti krūties, plaučių ir odos vėžio. Tačiau mokslininkai pažymi, kad tyrimai tebevyksta ir galutines išvadas dar per anksti skelbti.

Granatų sultys padeda išvengti Alzheimerio ligos

Mokslininkai tyrinėja granatų sulčių naudą siekiant užkirsti kelią Alzheimerio ligai. Dauguma tyrimų, atliktų su pelėmis parodė, kad granatų sultyse esančių medžiagų deriniai gali padėti išvengti baltyminių plokštelių (amiloido baltymo) susidarymo smegenyse. Sergant Alzheimerio liga šios plokštelės smegenyse nesuyra, o kaupiasi ir įtakoja smegenų funkcijos degeneraciją.

Tai, kad granatų (ir/ar jų sulčių) įtraukimas į kasdienę mitybą gali padėti atkurti tam tikrų fermentų aktyvumą ir turėti įtakos Alzheimerio ligos prevencijai, buvo patvirtinta bent keliais tyrimais. Vienas naujausių, 2020 metais atliktų tyrimų su pelėmis parodė, kad granatų ekstraktas veiksmingai sumažino Alzheimerio ligos žymenis smegenyse.

Granatus svarbu teisingai išdoroti

Kaip teisingai nulupti granatą

Kartais nulupti granatą ir išlaisvinti jame esančias sultingas sėklytes gali tapti tikru iššūkiu. Tiesiog bandant nulupti vaisiaus žievelę neretai susitraiško ir nemažai sėklyčių. Kad būtų paprasčiau, rekomenduojama laikytis šio vaisiaus išdorojimo metodikos.

  • Aštriu peiliu nupjaukite granato viršūnę.
  • Nupjovus viršūnę turi matytis baltu minkštimu atskirtos keturios sėklyčių sankaupos.
  • Aštriu peiliu vertikaliai įpjaukite kiekvieną balto minkštimo vietą.
  • Atsargiai išskėskite vaisių ir švelniai išimkite sėklytes.
  • Jeigu sėklytes sunku atskirti nuo minkštimo, pastuksenkite granato odelę mediniu šaukštu.
  • Rekomenduojama sėklyčių išėmimo procesą atlikti virš dubens su vandeniu. Vandenyje sėklytės nusės į dugną, o minkštimo atplaišos liks paviršiuje. Beliks jas nugriebti ir išmesti, o sėklytes perkošti per sietelį.

Šviežiai spaustos granatų sultys

Natūralios granatų sultys yra saldžiarūgščio skonio. Kartais jų skonis apibūdinamas ir kaip aitrus. Nors skonio subtilybes kiekvienas jaučiame savaip, tačiau yra vienas bendras dalykas – granatų sultys yra sodraus ir ryškaus skonio gėrimas.

Sveikiausiais pasirinkimas yra šviežiai spaustos, natūralios granatų sultys. Jų nesunku pasigaminti, juo labiau, kad granatų vaisių prekybos vietose galima nusipirkti ištisus metus. Granatai yra sultingi vaisiai. Iš vieno didelio granato galima išspausti apie pusę puodelio sulčių. Tai visiškai pakanka vienai sulčių porcijai. Taip pat skaičiuojama, kad iš 5 didelių granatų išspaudžiami 3 puodeliai sulčių.

Išspausti granatų sultis galima trimis būdais: rankomis, sulčiaspaude arba virtuviniu kombainu.

Spaudžiant rankomis granatų sėklytes suberkite į marlės maišelį ar sietelį ir stipriai sumaigykite. Sultis spauskite į dubenį ar kitą plačią angą turintį indą, kad sultys nepratekėtų pro šalį.

Naudojant sulčiaspaudę granatų sultis gali tekti papildomai perkošti. Kadangi sėklytės yra ganėtinai smulkios, sulčiaspaudė tinkamai neatskiria sulčių nuo minkštimo. Todėl sultys gali turėti daug nuosėdų. Maistine prasme tai nėra problema, bet jei sultyse priemaišų nesinori, prieš geriant jas perkoškite.

Su virtuviniu kombainu išspaustos granatų sultys bus panašios į tyrę. Sutrintą granatų sėklyčių masę supilkite į marlės maišelį arba sietelį ir, panašiai kaip ir spaudžiant rankomis, išsunkite sultis.

Sveikiausios šviežiai spaustos granatų sultys

Granatų sulčių atsargos: du būdai jų pasiruošti

Nusprendus pasiruošti granatų sulčių atsargų žiemai svarbu pasirinkti mažiausiai sulčių maistines savybes keičiantį būdą. Norint pasiruošti iš tiesų sveikatai palankų produktą, nedėkite papildomų saldiklių ar kitų konservantų.

Pats paprasčiausias būdas – šviežias granatų sultis užšaldyti. Tam naudokite plastikinius butelius, į juos supilkite šviežiai išspaustas, natūralias sultis, užrašykite išpilstymo datą ir dėkite į šaldiklį. Savo naudingųjų savybių užšaldytos granatų sultys nepraras iki pusės metų. Prieš vartojant beliks tik jas atsišildyti.

Kitas būdas – granatų sultis pasterizuoti. Tam prireiks kiek daugiau laiko, be to, kaitinimas šiek tiek paveikia ir sultyse esančias medžiagas. Šiuo būdu ruošiant sulčių atsargas, supilkite šviežiai spaustas granatų sultis į puodą ir ant silpnos ugnies kaitinkite iki virimo, bet neužvirinkite. Dar karštas sultis išpilstykite į švarius, iškaitintus stiklainius, užsukite ir palikite kambario temperatūroje atvėsti. Geriausia stiklainius sustatyti dangteliais į apačią ir apdengti rankšluosčiu. Paruoštos sulčių atsargos rūsyje išsilaikys ir ištisus metus.

Ką dar verta prisiminti spaudžiant granatų sultis?

Granatų sėklytės mėgsta pabirti ir susitraiškyti visai ne ten, kur reikėtų. Kartais po granato išdorojimo tiek Jūs, tiek virtuvė gali atrodyti kaip po kruvinos kovos. Be to, granatų sulčių dėmes, ypač įsisenėjusias, gana sunku pašalinti. Taigi, ruošiant granatus pasinaudokite paprastomis rekomendacijomis:

  • Dėvėkite prijuostę ir mūvėkite vienkartines pirštines.
  • Rankiniu būdu spausdami granatų sultis darykite tai po truputį, vienu kartu neperpildykite marlės maišelio ar sietelio.
  • Išpilstant granatų sultis naudokite piltuvėlį. Tai padės neprapilti sulčių pro šalį.
  • Nedelsiant išvalykite ne vietoje sutraiškytas sėklytes ar išpiltas sultis.
Granatų sultys tinka su kitų vaisių ar uogų sultimis

Granatų sultys ir jų skonio variacijos

Šviežiai spaustos granatų sultys ir skanios, ir vertingos. Tačiau jei vienos šios sultys pasirodytų per rūgščios arba tiesiog pabostų, galima jas paįvairinti skirtingų vaisių bei uogų deriniais. Įvairių sulčių deriniai gali ne tik nustebinti naujais skoniais, bet ir suteikti papildomos naudos sveikatai.

Kalbant apie granatų sulčių skonio variacijas galima sakyti, jog griežtų taisyklių čia nėra. Viskas priklauso nuo asmeninio kūrybingumo, pageidaujamo skonio ir drąsos eksperimentuoti.

Norint sukurti rūgštesnį citrusinį skonį, į granatų sultis įpilkite citrinos ar laimo sulčių. Jei norisi švelnesnio citrusinio skonio – naudokite apelsinų sultis. Granatų sultis sumaišius su vynuogių sultimis, gausite saldesnį sulčių variantą. Norintiems dar labiau rūgščiai aitraus gėrimo, granatų sultis galima maišyti su spanguolių sultimis.

Dar daugiau skonio variacijų sultims suteikia prieskoniai. Išbandykite šiek tiek druskos, malto imbiero, ciberžolės arba mėgstamų žolelių.  

Ar granatų sultys gali turėti nepageidaujamą poveikį?

Teigiama, kad granatų sultys yra saugios vartoti daugeliui žmonių. Saikingas jų vartojimas rekomenduojamas netgi kūdikio besilaukiančioms moterims. Tačiau yra keletas atvejų, kai dėl granatų sulčių vartojimo rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.

  • Sergant cukriniu diabetu granatų sulčių vartojimo dažnumą ir saugius jų kiekius geriausia aptarti su gydytoju.
  • Sergant inkstų ligomis ir vartojant vaistus, dėl granatų sulčių vartojimo taip pat reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Granatuose esantis didelis kiekis kalio gali neigiamai sąveikauti su kai kuriais vaistais.
  • Vartojant vaistus nuo aukšto kraujospūdžio granatų sultis reiktų gerti labai saikingai, nes jos gali pernelyg sustiprinti vaistų poveikį.

Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318385
https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-benefits-of-pomegranate
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-pomegranates
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007340/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844023096913

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *