Įsibėgėjus vasarai sodai pasipuošia ryškiomis raudonųjų serbentų kekėmis. Prisivalgyti šviežių raudonųjų serbentų tikrai verta – šios mažos uogelės pasižymi turtinga maistine sudėtimi. Šie serbentai gali sustiprinti imunitetą, aprūpinti organizmą būtinais vitaminais bei mineralais, padėti esant tam tikriems negalavimams. Kai raudonųjų serbentų derlius nebetelpa į saujas, prasideda atsargų žiemai ruošimas. O jų iš šių uogų galima pasigaminti pačių įvairiausių – nuo džemų, uogienių, drebučių iki padažų ir dar daugiau. Taip pat sveikatai naudingas produktas yra raudonųjų serbentų sultys. Kuo jos naudingos, kaip jas ruošti bei vartoti, o kada geriau vengti – apie visa tai skaitykite šiame straipsnyje.
Vasara – raudonųjų serbentų sezonas
Raudonieji serbentai (taip pat kaip ir baltieji bei juodieji) yra mūsų kraštui įprastas sodo augalas. Serbentų krūmai gausiu derliumi gali džiuginti daugelį metų. Tinkamai prižiūrimi, raudonieji serbentai uogas veda net iki 25 metų! Ankstyviausių veislių raudonieji serbentai uogas sunokina jau birželio pabaigoje. Vėlyviausios veislės uogomis džiugina iki pat šalnų. Tačiau įprastai pats raudonųjų serbentų derliaus pikas yra vasarą – liepos pabaigoje – rugpjūčio pirmoje pusėje.
Kai serbentų krūmai raudonuoja nuo uogų kekių, metas rinkti derlių. Štai keletas pagrindinių ir svarbiausių rekomendacijų kaip teisingai skinti raudonuosius serbentus:
- Uogas skinkite ryte arba vakare, kai saulė nėra kaitri.
- Raudonuosius serbentus būtinai skinkite su visomis kekėmis.
- Skinti galima kai sunoksta didžioji dalis uogų. Raudonieji serbentai ant krūmo gali pabūti ilgiau, net ir sunokę jie nenubyra taip greit kaip juodieji ar baltieji serbentai.
Raudonųjų serbentų maistinė vertė
Raudonieji serbentai pasižymi turtinga maistine sudėtimi, suteikiančia organizmui būtinų vitaminų, mineralų ir kitų svarbių medžiagų. Suvalgius 100 gramų šviežių raudonųjų serbentų uogų gaunamos tik 56 kalorijos. Didžiąją jų dalį – 14 gramų – sudaro angliavandeniai, iš kurių 8 gramai cukrų, taip pat gaunama 1,5 gramo baltymų ir 0,2 gramai riebalų. Šiuose uogose taip pat yra skaidulinių medžiagų.
Raudonuosiuose serbentuose yra daug vitamino C (tik šiek tiek mažiau nei juoduosiuose serbentuose), vitamino A, fitokinono ir cholino. Todėl raudonieji serbentai priskiriami stiprų antioksidacinį poveikį turintiems maisto produktams. Šiuose uogose yra mineralų kalio, kalcio, fosforo, magnio, natrio, geležies. Taip pat – folio rūgšies bei kitų rūgščių iš kurių daugiausia citrinų rūgšties. Pastaroji rūgštis pasižymi antioksidacines raudonųjų serbentų savybes sustiprinančiu poveikiu.
Nuo uogienės iki sulčių – kaip sunaudoti raudonųjų serbentų derlių
Daugiausiai naudos sveikatai suteikia švieži raudonieji serbentai. Tačiau imti ir suvalgyti visą jų derlių, greičiausiai, nepavyks. Todėl raudonieji serbentai yra ta gėrybė iš kurios galima pasiruošti pačių įvairiausių atsargų žiemai. Be tradicinių konservuotų produktų – džemų, uogienių, drebučių ir pan., labai vertingos yra raudonųjų serbentų sultys. Šios sultys tinka ilgesniam išlaikymui, o jų panaudojimo galimybės yra labi universalios.
Raudonųjų serbentų sultys tinka ne tik gėrimams, bet ir įvairiems padažams bei marinatams ruošti. Jos tinka daugeliui receptų kur reikia lengvos rūgštelės. Todėl šios sultys daugeliu atveju gali pakeisti citrinos sultis. Saldžiarūgštis jų skonis puikiai dera prie paukštienos patiekalų. Taip pat jos labai tinka salotų padažui.
Kuo naudingos raudonųjų serbentų sultys
Kaip jau minėjome anksčiau, raudonųjų serbentų sultys turi medžiagų, priskiriamų antioksidantams. Todėl reguliarus jų vartojimas gali sustiprinti imunitetą ir padėti išvengti įvairių lėtinių ligų. Šios sultys taip pat padeda išvengti peršalimo ligų arba padėti greičiau sustiprėti sergant. Dėl juose esančių vitaminų A ir C raudonųjų serbentų sultys taip pat pasižymi ypač teigiamu poveikiui odai ir plaukams. O tai, kad šios sultys kupinos įvairių mineralų, suteikia joms organizmą atstatančių bei gaivinančių savybių.
Liaudies medicinoje raudonųjų serbentų sultys naudojamos kaip gydomoji priemonė nuo įvairių negalavimų. Štai kada jos gali padėti:
- Sergant inkstų akmenlige, nes turi diuretinį (šlapimą varantį) poveikį.
- Esant mažakraujystei, nes skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą organizme.
- Sergant osteoporoze (kaulų retėjimu), nes raudonuosiuose serbentuose esantis vitaminas K ir kalcis skatina kaulinio audinio atsinaujinimą.
- Kenčiant nuo vidurių užkietėjimo, nes turi tirpių ir netirpių skaidulų, aktyvinančių žarnyno peristaltiką ir skatinančių tuštinimąsi.
- Esant skausmingoms mėnesinėms, nes priešuždegiminės savybės pasižymi ir skausmą malšinančiu poveikiu.
Raudonųjų serbentų sultys neilgam laikymui
Raudonųjų serbentų sultys yra gana rūgščios, todėl gerti jas grynas, nors ir sveika, bet nėra labai skanu. Šviežiai spaustas raudonųjų serbentų sultis į savo mitybą įtraukti galima maišant jas su kitomis, saldesnio skonio uogų ar vaisių sultimis. Šiems vaisių ar uogų sulčių kokteiliams tinka bet kuris mėgstamas skonių derinys.
Taip pat galima pasiruošti nedidelį kiekį raudonųjų serbentų sulčių atsargų neilgam laikymui. Paruoštas sultis, esant poreikiui, galima bus panaudoti tiek sulčių kokteiliams, tiek ir kitoms kulinarinėms variacijoms. Pavyzdžiui, ruošiant gaivųjį gėrimą, padažą salotoms, malonia rūgštele paskaninant troškinius, sriubas ar kepinius.
Greitam suvartojimui raudonųjų serbentų sultis galima ruošti be papildomų priedų, tokių kaip saldikliai ar kt. Natūralios raudonųjų serbentų sultys be cukraus šaldytuve gali išsilaikyti savaitę ar kiek ilgiau. Tačiau įdėjus cukraus, jų galiojimo laikas gali būti ilgesnis. Jei sultis ruošite su cukrumi, naudokite tokį santykį: 3 litrai serbentų ir 1 puodelis cukraus.
Sulčių ruošimo žingsniai:
- Nuplautus ir nuo šakelių bei lapelių atskirtus serbentus sudekite į erdvų puodą ir įpilkite vandens, kad uogos būtų tik apsemtos. Jei naudojate suberkite cukrų.
- Ant lėtos ugnies serbentus virkite maždaug 10 minučių. Kai uogos ims trūkinėti ir taps lengvai traiškomos – ugnį išjunkite.
- Serbentų masę puode palikite kambario temperatūroje visiškai atvėsti.
- Atvėsusią serbentų masę perpilkite į marlės maišelį ir virš didelio dubens perkoškite ir išsunkite visas sultis. Maišelį su serbentų tirščiais dar galima pakabinti virš dubens ir palikti kol išvarvės visas skystis.
- Paruoštas sultis supilstykite į švarius butelius ar stiklainius, sandariai užsukite ir pastatykite į šaldytuvą.
Du būdai kaip išlaikyti raudonųjų serbentų sultis per žiemą
Jei planuojate pasiruošti raudonųjų serbentų sulčių atsargų visai žiemai, galimi du būdai:
- Pasterizuotos raudonųjų serbentų sultys su cukrumi
- Natūralios užšaldytos raudonųjų serbentų sultys
Sveikatai palankesnės yra šaldytos sultys. Jų panaudojimo spektras kulinarijoje yra toks pat platus kaip ir jau aptartas šviežių raudonųjų serbentų sulčių. Svarbu nepamiršti, kad šaldymui sultis būtina išpilstyti į plastikinius, nedidelės talpos butelius. O atšildyti tuomet, kai jas ketinsite vartoti. Atšildytų sulčių ilgai laikyti nerekomenduojama. Be to, iš šviežiai spaustų raudonųjų serbentų sulčių galima pasigaminti ryškių ir skanių ledo kubelių. Supilkite sultis į ledukų formeles, užšaldykite ir naudokite vietoj įprastų ledo kubelių.
O pasterizuotas sultis iš esmės galima prilyginti sirupams, kuriuos labiau tinka naudoti kokteiliams arba arbatai. Šiuo būdu ruošiamoms sultims rekomenduojama naudoti tiek pat arba pusę tiek cukraus kiek ir uogų. Taigi, tokiose sultyse perteklinio cukraus ir maistinių medžiagų santykis krypsta pastarųjų nenaudai.
Raudonųjų serbentų sulčių vartojimo idėjos
Kaip jau minėjome, grynos raudonųjų serbentų sultys yra rūgščios ir kiek sutraukiančio skonio. Natūralu, kad tokios skonio savybės nesuteikia daug malonumo. Todėl šios sultys dažniausia yra naudojamos kaip ingredientas kitiems gėrimams ar patiekalams. Norėdami gauti kuo didesnę raudonųjų serbentų sulčių teikiamą naudą, nepabijokite į savo mitybą įtraukti šviežiai spaustų ar natūraliai paruoštų šių sulčių. Pateikiame keletą idėjų kaip tai padaryti lengvai ir skaniai:
- Natūraliomis raudonųjų serbentų sultimis praskieskite gazuotą mineralinį vandenį (santykiu 1:1). Toks gėrimas skatina apetitą ir padeda virškinimui, todėl labai tinka kaip gaivusis aperityvas.
- Natūraliomis raudonųjų serbentų sultimis praskieskite geriamąjį vandenį. Toks vanduo itin gerai malšina troškulį ir atgaivina, todėl labai tinka gerti sportuojant ir patiriant didelį fizinį krūvį.
- Įpilkite raudonųjų serbentų sulčių į saldžių uogų ar vaisių kokteilį, glotnutį arba tiesiog kitų sulčių kokteilį.
- Šaukštelį raudonųjų serbentų sulčių užpilkite ant vanilinių ledų.
- Natūralias raudonųjų serbentų sultis įmaišykite į salotų padažą arba marinatą mėsai.
- Raudonųjų serbentų sultis naudokite arbatai ruošti. Šiuo atveju sultis tinka naudoti kartu su šviežiais ar džiovintais serbentų lapais. Tokia arbata labai tinka peršalus.
Raudonųjų serbentų sultys gali turėti ir nepageidaujamą poveikį
Nors raudonųjų serbentų sultys yra saugus produktas, tačiau yra keli atvejai, kai vartojant jas reikia būti atidiems:
- Jei vartojate kraują skystinančius vaistus arba sergate hemofilija, šias sultis vartokite itin saikingai, nes jos turi kraujo krešėjimą lėtinančių savybių.
- Jei turite skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opų arba padidėjusį skrandžio rūgštingumą šių sulčių venkite.
- Jei geriate kraujospūdį mažinančius vaistus, raudonųjų serbentų sultis vartokite itin saikingai, nes jos gali pernelyg sustiprinti vaistų poveikį.
- Jei esate alergiški persikams, abrikosams, avietėms, gali būti, kad alergija gali pasireikšti ir serbentams. Jei žinote apie savo organizmo jautrumą šiems produktams, raudonųjų serbentų sulčių geriau venkite.
Šaltiniai:
https://www.dovemed.com/healthy-living/natural-health/7-health-benefits-of-redcurran
thttps://www.healthifyme.com/blog/black-currant-benefits
https://www.nature-and-garden.com/health/red-currant-health-benefits.htm
https://scandicuisine.com/red-currant-juice
Nuotraukos asociatyvinės © Canva