Kas gali būti geriau nei sultingas arbūzas karštą vasaros dieną? Arbūzų sultys – atsigaivinimui ypač tinkantis gėrimas. Be to, kad arbūzų sultys yra labai gaivios, jos turi daugybę maistinių medžiagų ir gali papildyti Jūsų mitybą. Dar viena gera žinia – arbūzų sultys gali padėti išspręsti vyrų erekcijos sutrikimus. Apie visas šias arbūzų sulčių naudas plačiau skaitykite šiame straipsnyje.
Arbūzai – didelės uogos, kilusios iš šiltųjų kraštų
Arbūzas – iš šiltų kraštų kilęs augalas, priklausantis moliūginių augalų šeimai. Savaime arbūzai paplitę didžiojoje dalyje Afrikos, Artimuosiuose Rytuose, pietinėje Azijos dalyje, pietvakariniame Viduržemio jūros regione. Kilmės kraštuose arbūzų auginimo istorija jau skaičiuoja tūkstantmečius. Vakarų Europoje šie augalai pradėti auginti tik X—XII amžiuje.
Arbūzas – tai vienmetis žolinis augalas. Jo stiebas šliaužiantis, išsiškojantis ir galintis užaugti iki 3 metrų ilgio. Augalo vaisius, kurį įprastai ir vadiname arbūzu, biologiniu požiūriu yra labai didelė uoga.
Arbūzas – antioksidanto likopeno šaltinis
Traškus ir gerai troškulį malšinantis arbūzas yra natūralus galingiausių antioksidantų šaltinis. Raudona arbūzo spalva atsiranda dėl jame esančio bioaktyvaus junginio, vadinamo likopenu. Tai tas pats junginys, kuris ir kitiems vaisiams bei daržovėms suteikia raudoną spalvą. Teigiama, kad arbūze likopeno koncentracija yra daug didesnė nei kituose vaisiuose ar daržovėse.
Būtent dėl arbūzuose esančio likopeno, arbūzai gali padėti sumažinti vėžinių susirgimų riziką. Išskiriama arbūzų nauda prostatos vėžio prevencijai.
Arbūzų sultys vyrams: naudą patvirtinta mokslas
Arbūzų nauda vyrų seksualinei sveikatai jau kurį laiką domina mokslininkus. Iki šiol atliktų, nors ir negausių, tyrimų išvados teikia vilčių, jog arbūzų vartojimas gali pakeisti Viagrą! Taigi – arbūzų sultys vyrams gali tapti tikru išsigelbėjimu.
Toks netikėtas arbūzų vaidmuo susijęs su juose esančia aminorūgštimi citrulinu. Būtent ši medžiaga atsakinga už gerą vyrų erekciją. Štai kaip tai veikia: organizme citrulinas virsta kita aminorūgštimi – argininu, kuris pavirsta azoto oksidu, plečiančiu kraujagysles ir gerinančiu kraujotaką. Kraujotakos aktyvinimas ir geras cirkuliavimas užtikrina ir nepriekaištingą vyrų erekciją. Panašiu principu veikia ir erekcijos sutrikimams gydyti skirti vaistai, pavyzdžiui, Viagra.
Arbūzų sultys: maistingumas ir nauda
Arbūzai – tai ne tik vanduo. Juose yra daug ir įvairių maistinių medžiagų, kurios būtinos žmogaus organizmui. Nors daugiau nei 90% arbūzo sudaro vanduo, jame taip pat yra šiek tiek skaidulinių mediagų, baltymų bei riebalų, taip pat – angliavandenių, kurių didžiausią dalį sudaro cukrus.
Arbūzuose yra šių mineralų: geležies, fosforo, kalcio, natrio, kalio, mangano, seleno, cinko, vario. Juose taip pat yra svarbių vitaminų: A, E, C, B grupės vitaminų, folio rūgšties.
Be to, kaip jau minėjome anksčiau, arbūzuose yra antioksidanto likopeno, beta karoteno, įvairių aminorūgščių.
Maistinių medžiagų sudėtis lemia, kad arbūzų sultys gali padėti išsaugoti sveikatą ir prisidėti prie geros savijautos. Galima išskirti keletą svarbiausių arbūzų sulčių naudų sveikatai:
- Neleidžia organizmui dehidratuoti
- Stirpina imunitetą
- Didina antioksidacinį organizmo atsparumą
- Padeda išvengti vėžinių susirgimų
- Mažina cholesterolio kiekį kraujyje
- Padeda užkirsti kelią senatvinių akių ligų vystymuisi
- Padeda spręsti vyrų erekcijos sutrikimų problemas
Arbūzų sultys ir jų ruošimas
Natūralios, šviežiai spaustos arbūzų sultys yra vertingiausios. Pasiruošti jų namuose gali kiekvienas. Tam tereikia arbūzo ir prietaiso sultims spausti. Galima naudoti sulčiaspaudę arba kokteilių plaktuvą. Štai keli paprasti žingsniai šio gaivaus ir maistingo gėrimo pasiruošimui:
- Pirmiausia pasiruoškite arbūzą: perpjaukite per pusę arba ketvirčiais (priklausomai nuo to, kiek jo planuojate sunaudoti sultims), išsimkite sėklas, nupjaukite žievę ir pasmulkinkite.
- Paruoštą arbūzo minkštimą sudėkite į prietaisą, kurį naudojate ir išspauskite sultis.
- Išspaustas sultis į ąsotį pilkite per sietelį, kad atskirtumėte tirštas putas.
Dar keletas patarimų:
- Ąsotį su perkoštomis sultimis pastatykite į šaldytuvą. Atšaldytos arbūzų sultys bus gaivesnės.
- Jei norite papildomų poskonių, į sultis įpilkite šlakelį laimo arba citrinos sulčių, įdėkite šviežių mėtų lapelių.
- Arbūzų sultis šaldytuve, uždengtame inde galima laikyti iki 4 dienų. Prieš patiekiant ilgiau pastovėjusias sultis reikia gerai išmaišyti.
Aštrios arbūzų sultys
Jei norėtųsi kažko gaivaus, bet kartu ir sūriai aštraus, išmėginkite aštrias arbūzų sultis. Šis gėrimas savo skoniu kažkiek primena Virgin Mery ar panašaus stiliaus kokteilius. Beje, tokia arbūzų sulčių variacija gali padėti sušilti vėsų vasaros vakarą. Taip pat tai gali būti priemonė slogai lengvinti.
Gėrimui paruošti reikės:
- Šviežiai spaustų, natūralių arbūzų sulčių
- 2 serano pipirų arba aitriųjų paprikų (arba pagal skonį ir poreikį)
- Jūros druskos (pagal skonį)
Gaminimas:
- Serano pipirus perpjaukite per pusę, išimkite sėklas, susmulkinkite ir sutrinkite iki tirštos konsistencijos.
- Į ąsotį supilkite arbūzų sultis, sudėkite trintus serano pipirus, gerai išmaišykite ir palikite pastovėti nuo 30 minučių iki valandos.
- Prieš patiekiant įberkite šiek tiek druskos ir dar kartą gerai išmaišykite.
- Paruoštą gėrimą išpilstykite į stiklines su ledo kubeliais. Jei norite, stiklinių kraštus galite papuošti druskos, sumaišytos su citrinų sultimis apvadu, citrinos skiltelėmis ar pan.
Arbūzų sulčių limonadas
Naminiai limonadai yra nepakeičiamas gėrimas ne tik kasdienai, bet ir šventei. Paįvairinkite gaiviųjų gėrimų meniu arbūzų sulčių limonadu. Šio gėrimo galima pasiūlyti ir vaikams, ir suaugusiems. O karštą vasaros dieną tai gali būti tiesiog maloni atgaiva.
Limonadui paruošti reikės:
- 2 puodelių šalto vandens
- ½ puodelio cukraus arba kito saldiklio
- ½ puodelio šviežių citrinos sulčių
- 4 puodelių šviežių arbūzų sulčių
Gaminimas:
- Į didelį ąsotį supilkite vandenį, citrinos sultis ir cukrų.
- Maišykite tol, kol cukrus visiškai ištirps.
- Supilkite arbūzų sultis ir gerai išmaišykite.
- Paruoštą gėrimą išpilstykite į stiklines su ledo kubeliais.
- Papuoškite citrinos griežinėliais bei šviežiomis mėtomis ir patiekite.
Arbūzų sultys saugios daugeliui, bet yra išimčių
Apie arbūzų sulčių sukeltą nepageidaujamą šalutinį poveikį patikimų duomenų nėra. Paprastai arbūzų sultys yra saugios vartoti daugeliui žmonių. Žinoma, svarbu atkreiptį dėmesį į suvartojamą sulčių kiekį. Net ir jokių sveikatos kontraindikacijų neturintiems žmonėms nesaikingas arbūzų sulčių vartojimas gali turėti nemalonių pasekmių. Pavyzdžiui, gali sutrikti virškinimas, atsirasti pilvo pūtimas, viduriavimas.
Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, arbūzų sultis turėtų vartoti itin saikingai. Būtina atsižvelgti į kasdienėje mityboje suvartojamą angliavandenių kiekį. Arbūzų sultyse jų tikrai nemažai. Todėl šiuo atveju geriau vartoti ne arbūzų sultis, o natūralų arbūzą. Arbūzų sultyse lieka mažiau skaidulinių medžiagų, todėl organizmas greičiau ir lengviau pasisaviną cukrų. Tai gali paskatinti cukraus kiekio šuolius kraujyje.
Retais atvejais kai kuriems žmonėms arbūzų sultys gali sukelti alergiją. Jei išgėrus šių sulčių pasireiškia tokie simptomai kaip dilgėlinė, patinimas ir pasunkėjęs kvėpavimas, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Šaltiniai:
https://draxe.com/nutrition/healthy-drinks
https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-of-watermelon-juice
https://www.healthline.com/nutrition/watermelon-health-benefits
https://www.medicalnewstoday.com/articles/266886
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320440
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10718552
Nuotraukos asociatyvinės © Canva