Vyšnia – vienas populiariausių ir seniausių vaismedžių, auginamų Lietuvoje. Saldžiarūgštės uogos, priklausomai nuo veislės, sunoksta vasaros pradžioje, viduryje ar pabaigoje. Vyšnių derlius – dažniausiai būna gausus. Todėl šių uogų paprastai užtenka ir prisivalgymui, ir atsargų pasiruošimui. Vyšnių sultys – tai dar vienas būdas gauti šių uogų teikiamos naudos. Šiame straipsnyje apžvelgsime kodėl verta gerti vyšnių sultis, kaip jas pasiruošti, kaip vartoti bei pateiksime porą dėmesio vertų receptų.
Vyšnios – valdovų stalo vertos uogos
Kad mūsų valdovai jau XVI amžiuje valgė vyšnias įrodo vyšnių kauliukai, randami šiuo laikotarpiu datuojamuose kultūriniuose sluoksniuose. Šių įrodymų rasta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Valdovų rūmų teritorijoje. Archeologiniai ir istoriniai šaltiniai taip pat patvirtina, kad vyšnių alėjos driekėsi ir Radvilų rūmų, kuriuose gimė ir augo Barbora Radvilaitė, valdose (netoli dabartinių Valdovų rūmų).
Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės dvarų dokumentuose vyšnių, slyvų bei trešnių sodeliai minimi taip pat jau nuo XVI amžiaus. Tačiau tik XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje vyšnios pradėtos skiepyti ir plačiau auginti ūkininkų bei valstiečių sodybose. Šių dienų Lietuvoje sodai, kuriuose neauga vyšnios – jau tik reta išimtis.
Vyšnių sultys: nauda, pagrįsta moksliniais tyrinėjimais
2010 metais Nortumbrijos universiteto (Northumbria University; Niukaslas prie Taino, Anglija) mokslininkai paskelbė svarbių duomenų apie teigiamą vyšnių poveikį žmogaus organizmui. Nuo to laiko jau galima kalbėti apie daugiau nei 50 tyrimų visame pasaulyje, patvirtinančių vyšnių naudą tiek bendrai sveikatai, tiek ir atskiroms organizmo funkcijoms.
Vyšniose gausu polifenolių ir antocianinų – natūralių junginių, suteikiančių šioms uogos ryškią, tamsią spalvą ir saldžiarūgštį skonį. Tačiau svarbiausia, kad šie junginiai yra galingi antioksidantai, gebantys neutralizuoti laisvųjų radikalų žalą organizmui.
Be to, kad vyšnių sultys gali padėti išlaikyti tvirtą imuninę sistemą, jų nauda pastebėta ir tam tikrų sveikatos būklių gydymui ar prevencijai.
- Priešuždegiminis poveikis. Vyšniose esantys antocianinai turi antimikrobinių savybių. Tai reiškia, kad jie gali padėti naikinti ligas sukeliančius virusus ir bakterijas. Tyrimais nustatyta, kad vyšnių sultys gali būti efektyvi priemonė, padedanti peršalimo gydymui.
- Antioksidacinis poveikis. Teigiamas antocianinų poveikis nustatytas ir osteoartrito bei podagros sukeliamų simptomų lengvinimui. 2012 m. atliktas klinikinis tyrimas su 633 podagra sergančiais žmonėmis atskleidė, kad vyšnių sulčių vartojimas turėjo įtakos podagros priepuolių sumažėjimui.
- Glaukomos prevencija. Tyrimų rezultatai teikia vilties, kad antocianinai, panašūs į esančius vyšniose, gali būti naudingi glaukoma sergantiems žmonėms. Vyšnių sultys gali padėti ne tik glaukomos gydymui, tačiau ir šios ligos prevencijai.
Vyšnių sultys gali padėti nuo nemigos
Vieni pirmųjų tyrimų, atskleidžiančių potencialią vyšnių sulčių naudą nemigos gydymui, buvo atlikti XXI a. pirmame dešimtmetyje. Profesorius Glynas Hovatsonas (Glyn Howatson) iš Nortumbrijos universiteto (Anglija) kartu su kolegomis nustatė vyšnių sulčių vartojimo įtaką geresnei miego kokybei. Toks vyšnių poveikis susijęs su juose esančiu junginiu – melatoninu, kuris itin svarbus kokybiško miego balansui.
Šios išvados – tai atlikto tyrimo rezultatas. Tyrime dalyvavo vyresni nei 50 metų, nemigos kamuojami asmenys. Tiriamieji buvo atskirti į dvi grupes. Vieni jų kasdien, dvi savaites, du kartus per dieną vartojo vyšnių sultis, kiti – atitinkamai vartojo placebą. Rezultatai parodė, kad vyšnių sultis vartojusių žmonių miego kokybė pagerėjo ir pailgėjo miego trukmė.
Taip pat nustatyta, kad miego kokybei pagerinti pakanka apie 23 ml vyšnių sulčių per parą. Šią porciją rekomenduojama suvartoti per du kartus, pusę jos išgeriant ryte, o kitą pusę – likus 1–2 valandoms prieš miegą.
Vyšnių sultys – pripažintas sportininkų gėrimas
Nortumbrijos universiteto (Anglija) mokslininkų dėka buvo įrodyta vyšnių sulčių nauda intensyvia sportine veikla užsiimantiems žmonėms. Pirminiai tyrimai buvo atlikti su maratono bėgikais, o jų daug žadančios išvados paskatino tolesnius tyrinėjimus ir suteikė daugiau reikšmingų duomenų.
Pagrindinė vyšnių sulčių nauda sportininkams siejama su raumenų funkciją palaikančiu ir reabilituojančiu poveikiu. Vyšnių sultys padeda nepertemti raumenų treniruotės metu, sumažina traumų tikimybę bei po intensyvios fizinės veiklos padeda raumenims lengviau atsistatyti.
Šių tyrimų rezultatai yra pripažinti Tarptautinio olimpinio komiteto. Vyšnių sulčių produktai buvo įtraukti į 2012 m., 2016 m. ir 2020 m. olimpinėse žaidynėse dalyvavusių sportininkų racioną. Beje, elitiniai sportininkai visame pasaulyje, nuo „Premier“ lygos futbolininkų ar NBA krepšininkų iki „Grand Tour“ dviratininkų, treniruotėse reguliariai vartoja vyšnių sultis ar jų produktus.
Kaip paruošti šviežiai spaustas vyšnių sultis?
Maksimalią naudą organizmui suteikia tik natūralios, šviežiai spaustos vyšnių sultys. Yra ir daugiau priežasčių, kodėl šias sultis geriausia ruošti namuose. Jei naudosite savo sode surinktas šviežias ar užšaldytas uogas, sultys Jums nieko nekainuos. Taip pat – namuose ruoštos sultys neturės pridėtinio cukraus ar kitų konservantų.
Paprasčiausias būdas gaminti vyšnių sultis – naudojant virtuvinį kombainą (ar kokteilių plaktuvą). Daugiausia laiko šiame procese užima tik vyšnių iškaulinimas. Tačiau tą padaryti labai rekomenduojama, nes vyšnių kauliukuose yra nuodingų medžiagų, kurios gali patekti ir į ruošiamas sultis.
Taigi – vyšnių sultims ruošti reikės iškaulintų vyšnių ir vandens. Ingredientus naudokite tokiu santykiu: 1 puodelis vyšnių ir ¼ puodelio vandens.
Vyšnias ir vandenį supilkite į virtuvinį kombainą ar kokteilių plaktuvą ir sutrinkite iki vientisos masės. Gautą masę perkoškite per sietelį tiesiai į stiklinę ir gerkite. Jei sulčių pasiruošite daugiau, šaldytuve jas galima laikyti iki 5 dienų. Sulčių perteklių galima supilti į plastikinį butelį ir užšaldyti.
Naminis limonadas su vyšnių sultimis
Šis gėrimas gali tapti artėjančios vasaros favoritu! Tai labai gaivus ir lengvai paruošiamas naminis limonadas, kurį galima gerti vieną arba pasigaminti kokteilį. Taip pat – šį limonadą galima ruošti su burbuliukais arba be jų. Tai priklausys nuo to kokį vandenį naudosite – gazuotą ar paprastą.
Vienam ąsočiui šio limonado paruošti reikės:
- 2 puodelių vandens (paprasto arba gazuoto)
- 2 puodelių ledo kubelių
- 1,5–2 valgomųjų šaukštų natūralių vyšnių sulčių
- 1,5 laimo
- ¼ puodelio cukraus (arba saldiklio pagal skonį ir poreikį)
Gaminimas:
- Laimą nuplaukite ir perpjaukite pusiau. Rankine citrusinių vaisių sulčiaspaude išspauskite laimo sultis į ąsotį.
- Supilkite cukrų, vyšnių sultis ir išmaišykite.
- Supilkite vandenį ir dar kartą gerai išmaišykite.
- Galiausiai į ąsotį sudėkite ledo kubelius ir patiekite.
Padažas su vyšnių sultimis
Vyšnių sultys gali tapti nepakeičiamu ingredientu universaliam padažui ruošti. Jei išbandysite šį receptą, tikėtina, kad šį padažą tikrai ruošite ne kartą. Tai paprastas, bet savo skoniu ypatingas pagardas, kuriuo galima skaninti tiek salotas, tiek mėsiškus patiekalus. Taip pat jį galima naudoti grilio patiekalams.
Jums reikės:
- 2,5 šaukštų natūralių vyšnių sulčių
- 2 šaukštų balzaminio acto
- 1,5 šaukšto rudojo cukraus arba medaus
- ¼ arbatinio šaukštelio svogūnų arba česnakų miltelių
- ½ arbatinio šaukštelio Dižono garstyčių
- 3 šaukštų tyro alyvuogių aliejaus
Pirmiausia dubenyje sumaišykite visus ingredientus, išskyrus alyvuogių aliejų. Į vientisą gerai išmaišytų ingredientų masę supilkite aliejų ir dar kartą švelniai išmaišykite.
Vyšnių sulčių vartojimo rekomendacijos
Tam, kad praturtintumėte savo mitybą ir gautumėte vyšnių sulčių teikiamą naudą, pakanka 240 ml natūralių šių sulčių per dieną.
Geriausia šią porciją suvartoti per du kartus, geriant ryte ir antroje dienos pusėje. Jei siekiate pagerinti miegą, likusią sulčių dalį gerkite 1–2 valandos prieš miegą.
Sportininkams rekomenduojama vyšnių sultis gerti kasdien, 3–7 dienas ir/ar 1–2 valandas prieš varžybas. Siekiant greičiau atstatyti raumenų funkciją, vyšnių sultis reikia gerti 2–4 dienas po intensyvios veiklos. Sportininkams rekomenduojama vyšnių sulčių porcija per dieną yra mažiausiai dvigubai didesnė nei įprasta.
Ar vyšnių sultys gali turėti neigiamą šalutinį poveikį?
Pagrindinis dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį yra tai, kad visuose sultyse yra nemažai natūralaus cukraus. Dėl šios priežasties net ir visiškai sveikiems žmonėms sultimis nereikėtų piktnaudžiauti ir vartoti jų dideliais kiekiais. O žmonės, kuriems būtina kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, sulčių vartojimą turėtų labai apriboti.
Taip pat žinoma apie galimą vyšnių sulčių vartojimo riziką inkstų ligomis sergantiems žmonėms. Esant šioms kontraindikacijoms dėl vyšnių sulčių vartojimo geriausia pasitarti su gydytoju.
Vyšnių sultys taip pat gali turėti nepageidaujamą sąveiką su kai kuriais vaistais:
- Nuo kraujospūdžio ir padidėjusio cholesterolio
- Kraują skystinančiais vaistais
- Antibiotikais
- Vaistais nuo uždegimo (kortikosteroidais)
Šaltiniai:
Jolita Bernotienė, Rasa Leonavičiūtė, Karalienės Bonos virtuvė. Vilnius, 2018, p. 97.
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Lietuvos gaspadinė, arba pamokinimai, kaip prigulinčiai suvartoti dievo dovanas (papildyta Andželikos Laužikienės ir Rimvydo Laužiko komentarais). Vilnius, 2018, p. 143.
https://www.northumbria.ac.uk/research/research-impact-at-northumbria/economic-impact/studies-on-cherry-juice-unravel-a-multitude-of-health-benefits/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5617749/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323752
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6413159/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3133468/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/sms.14141
Nuotraukos asociatyvinės © Canva