Skip to content

Mangų sultys – vasariškas gėrimas. Yra daugiau nei viena priežastis kodėl jas verta gerti ir suaugusiems, ir vaikams

Mangų sultys

Mangas – saldus, sultingas ir aromatingas vaisius. Galima sakyti, kad tai vasara kvepiantis vaisius, sužadinantis malonius prisiminimus ir pakeliantis nuotaiką. Mangų sultys yra vienos populiariausių visame pasaulyje. Jos yra dažnas įvairių kokteilių ingredientas. Be to, kad šios sultys labai skanios ir kvapnios, jose yra daug žmogaus organizmui reikalingų medžiagų. Mangų sulčių vartojimas gali aprūpinti organizmą būtiniausiais vitaminais bei sustiprinti antioksidantais. Šiame straipsnyje kviečiame susipažinti su mangų sulčių nauda bei atrasti idėjų kaip lengvai jas įtraukti ne tik į kasdienę mitybą, bet ir nustebinti svečius.  

Mangas – vienas seniausių vaisių planetoje

Mangas – tai kaulavaisis, kurį išaugina indinio mango medis (lot. Mangifera indica). Šio augalo kilmės vieta  – regionas tarp šiaurės rytų Indijos, Bangladešo ir šiaurės vakarų Mianmaro. Žinoma, kad Indijoje mangai auginti jau daugiau nei prieš 5000 metų. Istoriniai šaltiniai ir paleobotaniniai radiniai patvirtina, kad maždaug VII–X a. mangai jau auginti Kinijoje ir Rytų Afrikos regione. Nuo XV a. mangai ėmė plisti kitose tropinio ir subtropinio klimato šalyse. XIX a. su šiais vaisiais susipažino daugelis pasaulio šalių.

Mango medis užauga iki 30–40 metrų aukščio, turi platų, 10–15 m siekiantį vainiką. Šie medžiai yra ilgaamžiai. Pasaulyje žinoma 300 metų skaičiuojančių medžių, kurie vis dar veda mango vaisius.

Nors tai atogrąžų augalas, šiuolaikiniame pasaulyje mangai auginami daugiau nei aštuoniasdešimtyje pasaulio šalių. Daugiausia jų išaugina Indija, Pakistanas, Bangladešas, Mianmaras, Šri Lanka. Taip pat – pietinės JAV valstijos, Pietų Amerikos šalys, Afrika, Australija. Mangai auginami ir pietų Europos šalyse. Priklausomai nuo veislės, mango vaisiai skiriasi dydžiu, forma, saldumu, odos spalva ir minkštimo spalva.

Mangų sultys naudingos sveikatai

Mangų sultys – maistinių medžiagų kupinas sveikatos šaltinis  

Mitybos specialistai vieningai sutaria, kad mangų sultys yra neabejotinai vertingas produktas, kuris turėtų būti įtrauktas į kiekvieno žmogaus mitybą. Teigiama, kad viena mangų sulčių porcija gali patenkinti daugiau nei 60% reikalingos paros normos vitamino C ir daugiau nei 40% paros normos vitamino A. Be to, manguose yra daug kalcio ir geležies, kalio, magnio, įvairių B grupės vitaminų, mangano, seleno ir vario. Manguose esančios medžiagos ir jų deriniai suteikia šiems vaisiams išskirtinių sveikatinančių savybių ir yra naudingos daugeliui sveikatos sričių.

Mangų sulčių nauda apima širdies ir kraujagyslių sveikatą, regėjimo sveikatos gerinimą, imuninės sistemos stiprinimą ir palaikymą, vėžio ir lėtinių ligų prevenciją, odos sveikatą, virškinimo sistemos balansą ir diabeto simptomų valdymą.

Mangų sultys padeda išlikti sveikiems

Mangų sulčių maistinė sudėtis yra tarsi subalansuotas eleksyras, turintis savybę prisitaikyti prie konkrečių organizmo poreikių ir sustiprinti silpnąsias vietas. Praturtinti savo mitybą mangų sultimis tikrai verta. Šios sultys ne tik sustiprins fizinę, bet ir praskaidrins emocinę Jūsų sveikatą.

Štai kokios naudos organizmui gali suteikti mangų sulčių vartojimas:

  • Priešuždegiminis poveikis. Mangų sultyse yra fitocheminių medžiagų, pasižyminčių priešuždegiminiu poveikiu. Jos naudingos žmonėms, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis.
  • Vėžinių susirgimų prevencija. Mangų sulčių vartojimas gali padėti išvengti vėžinių susirgimų. 2017 metais atliktas tyrimas parodė, kad mangų sultyse esantys fenolio junginiai mažina vėžio riziką.
  • Kraujotakos sveikata. Mangų sultyse yra didelis kalio kiekis. Kasdienis šių sulčių vartojimas gali turėti kraujagysles plečiančių savybių ir padėti sumažinti kraujospūdį.
  • Padidėjusio cholesterolio kiekio prevencija. Mangų sultyse esantis didelis vitamino C kiekis pasižymi bendru antioksidaciniu poveikiu. Taip pat –  mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje ir mažina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę.
  • Akių sveikata ir regėjimo stiprumas. Mangų sultyse yra daug karotinoidų ir vitamino A. Šios medžiagos yra tiesiogiai susijusios su akių sveikata ir geru regėjimu. Šių sulčių vartojimas gali padėti išvengti geltonosios dėmės degeneracijos ir kataraktos vystymosi.
  • Virškinimo sistemos sveikata. Šimtus metų mango sultys buvo rekomenduojamos virškinimui gerinti ir vidurių užkietėjimo simptomams lengvinti. Saikingas jų vartojimas padeda išvengti pilvo pūtimo, padeda suvirškinti sunkų, riebų maistą.
  • Organizmo šarminimas. Mangų sultys yra šarminės, tai reiškia, kad jų pH yra didesnis nei 7, todėl jos puikiai tinka norint subalansuoti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme.
Mangų sultys gerina vaikų sveikatą

Mangų sulčių nauda vaikams

Mangų sultys gali būti ne tik  skanus ir maistingas užkandis vaikams. Šios sultys taip pat turi daugiau nei vieną privalumą augančio vaiko organizmui. Saikingą šių sulčių įtraukimą į vaikų mitybą rekomenduoja ir sveikatos specialistai. Išskiriamos kelios pagrindinės augančio vaiko sveikatos sritys, kurioms mangų sultys gali turėti teigiamos įtakos.

  • Regos sveikata. Vos vienas puodelis mangų vaisių ar jų sulčių sudaro 25% rekomenduojamos kasdienės vitamino A normos vaikams. Tai pagrindinis vitaminas, būtinas geram regėjimui. Mangų sultys gali padėti išvengti ragenos suminkštėjimo, refrakcijos sutrikimų, akių sausumo, niežėjimo, dirglumo.
  • Virškinimo skatinimas. Mangų sultyse yra naudingų virškinimo fermentų, kurie padeda skaidyti baltymus. Tai vaikų skrandukams padeda tinkamai suvirškinti maistą. Taip pat apsaugo nuo rūgštingumo padidėjimo ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo.
  • Smegenų funkcijos vystymasis. Mangų sultys yra geras glutamino rūgšties šaltinis, užtikrinantis pakankamą šios rūgšties kiekį vaikų organizme. Glutamino rūgštis svarbi vaiko smegenų funkcijos vystymuisi bei gerina atmintį.
  • Mažakraujystės (anemijos) prevencija ir gydymas. Mangų sultyse esantis nemažas geležies kiekis gali padėti išvengti mažakraujystės arba padėti jos gydymui.
  • Svorio didinimas. Saikingas mangų sulčių vartojimas yra vienas paprasčiausių būdų efektyviai padidinti vaiko svorį. Vos 150 gramų mangų vaisių ar jų sulčių suteikia apie 86 kalorijas, kurias vaiko organizmas lengvai pasisavina. Jei vaiko svoris pagal amžių yra per mažas, galima į mitybą įtraukti mangų sulčių ir pieno kokteilį.  

Mangų sultys: kaip jas pasigaminti namuose

Sveikatai palankiausios yra natūralios, šviežiai spaustos vaisių ar uogų sultys. Ne išimtis ir mangų sultys. Sveikatai naudingą gėrimą geriausiai pasiruošti namuose. Tai – visiškai nesudėtinga. Tiesiog – nusipirkite kokybiškų mangų vaisių, pasiruoškite filtruoto vandens, paimkite kokteilių plaktuvą, sietelį ir skirkite keletą minučių savo laiko.

Į ruošiamas mangų sultis geriau nedėti jokių papildomų saldiklių. Jose yra natūralaus cukraus, todėl mangų sultys yra ganėtinai saldžios. Kadangi šios sultys yra gana tirštos konsistencijos, jų praskiedimui geriausia naudoti vandenį. Tačiau taip pat tinka ir mėgstamas pienas – natūralus ar augalinis. Jei norisi visiškai skystos konsistencijos sulčių, prieš geriant perkoškite jas per sietelį. Toliau pateikiame 5 žingsnius kaip paruošti mangų sultis:

  1. Nulupkite mango vaisių ir jo minkštimą supjaustykite į keletą smulkesnių dalių (kauliuką išmeskite).
  2. Paruoštą mango vaisių sudėkite į kokteilių plaktuvą ar virtuvinį kombainą.
  3. Įpilkite norimą kiekį vandens arba pasirinkto pieno (geriausia neviršyti pusės mango kiekio).
  4. Plakite 2–3 minutes, kol masė taps vientisa.
  5. Paruoštas sultis supilkite į stiklinę ir gerkite.

Jei norite skysto gėrimo, sultis perkoškite per sietelį. Jei konsistencija vis tiek atrodo per tiršta, praskieskite vandeniu arba pienu.

Paruoštas šviežias mangų sultis šaldytuve galima laikyti iki 2 dienų. Jei norite laikyti ilgiau, sultis supilkite į plastikinį butelį ir užšaldykite. Šaldiklyje jas patariama laikyti ne ilgiau kaip 4 mėnesius.  

Mangų sultys tinka su įvairiais vaisiais ir uogomis

Kaip geriausia laikyti mangų vaisius namų sąlygomis?

Dažniausiai mangų vaisius įsigydami prekybos vietose neretai esame ribojami pasiūlos galimybių. Kartais parduotuvėje galime rasti tik ne visai prinokusių vaisių. O tokie mangai nepasižymi nei skoniu, nei sultingumu. Vis dėlto mangus pirkite bent kokiu atveju. Štai keletas patarimų, kaip šiuos vaisius prinokinti ir išlaikyti šviežius namų sąlygomis.

  • Nepilnai prinokusius mangus įdėkite į popierinį maišelį ir laikykite kambario temperatūroje.
  • Prinokę mangai taps minkšti. Tuomet juos galima vartoti.
  • Prinokusius mangus laikykite šaldytuve, bent ne ilgiau kaip 5 dienas.
  • Nesuvartotus šviežius mangus supjaustykite kubeliais, sudėkite į plastikinius maišelius ir užšaldykite.
  • Šaldiklyje mangus rekomenduojama laikyti ne ilgiau kaip 6 mėnesius.
Mangų sulčių gėrimas

Mangų sulčių gėrimas  

Jei laukiate svečių ir pritrūkote idėjų ką skanaus jiems pasiūlyti, išbandykite mangų sulčių gėrimą. Patiektas su ledukais jis puikiai atgaivins karštą vasaros dieną. Paruoštas su pienu primins kreminį kokteilį. Šio gėrimo skonį ir tekstūrą galite lengvai pritaikyti pagal poreikį.

4–5 gėrimo porcijoms paruošti reikės:  

  • 5 puodelių šviežių, smulkintų mangų vaisių
  • 4 puodelių vandens arba mėgstamo pieno (natūralaus arba augalinio)
  • 3 šaukštų mėgstamo saldiklio (cukraus, medaus, sirupo ar pan., tačiau nebūtinai)
  • Ledo kubelių (jei gėrimą tieksite šaltą)

Į kokteilių plaktuvą sudėkite visus produktus ir suplakite iki vientisos konsistencijos. Supilkite gėrimą į ąsotį ir patiekite. Jei norisi šalto gėrimo, į stiklines dėkite ledo kubelių ir užpilkite gėrimu.

Jei gėrimą ruošite su vandeniu, jis bus skystesnės konsistencijos. Jei su pienu – gausite labiau kreminį kokteilį. Su kokosų pienu išgausite Pina Colada kokteilį primenantį skonį.

Kokteilių su mangų sultimis variacijos

Mangų sultys yra vienos iš dažniausiai naudojamų sulčių įvairiems kokteiliams ruošti. Tradiciškai jos derinamos su ananasų, apelsinų, obuolių sultimis. Tačiau mangai puikiai dera su daugeliu vaisių ir uogų. Be to, mangų sultys gali būti skaninamos prieskoniais, suteikiančiais pikantiško, egzotinio skonio. Tam tinka imbiero, kardamono ar cinamono milteliai.

Ruošiant vaisių ir/ar uogų kokteilį, paprastai rekomenduojama ingredientus naudoti lygiomis dalimis. Jei sultys skaninamos prieskoniais, jų pakanka nedidelio žiupsnelio (ne daugiau pusės arbatinio šaukštelio).

Išbandykite mangų sulčių kokteilį su persikais, bananais, slyvomis, vyšniomis, morkomis… Taip pat mangų sultys tinka su rūgštesnėmis uogomis, pavyzdžiui, spanguolėmis.

Mangų sultys tinka įvairiems kokteiliams ruošti

Mangų sultys naudingos tik kai vartojamos saikingai

Be šiame straipsnyje išvardintų naudų, mangų sultys turi vieną minusą – vienoje mango sulčių porcijoje yra maždaug 130 kalorijų ir maždaug 31 gramas cukraus. Saikingai vartojant šias sultis, minėtas trūkumas neturėtų sukelti rimtesnių problemų. Tačiau turint tokių rizikų kaip viršsvoris ar cukrinis diabetas, dėl mangų sulčių vartojimo geriau pasitarti su gydytoju.

Piktnaudžiavimas mangų sultimis taip pat gali turėti neigiamų pasekmių virškinimo sistemai. Nepaisant to, kad šios sultys sklandžiam virškinimui yra palankios, tačiau jų perdozavimas gali suveikti atvirkščiai ir sutrikdyti skrandžio darbą bei kietinti vidurius.

Mangų sulčių vartojimą turėtų riboti alergiją šiems vaisiams turintys asmenys. Alergija gali pasireikšti odos sudirgimu, lūpų patinimu, dantenų ir gerklės dirginimu. Jei išgėrus šių sulčių pasireiškia minėti simptomai, jų daugiau vartoti negalima, nes tai gali išprovokuoti gyvybei pavojingas alergines reakcijas.

Šaltiniai:
https://www.sciencedirect.com/topics/food-science/mango-juice
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5452255/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/275921
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30410550/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26194618/
https://www.healthline.com/nutrition/mango
www.phytojournal.com/archives/2017/vol6issue6/PartR/6-6-82-484.pdf

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *