Skip to content

Mandarinai ne tik Kalėdoms! Mandarinų sultys – tai natūralūs vitaminai ir antioksidantai, stiprinantys sveikatą

Mandarinų sultys

Mandarinai – tai ne tik neatsiejamas Kalėdų atributas. Šie citrusiniai vaisiai pagal populiarumą nusileidžia tik apelsinams. Tačiau lyginant jų maistinę vertę ir naudą sveikatai, mandarinai visai neturi dėl ko nusileisti. Be to, kad šie vaisiai vartojami švieži ar iš jų spaudžiamos mandarinų sultys, jų įtraukimo į kasdienę mitybą galimybių yra daug daugiau. Kasdien suvartoti bent vieną mandariną išties visai paprasta, be to – ir labai rekomenduotina. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime kuo naudingos mandarinų sultys, kaip jas paruošti bei kaip praturtinti kasdienę mitybą jų skonio variacijomis. 

Mandarinai – antri tarp citrusinių vaisių

Mandarinai yra priskiriami citrusiniams vaisiams kaip ir apelsinai, citrinos, greipfrutai, laimai. Pagal populiarumą ir suvartojimą tarp citrusinių vaisių mandarinai nusileidžia tik apelsinams. Teigiama, kad mandarinai po platųjį pasaulį paplito iš Tanžero miesto, esančio Maroke. Iš šio jūrų uosto vakarinėje Gibraltaro pakrantėje mandarinai jūrų prekybos keliais atplaukė iki pat Viduržemio jūros pakrančių.

Šiandien mandarinai, kaip kultūriniai vaismedžiai, auginami tiek Senojo, tiek Naujojo pasaulio subtropiniuose regionuose, daugiausia pietų Europoje ir pietinėse Amerikos valstijose.

Mandarinų ir minkštimas, ir žievelė yra valgomi ir labai maistingi. Lyginant su apelsinais, mandarinai yra mažesni, tačiau saldesni ir juos lengviau nulupti. Mandarinai yra labai universalus vaisius, tinkantis tiek desertų, tiek kulinarinių patiekalų gamybai. Iš mandarinų verdamos uogienės, džemai. Mandarinų sultys taip pat yra ne tik labai skanus, bet ir labai sveikatai naudingas gėrimas.

Mandarinų sultys turi daug antioksidantų

Mandarinų sultys – tai vitaminų ir antioksidantų kupinas gėrimas

Nepaisant mažo dydžio, mandarinai pasižymi turtinga maistinių medžiagų sudėtimi. Pagal maistinę vertę, vienas mandarinas atstoja vieną rekomenduojamą vaisių porciją. Šiuose vaisiuose yra vitaminų A, C, B grupės vitaminų, įvairių organizmui būtinų mineralų. Mandarinai taip pat yra geras maistinių skaidulų šaltinis. Šios medžiagos yra būtinos sveikam žarnyno funkcionavimui. Didžiausia mandarinų nauda sveikatai siejama su juose esančiu galingų antioksidantų kompleksu.

Antioksidantais praturtinta mityba lemia organizmo atsparumą neigiamam aplinkos poveikiui, todėl padeda išlikti sveikiems, lėčiau senstantiems ir išvengti lėtinių ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, vėžys.

Mandarinų sultys gali būti vienas iš būdų kaip savo mitybą praturtinti antioksidantais, vitaminais bei skaidulomis. Pakankamas šių medžiagų suvartojimas kartu yra ir puiki prevencinė priemonė, padedanti:

  • Išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, onkologinių susirgimų, diabeto ir kt.
  • Gerinti odos būklę ir lėtinti jos senėjimo procesus.
  • Išlaikyti gerą regėjimą ir akių sveikatą.
  • Palaikyti gerą smegenų funkciją.
  • Sustiprinti imunitetą.
Mandarinų sultys padeda sustiprinti sveikatą

Mandarinų sultys: kaip ruošti?

Jei norime vartoti išties sveikatai palankias mandarinų sultis, turėtume atkreipti dėmesį į jų sudėtį ir pagaminimo būdą. Prekybos centruose gausu mandarinų sulčių, pagamintų iš koncentrato, su pridėtiniais saldikliais. Šį produktą geriau praleisti ir pasirinkti natūralias, be jokių kitų pridėtinių medžiagų mandarinų sultis.

Tačiau pačios vertingiausios, be jokios abejonės, yra namuose šviežiai spaustos mandarinų sultys. Jų galima pasigaminti pusryčiams, lygiai taip pat kaip ir populiariąsias apelsinų sultis. Arba išsispausti bet kada, kai norisi paskanauti ir atsigaivinti aromatingomis saldžiai rūgščiomis citrusų sultimis.

Mandarinų sultims ruošti reikės mandarinų ir prietaiso jų sultims išspausti. Tam geriausia naudoti sulčiaspaudę. Jei jos neturite, mandarinus galima sutrinti kokteilių plaktuvu, tačiau tokiu atveju prieš vartojimą sultis būtina perkošti, kad atskirtumėte minkštimą ir sėklytes.

Mandarinų sultis rekomenduojama praskiesti vandeniu. Tuomet gėrimo skonis bus švelnesnis ir geriau toleruojamas. Tai ypač aktualu tiems, kas negali vartoti rūgščių gėrimų arba pernelyg koncentruotų citrusinių produktų. Toliau pateikiame vieną iš galimų mandarinų sulčių ruošimo variantų.

  • Sulčiaspaudėje išspauskite mandarinų sultis. Jei naudosite kokteilių plaktuvą, kartu su mandarinais įpilkite šiek tiek vandens, o paruoštas sultis perkoškite.
  • Išspaustas sultis praskieskite vandeniu (pagal skonį ir poreikį) ir gerai išmaišykite.
  • Į stiklines sudėkite ledo kubelius (jei norite šalto gėrimo) ir supilkite mandarinų sultis.
  • Jei norite, papuoškite šviežiais mėtų lapeliais ir patiekite.
Šviežios mandarinų sultys pačios skaniausios ir vertingiausios

Mandarinų sultys: kaip laikyti?

Mandarinų sultys skaniausios ir vertingiausios šviežios. Vis dėlto, jei pasiruošite jų daugiau, nepalikite jų ilgiau nei 2–3 dienoms. Šį likutį būtinai laikykite šaldytuve, geriausia – sandariame inde. Ilgiau pastovėjusios mandarinų sultys gali šiek tiek išsisluoksniuoti, tai prieš vartojant jas gerai suplakite.

Ilgesniam išlaikymui mandarinų sultis galima užšaldyti. Geriausia tai daryti supilstant jas į vienos porcijos talpas, pavyzdžiui, plastikinius butelius ar šaldymo maišelius. Prieš vartojant šias sultis tiesiog išimkite iš šaldiklio ir atšildykite šaldytuve. Šaldytas mandarinų sultis rekomenduojama suvartoti per 3 mėnesius.

Dar vienas mandarinų sulčių šaldymo būdas – supilstyti jas į ledų arba ledukų formeles. Tokiu būdu šaldytos mandarinų sultys atstos vaisinius ledus karštą vasaros dieną arba mandarinų skonio ledukus gaiviesiems gėrimams.

Mandarinų sultys padeda sukurti įsimintinas skonių variacijas

Mandarinų sultys yra universalus produktas, galintis ne tik atgaivinti bei sustiprinti kūną, tačiau ir praturtinti bei paįvairinti kasdienio maisto skonį. Su šiomis sultimis galima sukurti daugybę skonių variacijų ir panaudoti jas netikėčiausiais būdais. Štai Jums keletas idėjų:

  • Sumaišykite mandarinų sultis su alyvuogių aliejumi, Dižono garstyčiomis, medumi, druska ir pipirais – taip paruošite saldžiarūgščiai aštrų padažą salotoms.
  • Įpilkite mandarinų sulčių į paukštienos arba jūros gėrybių marinatą.
  • Mandarinų sultis maišykite su gazuotu vandeniu – tai labai gaivinantis ir virškinimą skatinantis gėrimas, tinkantis prie sočių pietų.
  • Mandarinų sultis skaninkite šviežiomis mėtomis ir bazilikais. Taip sukursite pikantiškesnį sulčių variantą.
  • Į kepinius, kartu su mandarino žievele, įpilkite ir mandarinų sulčių. Tai suteiks malonaus aromato ir citrusinio skonio natų.
Iš mandarinų žievelių galima paruošti skanų užkandį

Neišmeskite mandarinų žievelių – tai itin vertingas užkandis

Mokslininkai turi duomenų, įrodančių mandarinų žievelių naudą sveikatai. Šiose žievelėse yra antioksidanto, vadinamo tangeretinu. Tai superflavonoidams priskiriamas junginys, ypač veiksmingai mažinantis cholesterolio lygį kraujyje.  

Taigi, mandarinų žievelių neišmeskite. Iš jų galima pasiruošti labai maistingą užkandį arba kvapnų bei vertingą prieskonį.

Mandarinų žieveles galima džiovinti saulėje. Tačiau Lietuvoje tokį metodą galime pritaikyti toli gražu ne visada. Kitas būdas – džiovinti šias žieveles orkaitėje. Džiovintų mandarinų žievelių pasiruošimui prireiks šiek tiek laiko. Toliau pateikiame 6 žingsnius kaip pasigaminti šį vertingą produktą.

  1. Kruopščiai pašalinkite baltąją mandarinų žievelių dalį.
  2. Paruoštas žieveles vienu sluoksniu išdėliokite saulėkaitoje.
  3. Džiovinkite maždaug savaitę, žieveles kartą per dieną apverčiant.
  4. Džiovinant orkaitėje išdėliokite žieveles vienu sluoksniu ant kepimo popieriumi išklotos skardos.
  5. Įkaitinkite orkaitę iki maždaug 90° C temperatūros, pašaukite žieveles ir palikite maždaug pusvalandžiui.
  6. Svarbiausia – stebėkite, kad žievelės nesudegtų.

Mandarinų sultys turėtų būti vartojamos saikingai

Nors sveikiems suaugusiems asmenims nėra nustatyta apribojimų, kiek mandarinų ar jų sulčių galima suvartoti kasdien, tačiau sveikatos specialistai primena apie saiką. Pirmiausia todėl, kad mandarinuose, kaip ir daugelyje vaisių, yra natūralaus cukraus. Dideli jo kiekiai nėra palankūs sveikatai. Kita vertus, mandarinuose esančios skaidulos riboja cukraus pasisavinimą. Bet mandarinų sultyse skaidulinių medžiagų lieka mažiau, nei sveikame vaisiuje.

Kita priežastis, kodėl mandarinų sultimis nereikėtų piktnaudžiauti yra galimos alerginės reakcijos. Pirmiausia tai aktualu tiems, kurie yra alergiški citrusiniams vaisiams. Tačiau ir alergijų neturintiems žmonėms nuolatinis šių sulčių perdozavimas gali išprovokuoti jų netoleravimą. Taip pat ir sutrikdyti virškinimo sistemą bei sukelti pilvo skausmą ir viduriavimą.

Taip pat sergantiems kepenų ligomis ir dėl to vartojantiems vaistus, mandarinų sultys taip pat gali netikti. Tokiu atveju, dėl šių sulčių vartojimo geriau pasikonsultuoti su gydytoju.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/tangerine-benefits
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-tangerines
https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-tangerine
https://draxe.com/nutrition/tangerine-fruit

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *