Skip to content

Burokėlių sultys naudingos ne tik širdžiai ir kraujotakai. Yra daugiau priežasčių kodėl jas turėtų gerti ir jaunuoliai, ir senjorai

Burokėlių sultys

Burokėliai – mums puikiai pažįstama ir dažnai vartojama daržovė. Galima sakyti, tai viena pagrindinių daržovių, nuo seno auginamų mūsų daržuose. Burokėliai jau viduramžiais buvo naudojami negalavimų, ypač susijusių su krauju ir virškinimu, gydymui. Maistui šios daržovės naudojamos ir šviežios, ir konservuotos. Yra daugybė įvairių receptų ką skanaus galima paruošti iš šių daržovių. Viena iš galimybių – tai šviežios burokėlių sultys. Šios sultys – tai beveik nieko nekainuojanti investicija, galinti atnešti neįkainojamą naudą Jūsų sveikatai. Perskaitykite šį straipsnį ir nebedelskite – ruoškite burokėlių sultis kasdien!

Burokėlių sultys – maistinių medžiagų šaltinis

Burokėliai pasižymi itin vertinga maistine sudėtimi. Juose yra daug organizmui būtinų vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Juose taip pat yra unikalių bioaktyvių junginių, turinčių įvairialypę naudą tiek bendram organizmo funkcionavimui, tiek ir atskiroms jo sistemoms.

Viename puodelyje šviežių burokėlių sulčių yra apie 100 kalorijų ir 25 gramai angliavandenių. Taigi, dietinėje mityboje šios sultys nesuteikia nereikalingų kalorijų, tačiau papildo ją būtinomis medžiagomis.

Burokėlių sultys yra kalcio, geležies ir kalio šaltinis. Tai itin svarbūs mineralai be kurių žmogaus organizmo funkcionalumas sutriktų. Be šių mineralų, burokėlių sultyse yra vitamino C, vitamino A, folio rūgšties, magnio, mangano, fosforo, natrio, cinko, vario, seleno.

Burokėlių sultys – vitaminų šaltinis

Kur slypi burokėlių sulčių galia?

Kaip minėjome ankstesniame skyriuje, burokėlių sultys yra gėrimas, savyje talpinantis visą puokštę svarbių ir organizmui būtinų medžiagų. Būtent naudingųjų medžiagų gausa ir yra tai, kas burokėlių sultims suteikia supergalių. Panagrinėkime jas detaliau.

  • Cinkas skatina žaizdų gijimą, taip pat palaiko imuninę sistemą.
  • Folio rūgštis labai svarbi DNR ir ląstelių sveikatai.
  • Fosforas būtinas dantų, kaulų ir ląstelių atstatymui.
  • Geležis užtikrina gerą raudonųjų kraujo kūnelių deguonies pernešimą.
  • Kalcis būtinas kaulų augimui ir jų stiprumui palaikyti.
  • Magnis palaiko imuninę, širdies, raumenų ir nervų sveikatą.
  • Manganas padeda reguliuoti medžiagų apykaitą ir cukraus kiekį kraujyje.
  • Varis padeda gamintis kolagenui, reikalingam kaulų, kraujagyslių ir imuninės funkcijos palaikymui. 
  • Vitaminas B-6 palaiko medžiagų apykaitą ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybą.

Apibendrinant galima sakyti, kad burokėlių sultys yra antioksidantų, elektrolitų ir nitratų šaltinis. Šie natūralūs cheminiai junginiai turi ne vieną privalumą sveikatai ir padeda išlikti sveikiems.

Burokėlių sultys ir 8 pagrindinės naudos sveikatai

Burokėlių sulčių nauda sveikatai įrodyta moksliškai. Sveikatos specialistai išskiria net 8 sveikatos sritis, kurioms burokėlių sultys gali turėti teigiamą poveikį. 

  • Gali padėti sumažinti kraujospūdį. Šis burokėlių sulčių poveikis yra susijęs su juose esančiais cheminiais junginiais – nitratais. Jie kraujyje virsta azoto oksidu ir padeda išplėsti bei atpalaiduoti kraujagysles. 2022 m. publikuotoje mokslinių tyrimų apžvalgoje pažymima, kad burokėlių sulčių nitratas sumažino hipertenzija sergančių suaugusių asmenų sistolinį (viršutinį) kraujospūdį. Tyrimai atskleidė, kad kasdien išgeriant stiklinę burokėlių sulčių gali sumažėti hipertenzija sergančių žmonių kraujospūdis – net ir tiems, kurie kraujospūdžio niekada nekontroliavo vaistais.
  • Gerina širdies ir kraujotakos sistemos veiklą. Burokėlių sultys kasdienėje mityboje gali turėti įtakos širdies raumens stiprinimui bei kraujagyslių elastingumui. O tai tiesiogiai susiję su gera kraujotakos sistemos sveikata.
  • Padeda sergantiems širdies nepakankamumu. 2016 m. atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad burokėlių sultys gerina vyresnio amžiaus žmonių, sergančių širdies nepakankamumu, fizinio krūvio toleranciją. Nustatyta, kad savaitę kasdien suvartojant 70 ml (trečdalį puodelio) burokėlių sulčių fizinio krūvio ištvermė pagerėjo 24%.
  • Mažina uždegiminius procesus. Burokėlių sultyse yra priešuždegiminių junginių, vadinamų betalainais. Jie suteikia burokėliams sodrią raudoną spalvą. Betalainai – tai vandenyje tirpūs antioksidantai. Remiantis 2015 m. apžvalga teigiama, kad betalainai turi galios užkirsti kelią uždegiminiams procesams. 2014 metais atliktas tikslinis tyrimas parodė, kad betalainas sumažino uždegiminio fermento aktyvumą 32%.
  • Mažina onkologinių susirgimų riziką. Burokėliuose esantys betalainai kartu su kitais flavonoidų ir polifenolių junginiais, pasižymi stipriomis antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis.
  • Padeda atsistatyti po chemoterapijos. Moksliniai tyrimai rodo, kad burokėlių sultys turi savybių, galinčių sušvelninti neigiamą chemoterapijos poveikį ir padėti organizmui greičiau atsistatyti. Tačiau taip pat pažymima, kad šiuo klausimu dar reikia daugiau tyrinėjimų. Ypač dėl burokėlių sulčių ir chemoterapinių bei kitų vaistų sąveikos.  
  • Padeda išvengti mažakraujystės. Burokėliuose esanti geležis – tai esminė raudonųjų kraujo kūnelių dalis. Be šio elemento raudonieji kraujo kūneliai negali tinkamai aprūpinti organizmo deguonimi. Trūkstant geležies gali išsivysti būklė, vadinama geležies stokos anemija (mažakraujystė). Burokėlių sultys gali padėti šios būklės išvengti arba padėti ją gydyti.
  • Palaiko sveiką kepenų funkciją. Burokėlių sultyse esantys antioksidantai, vitaminas A, vitaminas B-6 ir geležis padeda apsaugoti kepenis nuo uždegimo ir oksidacinio streso. Taip pat šios medžiagos sustiprina kepenų funkciją ir padeda skaidyti ir šalinti toksinus iš organizmo.
Burokėlių sultys mažina kraujospūdį

Burokėlių sultys didina sportininkų ištvermę

Burokėliuose esantys cheminiai junginiai – nitratai ir betalainai turi įtakos sportininkų ištvermei. 2017 m. pateiktoje mokslinių tyrinėjimų apžvalgoje nurodoma, kad dėl nitratų gebėjimo pagerinti organizmo kraujotaką, raumenys gauna daugiau deguonies. O tai tiesiogiai susiję su kokybiškesniu fiziniu aktyvumu ir didesne ištverme.

2018 m. atliktame tyrime buvo tiriamas betalaino poveikis 28 profesionaliems dviratininkams. Tiriamieji buvo išskirti į dvi grupes, kuri kiekvieną savaitę gaudavo po 100 mg burokėlių koncentrato arba placebo. Paaiškėjo, jog burokėlių koncentratą vartojusiems dviratininkams pagerėjo kraujotaka ir fizinių pratimų atlikimo trukmė.

Šviežiai spaustos burokėlių sultys

Šviežiai spaustas burokėlių sultis paprasta pasigaminti namų sąlygomis. Natūralios, tik išspaustos sultys yra ir pačios vertingiausios. O jei dar jos ruošiamos iš ekologiškų, savame darže užaugintų burokėlių…

Burokėlių sultis galima pasiruošti naudojant sulčiaspaudę arba virtuvinį kombainą.

Naudojant sulčiaspaudę, pakanka į ją sudėti nuluptus ir ketvirčiais supjaustytus burokėlius. Įrenginys atskirs minkštimą nuo sulčių, Jums beliks tik sultis supilti į stiklinę ir gerti.

Naudojant virtuvinį kombainą, kartu su smulkintais burokėliais įpilkite ir šiek tiek vandens. Sutrynus iki vientisos masės, sultis išspauskite per marlę.

Gerkite burokėlių sultis iš karto. Jei grynų burokėlių sulčių skonis Jums pernelyg nemalonus, galite jas gerai atšaldyti šaldytuve ir tuomet išgerti. Tačiau šviežių burokėlių sulčių nepatariama ilgai laikyti, nes jos keičia skonį.

Burokėlių sultys naudingos sportuojantiems

Fermentuotos burokėlių sultys – natūralūs probiotikai

Sveikas žarnynas yra viso organizmo sveikatos garantas. O viena iš sveiko žarnyno sąlygų yra tinkamas žarnyno mikrofloros balansas. Vienas iš paprastų, natūralių ir, svarbiausia, pigių būdų kaip papildyti žarnyną gerosiomis bakterijomis yra fermentuotos burokėlių sultys. Šis gėrimas dar vadinamas burokėlių gira arba probiotiniu gėrimu.

Fermentuotos burokėlių sultys pasižymi saldžiarūgščiu, sūroku, kiek aštriu skoniu. Jis gali būti palyginamas su raugintų agurkų arba kopūstų sunkos skoniu, tačiau nėra jam identiškas.

Šiam gerųjų bakterijų užtaisui pagaminti reikės:

  • burokėlių
  • smulkios jūros druskos
  • filtruoto vandens

Gaminimas:

  1. Nuplaukite ir supjaustykite du didelius burokėlius. Burokėlių nelupkite, palikite su odele, taip gausite daugiau gerųjų bakterijų.
  2. Sudėkite burokėlius į švarų 1 l talpos stiklainį.
  3. Sumaišykite 3 puodelius vandens su 1 šaukštu jūros druskos.
  4. Druskos tirpalą supilkite ant burokėlių (skysčio turi būti tiek, kad nuo stiklainio viršaus dar liktų apie 2,5 cm).
  5. Jei reikia daugiau skysčio, ruoškite jį tokiu santykiu: 1 arbatinis šaukštelis druskos ir 1 puodelis vandens.
  6. Stiklainį pridenkite ne itin sandariu dangteliu arba lininiu audiniu ir pastatykite tamsioje, vėsioje vietoje.
  7. Stiklainį patikrinkite kartą per savaitę. Rūgimo procesas vyks 1–2 savaites. Tuo metu stiklainyje matysis burbuliavimas. Jei skysčio paviršiuje pastebėsite susidariusių baltų putų – jas tiesiog nugriebkite.
  8. Po 2 savaičių stiklainį pastatykite į šaldytuvą. Toliau rūgimo procesas vyks lėčiau. Kuo ilgiau sultis laikysite, tuo skonis bus intensyvesnis.
  9. Prieš perkeliant stiklainį į šaldytuvą, galima išimti burokėlius. Tačiau juos galima palikti ir ilgesniam laikui bei suvartoti pagal poreikį.

Ir dar keletas patarimų:

  • Norėdami sutrumpinti fermentacijos proceso trukmę, į skystį galite įpilti ¼ puodelio išrūgų arba raugintų kopūstų skysčio.
  • Fermentuotų sulčių paskaninimui į stiklainį su burokėliais galite įdėti krapų, lauro lapelių, česnako skiltelių ar kitų mėgstamų prieskonių. Geriausiai tinka marinavimui skirti prieskonių mišiniai (su pipirų žirneliais, kmynais, krapų sėklomis ir pan.).
Vertingiausios šviežiai spaustos burokėlių sultys

Burokėlių sulčių vartojimo rekomendacijos

Šviežios burokėlių sultys pasižymi salsvu, žemišku skoniu, turinčiu metalo poskonį. Šis skonis daugeliui nėra pats mėgstamiausiais. Pagerinti jį gali burokėlių sulčių atšaldymas. Išspaustas sultis pastatykite į šaldytuvą ir palaukite kol jos gerai atšals. Tuomet burokėlių sulčių skonis tikrai pagerės.

Jei grynų burokėlių sulčių skonis yra labai nepriimtinas, maišykite jas su kitų daržovių arba vaisių sultimis. Yra teigiančių, kad burokėlių sulčių miksavimo galimybės yra neribotos.

Burokėlių sultys gali būti maišomos su apelsinų, greipfrutų, citrinų, ananasų, mangų, obuolių, kriaušių sultimis. Jos puikiausiai tinka su morkų, pomidorų sultimis. Taip pat galima skaninti agurkais, salierais, špinatais, imbieru, ciberžole, baziliku, petražole, mėta ir dar daugiau.

Gerai savijautai, ligų prevencijai ir organizmo terapijai visiškai pakanka vienos burokėlių sulčių stiklinės per dieną. Gerkite jas ryte arba prieš intensyvią fizinę veiklą.

Burokėlių sulčių šalutinis poveikis ir galimos rizikos

Burokėlių sultys yra saugios vartoti daugumai bet kurio amžiaus žmonių. Pagrindinis šalutinis poveikis, pasireiškiantis į mitybą įtraukus burokėlių, yra pakitusi šlapimo ir išmatų spalva. Tai lemia burokėliuose esantis pigmentas, kuris iš organizmo pasišalinančias medžiagas nudažo rausvai. Ši būklė yra sveikatai nepavojinga ir išnyksta savaime. 

Kalbant apie tam tikras burokėlių sulčių vartojimo rizikas, galima išskirti keletą atvejų, kai šių sulčių geriau vengti arba dėl jų vartojimo pasikonsultuoti su gydytoju.

  • Jei kraujo spaudimas yra žemas (per žemas) vartoti burokėlių sulčių nereikėtų, nes gali padidėti rizika, kad kraujo spaudimas taps kritiškai žemas.
  • Sergant inkstų akmenlige arba turint tam polinkį taip pat reikėtų vengti burokėlių sulčių.  Burokėliuose yra daug oksalatų – natūralių medžiagų, iš kurių gali susiformuoti inkstų akmenys.
  • Sergant lėtinėmis arba onkologinėmis inkstų ligomis burokėlių sultis patariama riboti dėl juose esančio didelio kiekio kalio.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/beetroot-juice-benefits
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324898#recipe
www.ais.gov.au/__data/assets/pdf_file/0005/1001102/Beetroot-juice-Infographic-2pg.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6947971/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8565237/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/288229

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *