Skip to content

Pasiflorų sultys – tai egzotiško skonio antioksidantai, padėsiantys sustiprinti imunitetą ir išlikti sveikiems

Pasiflorų sultys

Pasiflora – tai egzotinis augalas, ne tik kerintis savo grožiu, bet ir vedantis maistingus, išskirtinio skonio vaisius. Lietuvoje šių vaisių galime tik nusipirkti, užsiauginti būtų sudėtinga. Na, nebent turite galimybę šiam augalui sudaryti tropines augimo sąlygas. Pasiflorų vaisiai vartojami ir vieni, ir kaip ingredientas įvairiems skanėstams ruošti. Dar vienas šių vaisių vartojimo būdas – pasiflorų sultys. Išbandyti jas verta ne tik kasdieniam skonių paįvairinimui. Pasiflorų sultys turi daug svarbių ir organizmui būtinų maistinių medžiagų. Plačiau apie pasiflorą, jos vaisius ir jų teikiamą naudą skaitykite šiame straipsnyje.

Pasiflora – nuo simbolio iki maisto

Pasiflora (lot.  Passiflora) – tai vijoklinis augalas, kilęs iš Centrinės ir Pietų Amerikos regiono. Natūraliai gamtoje pasifloros auga atogrąžų klimato kraštuose – centrinėje Afrikoje, Indijoje, Naujojoje Zelandijoje, šiaurinėje Australijos dalyje.

Pasifloros pasižymi įspūdingo grožio žiedais, kuriems daugelyje kultūrų yra suteikiama ir simbolinė reikšmė. Nuo XVI a. krikščionių pasaulyje pasifloros žiedas laikomas Jėzaus Kristaus kančios ir mirties simboliu. Su tuo susijęs ir augalo pavadinimas – Passion – taip pat reiškiančio ir „Kristaus kančios“.

Nuo seniausių laikų žinomos pasiflorų gydomosios savybės. Jų arbata naudojama nerimui, nemigai gydyti. Taip pat iš žinomų daugiau nei 500 pasiflorų rūšių, bent 60 iš jų veda valgomus vaisius. Priklausomai nuo rūšies, pasifloros vaisiai gali būti violetinės, rausvos ar geltonos spalvos. Jie nedideli, savo forma ir dydžiu primena slyvą. Vaisius sudarytas iš storos, blizgios žievelės, balto, pluoštinio apvalkalo ir jame susitelkusio sultingo, želė pavidalo minkštimo su daug traškių sėklyčių. Šie vaisiai labai aromatingi, pasižymi saldžiarūgščiu skoniu su tropinių vaisių poskoniu. Maistui naudojamas skystas pasiflorų minkštimas.

Pasiflorų sultys – tai antioksidantų šaltinis

Pasiflorų sultys: skonis ir maistinė vertė  

Pasiflorų sultys išgaunamos iš pasiflorų vaisiaus minkštimo. Šios sultys išsiskiria rūgščiu, kiek aitriu skoniu, tačiau kartu jaučiamos saldumo užuominos ir apelsinų, mandarinų, ananasų natos. Pasiflorų sultys taip pat pasižymi intensyviu aromatu, primenančiu citrusų ir gėlių dvelksmą.   

Pasifloros vaisius yra nekaloringas maistinių medžiagų šaltinis. Suvalgę vieną pasifloros vaisių gausite 17 kalorijų, iki 7–8% rekomenduojamos paros normos vitamino A ir C, apie 2–3%  reikalingos paros normos geležies, kalio. Taip pat šiame vaisiuje yra kalcio, magnio, fosforo ir folio rūgšties. Be jau minėtų medžiagų, pasifloros vaisiuje yra apie 2 gramai skaidulinių medžiagų.

Pasiflorų sultys ir 2 svarbiausios jų naudos sveikatai

Kalbant apie pasiflorų sulčių naudą sveikatai galima išvardinti tikrai daugiau nei tik du dalykus. Tačiau šiame sąraše yra dvi sritys, kurias verta išskirti labiausiai, nes būtent jos yra sveiko kūno ir stiprios sveikatos garantai.

Pirma – pasiflorų sultys yra antioksidantų šaltinis. Apie antioksidantų svarbą mityboje žino daugelis. Jų būtinybę pabrėžia sveikatos specialistai ir įrodo moksliniai tyrinėjimai. Būtent antioksidantai apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Ši apsauga – tai tiesioginis kelias į lėtinių ligų prevenciją, senėjimo procesų stabdymą ir imuninės sistemos stiprinimą. Antioksidacinį pasiflorų sulčių poveikį lemia juose esantys vitaminai A ir C, beta karotinas ir polifenoliai. Pastarieji natūralūs cheminiai junginiai taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Visa tai reiškia, kad pasiflorų sultys gali prisidėti prie lėtinių ligų, uždegimų prevencijos ir sustiprinti bendrą organizmo atsparumą.

Antra – pasiflorų sultys yra geras maistinių skaidulų šaltinis. Viename pasifloros vaisiuje esantys 2 gramai skaidulų – tai gana daug tokiam, palyginus, mažam vaisiui. Žinoma, kad pakankamas skaidulų kiekis yra būtinas sveikai virškinimo funkcijai palaikyti. Tirpios skaidulos padeda tinkamai suvirškinti maistą, pasisavinti maistines medžiagas ir pašalinti tai, ko organizmui nebereikia. Skaidulų turtinga mityba padeda išvengti vidurių užkietėjimo, maisto užsistovėjimo žarnyne, o tai tiesiogiai prisideda prie imuninės sistemos palaikymo ir įvairių lėtinių, uždegiminių procesų išvengimo.

Gerai prinokę pasiflorų vaisiai patys vertingiausi

Pasiflorų sultys: kaip jų pasiruošti namuose?

Pasifloros vaisiai, nors ir sultingi, tačiau nedideli. Vienas vaisius talpina savyje ne daugiau kaip 2 šaukštus minkštimo. Taigi, norint pasiruošti bent stiklinę pasiflorų sulčių, gali prireikti netgi 12 vaisių! Kadangi pasiflorų sultys yra ganėtinai rūgščios, dažniausiai jos naudojamos kaip sudėtinė sulčių kokteilių ar kitų gėrimų dalis. Taigi – tokiu atveju galima apsieiti ir su 2–3 pasifloros vaisiais.

Pasiflorų sulčių ruošimas prasideda nuo pasifloros vaisiaus išdorojimo ir apima keletą žingsnių:

  1. Pirmiausia aštriu peiliu perpjaukite vaisių per pusę.
  2. Šaukštu išskobkite želė konsistencijos minkštimą ir sudėkite jį į indą.
  3. Paimkite kitą indą (puodelį, stiklinę) ir uždėkite ant jo smulkų sietelį arba marlę.
  4. Paruoštą pasiflorų minkštimą supilkite į sietelį ir šaukšto nugarėle stipriai maigykite, kad išsiskirtų kuo daugiau sulčių. Jei naudojate marlę, minkštimą gerai išspauskite rankomis.  

Jei nutarėte pasigaminti pasiflorų sulčių – dar keli aktualūs patarimai

Pasiflorų sultys skaniausios ir vertingiausios šviežios. Jei jų liko, laikykite jas sandariame inde, šaldytuve, bet ne ilgiau kaip 3 dienas. Jei turite šių sulčių perteklių, jas galima užšaldyti ir suvartoti pagal poreikį. Šaldiklyje pasiflorų sultys savo maistinių savybių nepraranda iki 6 mėnesių.  

Jei namuose turite tiek pasiflorų vaisių, kad nespėjate suvartoti jų šviežių, išskobkite minkštimą ir jį užšaldykite atskiromis porcijomis. Taip turėsite atsargų pasiflorų sultims ar kitoms kulinarinėms idėjoms.

Nors pasifloros vaisiaus minkštimą nuo žievelės skirianti balta plėvelė taip pat yra valgoma, bet geriau jos venkite, nes ji labai karti.

Taip pat nepamirškite, kad pasifloros vaisiaus minkštimas yra linkęs palikti sunkiai įveikiamas dėmes. Dorojant šiuos vaisius naudokite pjaustymo lentelę ir dėvėkite prijuostę. O pasiflorų sulčių nutekėjimus nedelsiant nuvalykite.

Pasiflorų sultys tinka tropiniams kokteiliams ruošti

Pasiflorų sultys ir jų panaudojimo galimybės

Kaip jau minėjome, pasiflorų sultys pasižymi rūgščiu aitroku skoniu, taigi tikėtina, kad retas kuris mėgsta jas gerti grynas. Tačiau būtent dėl tų pačių skonio savybių, šios sultys yra labai tinkamos įvairiems sulčių kokteiliams bei kitiems gėrimams ruošti. Taip pat pasiflorų sultys gali praturtinti pačių įvairiausių desertų ir patiekalų skonį.

  • Pasiflorų sultys labai tinka su apelsinų, ananasų ar mangų sultimis. Taip išgausite tropinio skonio variacijas.  
  • Į gazuotą mineralinį vandenį įpylus pasiflorų sulčių gausite neįtikėtinai gaivų ir tonizuojantį gėrimą.
  • Pasiflorų sultys sumaišytos su kokosų pienu padės sukurti kreminį, salstelėjusį kokteilį.  
  • Įpylus šlakelį pasiflorų sulčių į kepinių tešlą praturtinsite jų skonį ir aromatą.  
  • Pasiflorų sultys labai tinka salotų padažui. Naudokite jas vietoj citrinos sulčių ir suteikite salotoms saldžiarūgščio skonio ir maloniai traškios tekstūros iš minkštime esančių sėklyčių.
  • Pasiflorų sulčių galite įpilti į natūralų jogurtą. Toks variantas labai tinka, jei jogurtą ketinate naudoti kaip padažą ar užpilą.  

Pasifloros vaisius: kaip išsirinkti ir kaip laikyti

Pasiflorų vaisiai mums, lietuviams, nėra įprasti. Nors jų nesunkiai galima rasti įvairiose prekybos vietose, tačiau neretam gali kilti klausimas kaip išsirinkti geros kokybės vaisių, kaip jį laikyti ir, galiausiai – ką su juo daryti. Pateikiame keletą bendrų rekomendacijų kaip nenusivilti šiuo egzotiniu pirkiniu.

  • Rinkitės tik sodrios, ryškios spalvos vaisius, kurių odelė vos pradėjusi raukšlėtis. Tai reiškia, kad jie yra pilnai prinokę.
  • Vaisius turi būti pakankamai sunkus. Tai rodo, kad jame yra pakankamai daug kokybiško, sultingo minkštimo.
  • Stipriai susiraukšlėjusi pasifloros vaisiaus odelė rodo, kad vaisius yra pernokęs ir praradęs daug drėgmės. Tai reiškia, kad jo minkštimas labiau susitraukęs ir mažiau sultingas.
  • Minkštimo išsausėjimą išduoda ne tik susiraukšlėjusi vaisiaus odelė, bet ir ganėtinai lengvas svoris.
  • Pasifloros vaisiai kambario temperatūroje gali išsilaikyti iki 2 savaičių. Vis dėlto geriau juos laikyti šaldytuve, įdėjus į plastikinį maišelį arba sandarų indą. Taip užtikrinsite, kad vaisiai nepraras savo drėgmės. Šaldytuve tinkamai laikomi vaisiai gali išsilaikyti iki 1 mėnesio.  
  • Pasiflorų minkštimą galima užšaldyti. Tokiu būdu šių vaisių atsargų turėsite ir visam pusmečiui.
Pasiflorų sultis galima šaldyti

Pasiflorų sultys ir galimas jų šalutinis poveikis

Pasiflorų vaisiai ir jų sultys laikomi visiškai saugiais produktais, kurie paprastai nesukelia jokio nepageidaujamo šalutinio poveikio. Visgi išskiriami du atvejai, kai pasiflorų sultys gali turėti neigiamą poveikį.

Žmonės, kurie turi alergiją lateksui, taip pat gali būti alergiški pasifloroms. Taip yra todėl, kad kai kurie vaisiuose esantys augaliniai baltymai turi panašią struktūrą į latekso baltymus. Taip pat manoma, kad šiems alergenams jautrūs žmonės taip pat gali netoleruoti daugelio kitų vaisių ir daržovių, tokių kaip papaja, mangas, kivis, ananasas, avokadas, melionas ir kt.

Violetinės spalvos pasiflorų vaisių odelėje yra cheminių medžiagų, vadinamų cianogeniniais glikozidais. Šio toksino yra ir neprinokusiuose vaisiuose. Vartojamas dideliais kiekis jis gali sukelti rimtą apsinuodijimą cianidu. Vis dėlto apsinuodijimas šia kenksminga medžiaga vartojant pasiflorų sultis yra beveik lygus nuliui. Pirmiausia todėl, kad vaisių odelė nevalgoma, o pilnai sunokusiame vaisiaus minkštime šių kenksmingų medžiagų nėra.

Šaltiniai:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324383
https://www.webmd.com/food-recipes/passion-fruit-health-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/passion-fruit

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *