Apelsinų sultys yra pačios populiariausios pasaulyje, mėgstamos daugelio ir geriamos tiek grynos, tiek maišant su kitais, pačiais įvairiausiais produktais. Apelsinų sultys tvirtai įsišaknijusios tautų kultūrose ir tapusios tarsi savaime suprantamu kasdienybės produktu. Šiame straipsnyje kviečiame plačiau susipažinti su šių sulčių maistine verte, jų teikiama nauda bei nepageidaujamu poveikiu, taip pat atrasti mažiau žinomų detalių apie šių sulčių istoriją, panaudojimo galimybes ir kt.
Pirmą šimtmetį skaičiuojanti apelsinų sulčių istorija
Apelsinų sultys, kaip prevencinė priemonė nuo vitamino C trūkumo ir jo sukeliamo skorbuto, buvo tiekiamos JAV kariams Antrojo Pasaulinio karo metais. Pirmaisiais pokario metais JAV federalinė vyriausybė ir Floridos citrusinių vaisių departamentas bendradarbiavo su mokslininkų grupe, siekiant sukurti kažką geriau nei konservuotos apelsinų sultys, naudotos karo metais. Taip gimė šaldytos koncentruotos apelsinų sultys, kurių kone panacėjišką naudą sveikatai tuo metu propagavo dietologai, rinkodaros specialistai, vaisių platintojai ir pati vyriausybė. Vis dėlto ant amerikietiškų pusryčių stalo apelsinų sultims ne iš karto atsirado vietos, daugiausia dėl to, kad jos buvo arba per brangios, arba tiesiog nelabai skanios.
Bumeriai (angl. babby boomer) – karta, gimusi tarp 1944–1964 metų, buvo pirmoji, kuri užaugo su apelsinų sultimis pusryčiams. Šiai tradicijai įsitvirtinti įtakos turėjo Kalifornijos citrusų reklamos kampanijos, prasidėjusios jau XX a. 3 dešimtmetyje. Šiuolaikiniame pasaulyje apelsinų sultys yra pačios mėgstamiausios ir dažniausiai vartojamos sultys. Vargu ar rastume žmogų, nežinantį jų skonio.
Ką rinktis: pramoniniu būdu gamintas ar šviežiai spaustas apelsinų sultis?
Dauguma parduotuvėse parduodamų apelsinų sulčių, turinčių ilgą galiojimo laiką, yra stipriai perdirbtas produktas su pakeistomis maistinėmis ir skonio savybėmis. Pramoniniu būdu gaminamos apelsinų sultys yra termiškai pasterizuojamos, iš jų pašalinama dalis deguonies. Gamybos procese taip pat pasišalina didelė dalis vitaminų bei natūralių junginių, suteikiančių sultims skonį ir aromatą. Tam, kad parduodamas produktas būtų ir skanus, ir aromatingas, į jį papildomai dedama aromato ir skonio stipriklių. Be to, kai kurios sultys apdorojamos džiovinant, taip išgaunant sulčių koncentratą, kurį praskiedus vandeniu gaunamas gėrimas – apelsinų sultys iš koncentrato.
Šviežiai spaustoms apelsinų sultims naudojami tik apelsinai ir jiems išspausti reikalingas prietaisas. Tik išspaustos apelsinų sultys nėra niekaip apdorojamos, papildomai skaninamos ar dar kitaip perdirbamos.
Nėra abejonių, kad jei tik yra galimybė, visada geriau rinktis šviežiai spaustas apelsinų sultis. Pramoniniu būdu paruoštas sultis geriau vadinti sulčių gėrimu, kuris yra tiesiog gaivusis gėrimas, nepasižymintis itin palankia sveikatai verte.
Teigiama apelsinų sulčių nauda žmogaus organizmui
Apelsinų sultyse yra daug maistinių medžiagų, įskaitant vitaminą C, folio rūgštį ir kalį. Apie 240 ml šviežiai spaustų apelsinų sulčių stiklinėje yra: 110 kalorijų, 2 gramai baltymų, 26 gramai angliavandenių, 67 % referencinės paros normos (RPN) vitamino C, 15% folio rūgšties, 10% kalio, 6% magnio.
Pagrindinės, moksliškai pagrįstos apelsinų sulčių naudos žmogaus sveikatai yra šios:
- Antioksidacinis poveikis. Apelsinų sultys yra antioksidantų, tokių kaip flavonoidai, karotenoidai ir askorbo rūgštis, šaltinis. Vienas 8 savaites trukęs tyrimas parodė, kad kasdien išgėrus 750 ml apelsinų sulčių, padidėja organizmo antioksidacinis atsparumas. Kito tyrimo rezultatai taip pat parodė, kad 90 dienų vartojant 590 ml apelsinų sulčių, 24 suaugusiems žmonėms su padidėjusiu cholesterolio ir trigliceridų kiekiu kraujyje, padidėjo antioksidacinis atsparumas.
- Inkstų akmenligės prevencija. Apelsinų sultys gali padidinti šarminti šlapimą. Tyrimai rodo, kad šarmingesnis šlapimo pH gali padėti išvengti inkstų akmenų susidarymo. Atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 194 095 žmonės, parodė, kad tie, kurie bent kartą per dieną vartojo apelsinų sultis, turėjo 12% mažesnę inkstų akmenų atsiradimo riziką nei tie, kurie apelsinų sultis gėrė mažiau nei kartą per savaitę.
- Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija. Tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis apelsinų sulčių vartojimas sumažina „blogojo“ ir padidina „gerojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat 19 tyrimų apžvalgoje nurodoma, kad apelsinų sulčių gėrimas veiksmingai sumažino diastolinį (apatinį) kraujospūdį suaugusiems asmenims.
Kokį neigiamą poveikį žmogui turi apelsinų sultys
Vertėtų atminti, kad 240 ml apelsinų sulčių porcijoje yra maždaug dvigubai daugiau kalorijų ir cukraus nei 1 apelsino vaisiuje. Be to, skirtingai nei vaisiuose, išspaustose apelsinų sultyse beveik nėra skaidulų, o tai reiškia, kad jos yra mažiau sočios. Dėl to šių sulčių lengva išgerti daugiau nei derėtų, padauginti kalorijų ir taip skatinti svorio augimą. Svorio padidėjimas, kaip nepageidaujamas apelsinų sulčių vartojimo poveikis, yra nustatytas ir klinikiniais tyrimais.
Kitas neigiamas apelsinų sulčių vartojimo aspektas yra didelis cukraus kiekis. Nuolatinis šių sulčių padauginimas gali lemti padidėjusį cukraus kiekį kraujyje. Tai savo ruožtu skatina 2 tipo cukrinio diabeto riziką.
Keletas patarimų, kaip sušvelninti neigiamą apelsinų sulčių poveikį:
- Kontroliuokite kasdien suvartojamą apelsinų sulčių kiekį.
- Rinkitės šviežiai spaustas apelsinų sultis.
- Skieskite apelsinų sultis vandeniu, taip sumažindami kalorijų ir cukraus kiekį porcijoje.
Šviežiai spaustos apelsinų sultys – pasiruošti gali kiekvienas
Šiame skyrelyje tik pakartosime žinomas tiesas. Vargu ar atsiras bent vienas skaitytojas, kuris nėra spaudęs sulčių iš apelsino. Iš tiesų, pasiruošti šviežiai spaustas apelsinų sultis tereikia turėti apelsinų ir prietaiso sultims išspausti.
Tam galima naudoti elektrinę arba rankinę sulčiaspaudę, trintuvą ar tiesiog sultis iš apelsino išspausti rankomis. Dar galima pridėti, kad apelsinų sultis galima pasiruošti su minkštimu arba be jo, priklausomai kaip labiau norisi. Tik išspaustos sultys bus su minkštimu. Jei norisi be jo – apelsinų sultis galima perkošti per sietelį.
Ir dar keletas naudingų patarimų:
- Šviežiai spaustas apelsinų sultis geriausia suvartoti iš karto. Taip gausite maksimalią maistinių medžiagų, skonio ir aromato dozę. Tačiau sandariame stikliniame inde šaldytuve apelsinų sultis galima laikyti iki 3 dienų.
- Likusį apelsinų minkštimą galima užšaldyti ledo kubelių formoje ir naudoti kokteiliams, sultiniams, padažams ir kt. Taip pat jį galima kompostuoti.
- Šviežias apelsinų sultis galima užšaldyti didesnės talpos ledo formelėse. Taip paruoštos apelsinų sulčių atsargos išsilaikys 3–4 mėnesius ir bet kuriuo metu galėsite jų atsišildyti.
Gaivusis gėrimas su apelsinų sultimis
Šis išskirtinio skonio gaivusis gėrimas puikiai tiks tiek kasdienai, tiek ir šventei. Patiektas su ledu bus nepranokstama atgaiva karštą dieną.
Gėrimui pagaminti reikės:
- Apie 100 ml apelsinų sulčių. Rekomenduojama rinktis šviežiai spaustas, be pridėtinio cukraus.
- Apie 300 ml citrinos sulčių. Taip pat geriausiai tiks natūralios, šviežiai spaustos.
- 1 arbatinio šaukštelio obuolių sidro acto.
- ½ puodelio imbierinio alaus (nealkoholinio).
- Apie 300 ml cukraus sirupo (naudokite tik jei norisi saldžiau).
- 8 mėtų lapeliai.
Gaminimas:
- Į kokteilių plaktuvą supilkite apelsinų sultis, citrinų sultis, obuolių sidro actą ir (jei naudojate) cukraus sirupą.
- Rankomis pamaigykite mėtų lapelius, kad išsiskirtų kvapas, ir sudėkite juos į plaktuvą prie ten jau esančių ingredientų.
- Į plaktuvą dėkite ledo kubelius ir viską gerai suplakite.
- Į aukštą stiklinę įdėkite ledo kubelių (jei norite itin šalto gėrimo), supilkite suplaktą kokteilį ir užpilkite imbieriniu alumi.
- Papuoškite apelsino griežinėliais, mėtomis arba savo nuožiūra.
Jei neturite kokteilių plaktuvo šį gėrimą vistiek galite pasiruošti. Ingredientų suplakimui tiks gerai užsukamas butelis arba tiesiog stiklainis.
Apelsinų sultys gaiviesiems kokteiliams – vakarėlio stiliui ir skoniui!
Gaivieji kokteiliai (angl. mocktail) – nauja ir vis labiau populiarėjanti vakarėlių mada. Iš tiesų, ši svaigiųjų kokteilių alternatyva turi potencialo pastaruosius nustumti į antrą planą. Gaivieji kokteiliai – tai ne tik stilingai atrodantis, bet ir labai skanus gėrimas. Be to, užtikrinantis gerą savijauta ne tik vakare, bet ir ryte!
Šių kokteilių variacijų yra labai daug ir įvairių. Pavyzdžiui: apelsinų Martini, degantis apelsinų Martini, gaivioji (nekaltoji) Tequila Sunrise, apelsinų Margarita, apelsinų Mojito ir daug kitų.
Kai kurie kokteiliai yra įmantresni, reikalaujantys įvairesnių ir egzotiškesnių ingredientų. Kai kurie – itin paprasti, lengvai paruošiami, bet ne mažiau skanūs.
Toliau pateikiame vieną paprasčiausių gaiviųjų kokteilių, kurį siūlome išmėginti.
Apelsinų sulčių kokteilis „Gaivioji Mimosa“
Kokteiliui reikės:
- 30 ml šviežiai spaustų apelsinų sulčių,
- 150 ml nealkoholinio putojančio vyno,
- Apelsino griežinėlio papuošimui.
Gaminimas:
Paimkite aukštą taurę ir įdėkite ledo kubelių. Pirmiausia pilkite apelsinų sultis ir užpilkite nealkoholiniu putojančiu vynu. Papuoškite, patiekite ir mėgaukitės.
Štai dėl ko reiktų vengti arba riboti apelsinų sulčių vartojimą
Paprastai žmonėms, neturintiems jokių šalutinių sveikatos sutrikimų, apelsinų sultis vartoti yra visiškai saugu. Kaip jau minėta šiame straipsnyje, saikingas apelsinų sulčių vartojimas gali turėti naudos sveikatai, tačiau yra ir keletas neigiamų apelsinų sulčių vartojimo aspektų.
- Priminsime, kad žmonės, besilaikantys dietos arba stebintys cukraus kiekį kraujyje, per dieną neturėti išgerti daugiau nei vieną puodelį apelsinų sulčių.
- Vaikams iki vienerių metų amžiaus nerekomenduojama duoti grynų apelsinų sulčių. Jas reiktų skiesti vandeniu. 1–3 metų amžiaus vaikams nereikėtų viršyti 118 ml per dieną, 4–6 metų – 177 ml, 7–18 metų amžiaus – 240 ml per dieną apelsinų sulčių.
- Nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims taip pat reikėtų laikytis rekomendacijų dėl apelsinų sulčių ribojimo.
- Inkstų liga sergantiems žmonėms, kuriems atliekama dializė, rekomenduojama apelsinų sulčių vartojimą apriboti arba jo vengti.
- Sergantiems cukriniu diabetu, apelsinų sultis geriau vartoti su maistu ar užkandžiu, kuriame yra baltymų ir riebalų. Taip sumažės cukraus kiekio kraujyje šuolių rizika.
- Turintys alergiją citrusiniams vaisiams taip pat turėti labai riboti apelsinų sulčių vartojimą. Tai gali sukelti alergijos simptomus, tame tarpe ir gyvybei pavojingą reakciją – anafilaksiją.
Šaltiniai:
https://www.theatlantic.com/health/archive/2014/02/misunderstanding-orange-juice-as-a-health-drink/283579/
https://books.google.lt/books?id=5LghYCqDJw8C&pg=PA90&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false
https://www.healthline.com/nutrition/orange-juice-benefits
https://www.health.com/orange-juice-benefits-7553542
https://mindfulmocktail.com/orange-mocktail/
https://www.lovetoknow.com/food-drink/mocktails/orange-juice-mocktails
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.