Skip to content

Bulvių sultys: nuo skrandžio rūgštingumo ir plaukų stiprinimui. Kokių dar naudų jos teikia ir kaip jas vartoti?

Bulvių sultys: nuo skrandžio rūgštingumo ir plaukų stiprinimui. Kokių dar naudų jos teikia ir kaip jas vartoti?

Visi mėgstame bulves ir jų patiekalus. Jas valgome virtas, keptas, troškintas, dedame į salotas. Jos  yra pigus ir maistingas produktas, kurį valgo tiek maži, tik dideli. Tačiau ar žinote, kad bulvių sultys taip pat yra labai naudingos organizmui ir turi daug teigiamų savybių? Bulvių sultyse gausu vitaminų ir organizmui būtinų mineralinių medžiagų. Šiame straipsnyje pateiksime kokią naudą teikia bulvių sultys bei kaip jas pasigaminti.

Bulvių sulčių nauda organizmui

Bulvių sultyse yra daug naudingų medžiagų – vitaminų B2, B6, PP, K, E, karotino – provitamino A (daugiau jo yra ne baltose, o gelsvose bulvėse) ir vitamino C. Jose gausu ir mineralinių medžiagų – kalio, fosforo, kalcio, geležies, magnio, organinių rūgščių ir karotino. Kadangi bulvių sultyse gausu maistingųjų medžiagų, tad jos teikia daug naudos organizmui.

  • Gausu antioksidantų. Bulvių sultyse gausu polifenolių, ypač chlorogeno rūgšties, kuri sudaro apie 90 proc. viso baltųjų bulvių polifenolių kiekio. Chlorogeo rūgštis siejama su įspūdingu poveikiu sveikatai. Ji gali padėti sumažinti riziką susirgti tokiomis ligomis kaip vėžys, širdies ligos, Alzheimerio liga, Parkinsono liga, hipertenzija.
  • Stiprina imuninę sistemą. Bulvėse yra gausu vitamino C (100 g bulvių yra 11,4 mg vitamino C),  kuris kovoja su peršalimu ir infekcijomis bei padeda stiprinti imuninę sistemą. Reguliariai geriant bulvių sultis, išvengiama ligų ir stiprinamas imunitetas. Tai ypač aktualu šaltuoju metų sezonu.
  • Lengvina artrito simptomus. Bulvių sultys pasižymi puikiu priešuždegiminiu poveikiu, kuris padeda sumažinti daugumą skausmo rūšių, susijusių su patinimu, uždegimu ar paraudimu bei neutralizuoja ir mažina šlapimo rūgšties perteklių sąnariuose. Geriant bulvių sultis galima palengvinti sąnarių bei nugaros skausmus, susijusius su artritu.
  • Kraujotakos gerinimas. Bulvių sultys yra energinis gėrimas, kuriame yra daug niacino, vitamino B komplekso sudedamosios dalies. Šis vitaminas ne tik padeda padidinti energijos lygį, bet ir užtikrina deguonies ir svarbiausių maistinių medžiagų patekimą į įvairius kūno organus. Ši maistinė medžiaga gali pagerinti kraujotaką, taip suaktyvindama normalią organizmo veiklą.
Bulvės

Bulvių sulčių nauda virškinimo sistemai

  • Skrandžio ligų gydymas. Bulvių sultys pasižymi mažu rūgštingumu (pH 5,4- 6,2), tausoja gleivinę (dėl jose esančio krakmolo) ir turi apsauginį, priešuždegiminį poveikį virškinamajam traktui. Jos taip pat gali padėti gydyti opas ar padėti nuo padidėjusio skrandžio rūgštingumo. Medžiagos, esančios bulvių sultyse, malšina skausmą ir mažina lygiųjų raumenų spazmus. Kasdien išgeriant po stiklinę bulvių sulčių, jos veikia kaip prevencinė priemonė, stabdanti skrandžio opų vystymąsi. Jos taip pat veikia kaip antibakterinis probiotinis gėrimas.
  • Vidurių užkietėjimo mažinimas. Bulvėse yra gausu skaidulinių medžiagų (100 g bulvių yra 2,5 g skaidulų), kurios yra labai naudingos gydant vidurių užkietėjimą ir valant virškinimo sistemą. Išgėrus stiklinę bulvių sulčių su minkštimu, galima pagerinti virškinimo sistemos veiklą, kadangi gerėja virškinimas ir žarnyno peristaltika.

Bulvių sultys grožiui

Bulvių sultys ne tik naudingos bendrai sveikatai ir ligoms gydyti, bet puikiai tinka ir grožiui – plaukų ir odos būklei gerinti.

  • Bulvių sultys plaukams. Bulvių sultys skatina plaukų augimą, mažina pleiskanojimą, sausumą ir galvos niežėjimą. Norint paskatinti plaukų augimą ir pagerinti jų būklę, tereikia sutarkuoti kelias didesnes šviežias bulves, iš tarkių išspausti sultis, sumaišyti su kiaušinio tryniu ir vienu valgomuoju šaukštu medaus ir šiuo mišiniu įtrinti plaukų šaknis ir galvos odą. Tuomet palaikyti apie vieną valandą ir išplauti galvą kaip įprasta. Šią procedūrą reikėtų kartoti mažiausiai du kartus per savaitę. Plaukai augs greičiau, bus storesni bei stipresni.
  • Bulvių sultys švytinčiai odai. Veido prausimas bulvių sultimis gali padėti sumažinti patamsėjusias odos dėmes. Kadangi bulvėse gausu vitamino C, tad jos padeda stiprinti odos būklę ir šviesina odą. Norint pasiekti rezultatų, bulvių sultimis veidą reikėtų valyti reguliariai bent dvi savaites. Suvilgykite vatos diskelį bulvių sultimis, patepkite veidą ir palikite ant veido 15-30 min., po to nuplaukite drungnu vandeniu ir patepkite drėkinamuoju kremu.
  • Odos senėjimo procesų mažinimas. Bulvių sultys gali padėti išvengti senėjimo ir sumažinti veido raukšles. Bulvių sultys pasižymi senėjimą stabdančiomis savybėmis. Bulvėse esančios maistinės medžiagos, pavyzdžiui, vitaminas C ir kalis, gali padėti stiprinti odos sveikatą. Norint sumažinti veido odos senėjimą, taip pat reikėtų jį tepti kasdien reguliariai bulvių sultimis. Taip užkirsite kelią raukšlių atsiradimui, veidas įgaus jaunatviško spindesio.
  • Egzemos gydymas. Egzema – tai odos būklė, kuriai dažniausiai būdingas didelis odos sausumas ir kiti simptomai: paraudimas, niežulys, odos pleiskanojimas. Viena geriausių natūralių priemonių egzemai gydyti yra bulvių sultys. Kasdien reikėtų išgerti stiklinę bulvių sulčių arba jomis lokaliai tepti pažeistas vietas.

Kam bulvių sultys gali ir pakenkti

Nors bulvių sultys yra naudingos ir turi labai daug privalumų, tačiau reikia žinoti ir keletą svarbių neigiamų veiksnių.

  • Bulvių sultys gali sukelti skrandžio sutrikimus, viduriavimą ir vėmimą, jei jų suvartojama per daug.
  • Bulvių sultyse yra daug cukraus, todėl sergantys diabetu, jas turėtų gerti saikingai.
  • Nėščios ir krūtimi maitinančios moterys, prieš gerdamos bulvių sultis, turėtų pasitarti su gydytoju.
Bulvių sultys: nauda

Bulvių sultys: kaip jas pasigaminti ir vartoti

Norint pasigaminti bulvių sultis, prireiks vos dviejų ingredientų – bulvių ir vandens. Šias sultis patariama gerti po pusę puodelio ryte ir vakare, 20-30 minučių prieš valgį.

Ingredientai:

  • 3 bulvių, šviežių, be daigų ar akučių
  • 1 puodelio vandens

Gaminimas:

  1. Bulves švariai nuplaukite, nulupkite, supjaustykite gabalėliais.
  2. Jas sudėkite į maisto smulkintuvą ar sulčiaspaudę, užpilkite vandens ir sutrinkite iki vientisos masės.
  3. Bulves galima tarkuoti ir įprasta tarka, tik tuomet tarkius reikėtų perspausti per sietelį ar tankų audeklą.

Bulvių sultys su morkomis ir salierais

Šios bulvių sultys su morkomis ir salierais turi dar daugiau naudingų maistinių medžiagų ir vitaminų nei vien tik spaustos iš bulvių bei norintiems  gerti sodresnio skonio sultis.

Ingredientai:

  • 8 morkų
  • 4 rausvųjų bulvių, vidutinio dydžio
  • 4 saliero kotų
  • 1 žaliojo obuolio

Gaminimas:

  1. Daržoves gerai nuplaukite.
  2. Bulves, morkas, obuolį nulupkite, išimkite obuolio sėklas.
  3. Visas daržoves supjaustykite kubeliais.
  4. Ingredientus sudėkite į sulčiaspaudę ir išspauskite sultis.
  5. Prieš geriant būtinai išmaišykite.
Bulvių sultys su morkomis ir salierais

Patarimai:

  • Bulvių sultis išgerti reikia tik ką išspaustas, o laikyti reikėtų ne ilgiau kaip 10 minučių.
  • Prieš geriant bulvių sultis būtina jas išmaišyti. Išspaudus sultis, dugne susidaro balta šilkinė masė, būtent joje slypi visos naudingos maistinės medžiagos.
  • Kad sultys būtų skanesnės, galima maišyti su spanguolių sultimis, morkų sultimis ar medumi.

Kokių bulvių nesirinkti?

Ne visos bulvės tinka sultims. Jei bulvės yra pažaliavusios, pradeda dygti ar yra su akutėmis, tokių bulvių geriau nenaudoti – tokios jos yra kaip nuodingas maistas. Veikiant šviesai, bulvės gamina chlorofilą ir toksišką junginį, vadinamą solaninu. Maistui ar sultims naudojant žalias bulves, kuriose yra solanino, gali pasireikšti nemalonūs simptomai, įskaitant:

  • vėmimą ir pykinimą
  • pilvo skausmus
  • viduriavimą
  • galvos skausmus
  • sumišimą
  • karščiavimą

Nors žalios odelės pašalinimas gali sumažinti solanino kiekį bulvėse, tačiau geriausia tokių bulvių visai nesirinkti ir jas išmesti, o naudoti gražias, šviežias, nesuvytusias ir nepažaliavusias bulves.

Šaltiniai:
https://greatist.com/health/benefits-of-potato-juice#considerations
https://www.thecleaneatingchick.com/post/you-can-drink-potato-juice-and-here-s-why-you-should
https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-potato-juice-for-skin-hair-and-health/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva. Viršelio nuotrauka sugeneruota su Midjourney AI.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *