Skip to content

Slyvų sultys – natūrali priemonė vidurių užkietėjimui gydyti. Tačiau sveikatos labui jos gali ir daugiau!

Slyvų sultys – natūrali priemonė vidurių užkietėjimui gydyti. Tačiau sveikatos labui jos gali ir daugiau!

Tamsiai mėlynos, purpurinės, raudonos, geltonos…Taip, tai – slyvos! Šių kaulavaisių veislių, puikiai augančių ir derančių Lietuvoje, skaičiuojama dešimtimis. Slyvos – besibaigiančios vasaros ir rudens vaisiai. Priklausomai nuo veislės, slyvos Lietuvos soduose sunoksta liepos pabaigoje, o jų derlius tęsiasi iki pat spalio. Slyvų skonis ir jų panaudojimo galimybės daugeliui tikrai žinomi. Tikriausiai, jokia ne paslaptis ir tai, kad slyvos turi vertingų maistinių medžiagų ir gali prisidėti prie sveikatos stiprinimo. Slyvų sultys – tai dar vienas geras būdas įtraukti šiuos vaisius į savo mitybą. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius šių sulčių privalumus bei aptarsime sveikatai pačius naudingiausius slyvų sulčių variantus.

Slyvų sultys – maistinių medžiagų šaltinis

Išgėrę vieną puodelį (apie 240 ml) šviežiai spaustų slyvų sulčių savo organizmą praturtinsite maistinėmis skaidulomis, vitaminais A, B, K, taip pat įvairiais mineralais – kaliu, geležimi, fosforu, variu, cinku, magniu, boru.

Slyvų sultyse yra daug cukraus, tačiau jų glikemijos indeksas yra žemas, tai reiškia, kad jos nesukelia ypač staigių cukraus kiekio šuolių kraujyje. Nors, viena vertus, dėl to slyvų sultys yra geras energijos šaltinis, tačiau vis dėl to jomis nederėtų piktnaudžiauti. 

Viena pagrindinių slyvų sulčių naudų siejama su vidurių užkietėjimo lengvinimu. Šią slyvų sulčių savybę lemia jose esantis didelis kiekis skaidulinių medžiagų. Tačiau šių medžiagų dar daugiau yra džiovintose slyvose. Būtent todėl minėtai problemai spręsti jos yra dar efektyvesnės. Iš džiovintų slyvų taip pat galima ruošti sultis.

Slyvų sulčių nauda – tai priemonė lėtinių ligų prevencijai

Moksliniai tyrinėjimai su žmonėmis bei gyvūnais suteikė duomenų apie slyvų sulčių naudą sveikatai. Ši nauda pagrįsta slyvose esančių maistinių medžiagų veikliosiomis savybėmis, turinčiomis teigiamą poveikį žmogaus organizmui ir sveikam jo funkcionavimui. Išskiriamos šios pagrindinės sveikatos sritys, kurioms slyvų sulčių vartojimas gali turėti didžiausią poveikį.

  • Slyvų sultys gali užkirsti kelią osteoporozei, susijusiai su moterų menopauze bei išprovokuotai spindulinio gydymo. 
  • Slyvų sultys gali padėti sulėtinti aterosklerozės vystymąsi, nes jose esantis pektinas (tam tikra skaidulų rūšis) gali padėti sumažinti organizmo pasisavinamo cholesterolio kiekį.
  • Slyvų sultys turi teigiamos įtakos virškinimo sistemai, gali užkirsti kelią lėtiniam vidurių užkietėjimui.
  • Slyvų sulčių vartojimas pagerina žarnyno mikrobiotą, padidindamos gerųjų žarnyno bakterijų kiekį.
  •  Slyvose esantys antioksidantai stiprina imunitetą ir bendrą organizmo atsparumą. Taip pat turi priešuždegiminį poveikį.
Slyvų sulčių nauda

Slyvų sultys padeda išvengti lėtinio vidurių užkietėjimo

Slyvos bei jų sultys, kaip vidurius laisvinanti priemonė, praktikuojama liaudies medicinoje. Šią slyvų sulčių savybę patvirtina ir mokslininkai. Pastarieji šį poveikį pagrįstai sieja su slyvose esančiomis skaidulomis bei dideliu sorbitolio kiekiu.

Slyvų sulčių vartojimas turi virškinimo sistemą aktyvinantį poveikį. Dėl to pagerėja žarnyno funkcija, suaktyvėja medžiagų apykaita, normalizuojasi tuštinimosi procesas. Tyrimais nustatyta, kad lėtinio vidurių užkietėjimo kamuojamiems žmonėms kasdien rytais išgeriant po pusę puodelio šviežių slyvų sulčių pagerėja virškinimas. O praėjus pusvalandžiui po sotaus valgio išgeriant dar pusę puodelio slyvų sulčių, suaktyvėja žarnyno darbas ir palengvėja tuštinimasis.  

Jei vidurių užkietėjimas yra labai varginanti ir gyvenimą apsunkinanti problema, jai spręsti rekomenduojama pasitelkti mišinį, paruošiamą lygiomis dalimis (po puodelį) sumaišius slyvų, obuolių sultis ir avižų sėlenas. Šį mišinį reikia vartoti kiekvieną vakarą, po 1–2 šaukštus, užgeriant stikline vandens.

Slyvų sultys nuo vidurių užkietėjimo

Sveikatai palankiausios slyvų sultys: ruošimas, vartojimas ir laikymas

Sveikatai palankiausios yra natūralios, šviežiai spaustos sultys. Ne išimtis čia ir slyvų sultys. Norint iš šių sulčių gauti maksimalią jų teikiamą naudą, geriausia jas ruošti namuose ir suvartoti šviežias. Prieš geriant slyvų sultis rekomenduojama lengvai atšaldyti. Likusias slyvų sultis, sandariame inde, šaldytuve galima laikyti iki 5 dienų.

Jei slyvų turite labai daug ir nenorite sunaudoti jų džemui ar uogienei virti, iš jų galite pasiruošti kitokių vertingų atsargų.

  • Išspauskite slyvų sultis, geriausia, kad jose liktų minkštimo, supilstykite į plastikinius butelius ar maišelius ir užšaldykite.
  • Slyvas perpjaukite išilgai pusiau, išimkite kauliukus ir užšaldykite nedideliais kiekiais. Iš atšildytų slyvų taip pat galima ruošti sultis.
  • Slyvas sudžiovinkite orkaitėje arba vaisių džiovyklėje. Džiovintose slyvose yra dar daugiau skaidulų. Jas galima panaudoti ne tik įvairiems patiekalams ir desertams, tačiau lygiai taip pat – sulčių ruošimui. 
Šviežios slyvų sultys

Šviežios slyvų sultys

Namuose pasiruošti šviežių, skanių ir sveikų slyvų sulčių gali kiekvienas. Tam yra du būdai: sultis išspausti naudojant sulčiaspaudę arba kokteilių plaktuvą. Priklausomai nuo to, kokį prietaisą sultims ruošti naudosite, skirsis ir sulčių konsistencija. Jei sulčiaspaudė atskiria minkštimą, tuomet sultys bus skaidrios ir skystos. Kokteilių plaktuvu ruoštos sultys bus tirštesnės, tačiau tuo pačiu ir sveikesnės – turinčios daug daugiau skaidulų.

Toliau pateikiame receptą kaip pasigaminti puodelį tirštų, skaidulomis turtingų, šviežių slyvų sulčių. Pagal šį receptą ruošiamas slyvų sultis geriausiai gaminti naudojant kokteilių plaktuvą.

Ingredientai:

  • 4 didelės, gerai sunokusios slyvos
  • ½ puodelio vandens
  • 1 nedidelės citrinos sulčių
  • Ledo kubelių

Gaminimas:

  1. Slyvas gerai nuplaukite, perpjaukite pusiau, išimkite kauliukus ir sudėkite į kokteilių plaktuvą.
  2. Išspauskite citrinos sultis ir supilkite į kokteilių plaktuvą.
  3. Įpilkite vandens ir suplakite iki vientisos konsistencijos.
  4. Į stiklinę įdėkite ledo kubelių ir supilkite paruoštas sultis.
  5. Jei sultys atrodo per rūgščios, galite įdėti šiek tiek medaus.
  6. Patiekite ir gerkite.
Slyvų sultys

Džiovintų slyvų sultys

Slyvų stiprioji pusė – skaidulinės medžiagos – dar labiau atsiskleidžia džiovintose slyvose. Dėl didelės šių medžiagų koncentracijos džiovintos slyvos neretai pirmiausia yra pasitelkiamos vidurių laisvinimui. Be plataus ir universalaus šių slyvų panaudojimo kulinarijoje, iš jų taip pat galima ruošti skaidulomis turtingas džiovintų slyvų sultis. Šioms sultims paruošti reikės:

  • 5–6 džiovintų slyvų
  • 240 ml (1 puodelio) karšto vandens arba obuolių sulčių
  • Jei pageidaujate prieskonių: malto imbiero, cinamono, kardamono ar pan.

Gaminimas:

  1. Į dubenį sudėkite džiovintas slyvas ir užpilkite karštu vandeniu arba karštomis obuolių sultimis.
  2. Slyvas mirkykite apie 30 minučių.
  3. Išmirkytas slyvas kartu su skysčiu supilkite į kokteilių plaktuvą, suberkite prieskonius (jei naudojate) ir įpilkite dar pusę puodelio vandens.
  4. Sutrinkite viską iki vientisos masės.
  5. Prieš geriant atvėsinkite, supilkite į stiklinę ir patiekite.
Džiovintų slyvų sultys

Kai kada slyvų sultys gali turėti nepageidaujamą poveikį

Nors slyvos ir slyvų sultys turi nemažai naudos sveikatai, tačiau jos taip pat kartais gali turėti ir nepageidaujamą poveikį. Vienas dažnesnių nemalonių simptomų, ypač jei šių sulčių padauginama, yra pilvo pūtimas.  Šis simptomas atsiranda dėl šviežiose slyvose esančio sorbitolio. Jei Jūsų virškinimo sistema ypač jautriai reaguoja į šią medžiagą, geriau vartokite džiovintas slyvas ir jų sultis.

Slyvų sulčių negalima vartoti esant viduriavimui. Jos gali dar pabloginti situaciją, o tai reiškia, kad gal kilti rizika netekti pernelyg daug skysčių ir mineralinių medžiagų.

Sergant cukriniu diabetu ar laikantis specialios dietos dėl viršsvorio, slyvų sultis reikėtų riboti. Jose yra daug natūralaus cukraus, todėl dėl slyvų sulčių kiekio suvartojimo geriausia pasikonsultuoti su gydytoju.

Slyvų sultys taip pat gali netikti žmonėms, besilaikantiems mažai kalio turinčios dietos. Tai itin aktualu inkstų ligomis sergantiems žmonėms.

Ypač retai, bet visgi gali pasitaikyti ir alergija slyvoms. Jei suvalgius slyvų ar išgėrus jų sulčių pasireiškia alergijos simptomai – niežulys, bėrimas, lūpų tinimas ir pan., nustokite jas vartoti ir kreipkitės į gydytoją.

Slyvų sultys

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/top-benefits-of-prunes-prune-juice
https://www.medicalnewstoday.com/articles/315340
https://www.researchgate.net/publication/298899398_A_Systematic_Review_on_the_Health_Effects_of_Plums_Prunus

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *