Skip to content

Šaltalankių sultys: stabdo vėžį, stiprina imunitetą ir ne tik. Kaip pasigaminti šį stebuklą namuose?

Šaltalankių sultys – aukso vertės gėrimas Jūsų organizmui. Kaip jų pasigaminti ir kokią naudą gauti

Ar žinote, kad šaltalankių sultys yra itin naudingos Jūsų sveikatai? Pastaruoju metu tai itin populiarėjantis produktas tarp sveiko maisto entuziastų. Šaltalankių sulčių galima rasti parduotuvėse, taip pat – ekologinių ūkių ar jų produktų platintojų internetinėse svetainėse. Dėl savo naudos sveikatai šaltalankių sultys vaizdžiai vadinamos „aukso vertės“, o jų lengvai galite pasigaminti namuose. Taigi – nuo žaliavos iki naudos – apie viską iš eilės sužinosite šiame straipsnyje.

Šaltalankis – trumpa botaninė apžvalga

Šaltalankis (lot. Hippophae) yra lapuotis krūmas arba medis, užaugantis nuo 1 iki 8 metrų aukščio, retais atvejais galintis pasiekti ir 18 metrų aukštį. Šaltalankio lapai yra lancetiški, sidabriško atspalvio, dažniausiai 3–8 cm ilgio ir apie 0,7 cm pločio. Šaltalankis yra spygliuotas ir dygus augalas. Jo vaisiai – smulkios, gausiomis kekėmis subrandinamos uogos, tiksliau vadinamos kaulavaisiais. Prinokusios šaltalankio uogos būna 0,5–0,8 cm skersmens, oranžinės ar ryškiai geltonos spalvos. Uogos subręsta rudenį, apie rugsėjo mėnesį. Ant šakelių (paukštelių džiaugsmui!) gali išsilaikyti iki pat pavasario.

Šaltalankis paplitęs Kaukazo regione, Vakarų Azijoje, Šiaurės ir Vidurio Europoje. Šio augalo gentyje išskiriamos 6 rūšys bei 9 porūšiai. Viena iš rūšių –  dygliuotasis šaltalankis – paplitusi visuose regionuose. Manoma, kad į Baltijos jūros pakrantes šis augalas atkeliavo maždaug prieš 7 tūkstančius metų. Lietuvoje šį augalą galima sutikti tiek šlapynėse, tiek ir smėlynuose ar akmenuotose vietovėse.

Šaltalankis

Šaltalankiai – neatsiejama tradicinės medicinos dalis

Šaltalankis nuo seniausių laikų vadinamas stebuklingu augalu, teikiančiu neįkainojamą naudą tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Įdomu, kad senovėje šaltalankių uogos ir jų produktai buvo viena pagrindinių priemonių žirgų sveikatai palaikyti. Matyt, ne veltui ir lotyniškasis šaltalankio pavadinimas išvertus reiškia „žvilgantis arklys“.

Senovės graikai šaltalankius laikė šventais augalais ir tikėjo, kad jie yra pagrindinis mitinio sparnuoto arklio Pegaso maisto šaltinis, leidžiantis jam skristi. Gydomoji šaltalankių reikšmė buvo aprašyta Tibeto medicinos knygose, datuojamose VIII amžiumi.

Tradicinėje medicinoje gydomaisiais tikslais naudojamos visos šaltalankių dalys – nuo šaknų iki uogų. Įvairiose tautų kalbose šaltalankis neretai apibūdinamas kaip „stebuklingas augalas“, „aukso krūmas“ arba „aukso kasykla“.

Šaltalankio uogos – žaliava sultims gaminti

Šaltalankių sultys gaminamos iš šio augalo uogų. Šios sultys – ganėtinai tirštas produktas, nes šaltalankio uogų minkštimas yra „riebios“ tekstūros.

Šaltalankio uogos renkamos įsibėgėjus rudeniui, rugsėjo pabaigoje ar spalio mėnesį. Svarbu atkreipti dėmesį, kad uogos būtų visiškai subrendusios, tačiau nepradėjusios pūti bei neturėtų kitokių pažeidimų. Jei šaltalankio uogų ketinama ieškoti gamtoje, svarbiausia to nedaryti pakelėse ar kitose užterštose vietose. Vartojimui renkamos uogos turi būti surinktos švarioje, aplinkos toksinais neužterštoje vietoje.

Uogas geriausia ne skinti, o kirpti su šakelėmis. Skinant ne tik stipriai susibadysite rankas, bet ir pažeisite uogų odelę. Tai gali lemti diskomfortą Jums ir greitą gedimą uogoms. Surinktas uogas geriausia ilgai nedelsus apdoroti. Jei prisirinkote jų labai daug – dalį galima užšaldyti.

Šaltalankių sulčių nauda organizmui

Šaltalankiuose yra beveik 200 maistinių ir biologiškai aktyvių junginių, kurių kompleksą sveikatos specialistai vadina „natūralių vitaminų lobynu“ arba „mitybos bei sveikatos priežiūros šaltiniu“.

Šaltalankiuose yra daug vitamino C, karotinoidų, polifenolinių junginių, flavonoidų. Tai komponentai, lemiantys šaltalankių bioaktyviąsias ir antioksidacines savybes. Taip pat svarbų vaidmenį atlieka šaltalankiuose esančios riebalų rūgštys, fitosteroliai, organinės rūgštys, aminorūgštys ir mineralai.

Tradiciškai šaltalankiai naudojami virškinimo sistemos, širdies ir kraujagyslių sistemos bei odos pažeidimų gydymui ir prevencijai. Pastaraisiais metais atliktų tyrimų rezultatai kalba apie šaltalankių farmakologinį aktyvumą vėžio prevencijai ir gydymui, antimikrobinį ir antivirusinį poveikį.

Moksliškai įrodytos šios šaltalankių naudos:

  • Saugo širdies ir kraujagyslių sveikatą. Šaltalankiuose esantys flavonoidai ir omega-3, 6, 7 ir 9 riebalų rūgštys turi teigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Šaltalankiai yra vieninteliai augalai, kuriuose yra palmitoleino rūgšties (omega-7 riebalų rūgštis). Ši rūgštis, kartu su kitomis riebalų rūgštimis, gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį, sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą širdies veiklą.
  • Naudingas onkologinių ligų prevencijai ir terapijai. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad keletas šaltalankiuose esančių flavonoidų, ypač kvercetinas, kempferolis ir izorhamnetinas, reaguodamas su vėžinėmis ląstelėmis padeda sustabdyti jų dauginimąsi.
  • Gerina odos sveikatą. Be vitaminų C, A ir E, šaltalankiuose gausu gama-linoleno rūgšties – omega-6 riebalų rūgšties, kuri padeda kraujotakai ir mažina senėjimo požymius. Augaliniai steroliai, tokie kaip beta-sitosterolis ir kampesterolis, drėkina, lygina odos tekstūrą ir padidina odos elastingumą.
  • Stiprina imunitetą ir padeda išvengti ligų. Šaltalankiuose esantys antioksidantai padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Antioksidantų gausūs produktai – raktas į gyvybei pavojingų ligų rizikos suvaldymą. Be to, tai pagrindinė priemonė sustiprinti imunitetą.

Šviežiai spaustos šaltalankių sultys

Kaip jau minėjome, šaltalankių sultys gaminamos iš šaltalankių uogų. Idealiausiai tam tinka šviežiai surinktos, gerai prinokusios, sveikos, nepažeistos uogos. Tačiau sultis galima paruošti ir iš šaldytų uogų atsargų.

Sultims pasigaminti reikės:

  • 1 kg šaltalankių uogų
  • 3 valgomųjų šaukštų saldiklio (medaus, klevų sirupo arba cukraus)
  • 500 ml vandens

Gaminimas:

  1. Nuplautas, nuo šakelių nuvalytas uogas sutrinkite rankiniu trintuvu arba virtuviniu kombainu.
  2. Į gautą skystą uogų ir jų sėklų tyrę įdėkite pasirinkto saldiklio ir viską plakite apie 1 minutę.
  3. Paruoštą uogų tyrę perkoškite per sietelį ar marlę.
  4. Sultis atskieskite vandeniu ir mėgaukitės.

Dar keletas aktualių pastebėjimų:

  • Šaltalankių sultis rekomenduojama skiesti tokiu santykiu: 1 dalis sulčių ir 5 dalys vandens. Tačiau proporciją galite keisti pagal savo skonį.
  • Kadangi šaltalankių sultys yra tirštos, pastovėjusios jos išsisluoksniuoja tirštą ir skystą dalį. Tai visiškai nieko baisaus – tiesiog prieš geriant sultis gerai išmaišykite arba suplakite.
  • Iš šaltalankių sulčių, atskiedus jas didesne dalimi vandens, galima paruošti gaivų šaltą arba šildantį karštą gėrimą.
  • Beje, neskubėkite išmesti sulčių išspaudų masės. Ją užpylus kokybišku alyvuogių aliejumi galima pasigaminti itin vertingo šaltalankių aliejaus. 

Pasterizuotos šaltalankių sultys

Jei norite šaltalankių sultis paruošti ilgesniam laikymui, reikės skirti šiek tiek daugiau laiko ir sultis pavirinti. Šiam sulčių variantui gaminti rekomenduojama naudoti tiek pat cukraus, kiek naudojama uogų. Tačiau saldiklio galima naudoti ir mažiau, jo kiekį derinant pagal savo skonį ir poreikį.  

Sultims pasigaminti reikės:

  • 1 kg šaltalankio uogų
  • 1 l vandens
  • 1 kg cukraus (arba pagal poreikį)
  • Taip pat skoniui paįvairinti galima dėti 2 šaukštelius vanilės ekstrakto

Gaminimas:

  1. Puode užvirinkite vandenį ir cukrų, pavirkite kol cukrus ištirps.
  2. Į cukraus tirpalą suberkite nuplautas uogas ir (jei naudojate) vanilę. Viską pavirkite ant silpnos ugnies apie 10–15 minučių. Kai vanduo tampa oranžinės/gelsvos spalvos, o uogos susiraukšlėja – ugnį išjunkite.
  3. Dar šiltą puodo turinį supilkite į trintuvą ir viską sutrikite iki vientisos masės. Šią masę gerai išsunkite per marlę. Išspaustas sultis supilkite į švarius, sandariai uždaromus butelius ar stiklainius. Sultis laikykite šaldytuve arba šaltame rūsyje.
Pasterizuotos šaltalankių sultys

Šaltalankių sultys odos grožio puoselėjimui

Šaltalankių sulčių nauda odos grožiui yra ne tik aprašoma knygose, tačiau iš tiesų veiksminga ir pagrįsta praktiniu vartojimu. Efektyvių grožio priemonių galima pasiruošti namų sąlygomis. Jas išmėginti gali kiekviena. Rekomenduojama šiomis grožio procedūromis pasilepinti ne daugiau kaip du kartus per savaitę.

  • Drėkinanti veido kaukė. Jai paruošti reikės 1 arbatinio šaukštelio kokybiškos grietinės ir 1 arbatinio šaukštelio šaltalankių sulčių. Gerai sumaišytą košelę tepkite ant švarios, kiek drėgnos veido odos ir laikykite iki 20 minučių. Tuomet veidą nuplaukite vos šiltu vandeniu. Ši kaukė gerai drėkina ir atstato odos elastingumą, veikia raukšles.
  • Maitinanti veido kaukė. Jai paruošti reikės 2 šaukštų riebios varškės, 1 arbatinio šaukštelio šaltalankių sulčių, 1 kiaušinio trynio. Iki vientisos masės išmaišytą košelę tepkite ant veido, kaklo odos, palaikykite 15 minučių ir nuplaukite šiltu vandeniu. Ši kaukė minkština, švelnina odą bei atstato jos elastingumą. 

Šaltalankių sultys 50+ moterų sveikatai palaikyti

Čia trumpai pristatysime vieną mokslinį tyrimą, skirtą šaltalankių sulčių poveikiui vidutinio amžiaus moterų sveikatai nustatyti. Pagrindinis tyrimo objektas – 50-ties ir kiek vyresnės moterys, turinčios padidėjusį cholesterolio lygį. Tyrimo tikslas –  įvertinti reguliaraus 100% šaltalankių sulčių vartojimo įtaką šių moterų širdies ir kraujagyslių sveikatai.

Klinikiniame tyrime dalyvavo 19 moterų, kurių vidutinis amžius apie 55 metai. Moterys 8 savaites kasdien vartojo 50 ml šaltalankių sulčių. Taip pat prieš tyrimą, tyrimo eigoje ir po tyrimo buvo stebimi šių moterų kraujo tyrimų bei kitų medicininių parametrų duomenys. Gauti rezultatai patvirtino hipotezę, kad kasdienis šaltalankių sulčių vartojimas 8 savaites gali prisidėti prie teigiamo poveikio mažinant cholesterolio lygį kraujyje ir užkertant kelią širdies ir kraujagyslių ligų rizikai.

Šaltalankių sultys odai

Galimas šalutinis šaltalankių sulčių poveikis

Šaltalankių produktai laikomi saugiais tiek išoriniam, tiek vidiniam vartojimui. Paprastai galimas šalutinis poveikis žmogui yra minimalus. Tačiau tam tikros grupės žmonių kai kuriais atvejais gali susidurti su nepageidaujamu šaltalankių poveikiu.

  • Sąveika su vaistais: jei vartojate kraujospūdį reguliuojančius ir/ar kraują skystinančius vaistus, šaltalankio sultis vartokite atsargiai. Nuolatinis šių sulčių gėrimas gali išprovokuoti per didelį kraują skystinantį efektą ir sukelti rimtų sveikatos problemų.
  • Alerginės reakcijos: jei turite alergiją šios rūšies augalams, šaltalankio sulčių venkite. Tokiu atveju alerginė reakcija gali pasireikšti nuo lengvų iki ganėtini sunkių simptomų.
  • Nėštumas ir žindymo laikotarpis: kadangi nėra tikslių ir pakankamų duomenų apie šaltalankio sulčių poveikį nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims, prieš vartojant šį produktą būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

Šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9763470/#B10
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-sea-buckthorn
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37309905/https://www.valstietis.lt/sodyba/dygliuotasis-saltalankis/130571
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37309905/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *