„Ant vasaros kaklo šermukšniai jau noksta…“ Taip atsisveikinančios vasaros grožį žodžiais užrašė poetas Justinas Marcinkevičius. Iš tiesų, raudonai oranžinėmis uogų kekėmis pasipuošę šermukšniai kasmet byloja, kad vasara jau rudenėja. Be gamtos grožio ir nostalgiškos nuotaikos, šios uogos yra ir sveikatai naudingas gamtos turtas. Taigi, rugpjūčio pabaiga jau yra tas metas kai galima prisirinkti šių natūralių vitaminų ir pasiruošti sveikatą stiprinančių priemonių. Viena tokių – šermukšnių sultys. Kviečiame sužinoti kuo jos ypatingos, kaip jų pasigaminti ir kaip geriausia jas vartoti.
Kaip ir kada geriausia rinkti šermukšnių uogas
Šermukšnių uogos skinamos kai jau pilnai sunoksta: visos kekės tampa ryškios, raudonai oranžinės spalvos. Toks metas prasideda vasaros pabaigoje (rugpjūčio antroje pusėje) ir gali tęsti iki pat žiemos. Šermukšniai yra tos uogos, kurios netgi pakandus šalnoms išsilaiko ant medžio, nepraranda savo maistinių savybių ir gali būti renkamos.
Šviežios šermukšnių uogos pasižymi sutraukiančiu, aitroku ar kartoku skoniu. Tačiau po pirmųjų šalnų šį nemalonų poskonį šermukšniai praranda. Panaikinti kartumą galima ir naminėmis priemonėmis (apie tai plačiau skaitykite sekančiame skyrelyje).
Džiovinimui uogos skinamos su visomis kekėmis. Džiovinti jas taip pat geriausia kekėmis, pakabinus šiltoje ir sausoje vietoje. Sulčių spaudimui skirtas uogas galima skinti ir po vieną. Šermukšnių sultys gali būti spaudžiamos tiek iš šviežiai skintų, tiek iš šaldytų ar džiovintų šermukšnių uogų.
Kaip panaikinti šermukšnių uogų kartumą
Šermukšnių uogos turi didelį kiekį rauginių medžiagų, todėl jų skonis yra aitrus ir kartokas. Kaip jau minėjome, uogų kartumą panaikina šaltis. Po pirmųjų šalnų ant medžių kabantys šermukšniai tampa daug švelnesnio ir malonesnio skonio. Tačiau norint pasiruošti šermukšnių sulčių, nebūtina laukti pirmųjų šalnų. Nemalonų uogų poskonį galima panaikinti ir kitokiomis priemonėmis:
- Prieš vartojant šviežias šermukšnių uogas palaikykite šaldytuve.
- Pasiruoškite karštą (beveik verdantį) druskos tirpalą – 1 l vandens ir 25–30 g valgomosios druskos. Jame 3–5 minutes pamirkykite šviežias šermukšnių uogas. Prieš spaudžiant sultis, uogas kruopščiai perplaukite šaltu tekančiu vandeniu.
Šermukšnių sultys – stiprina sveikatą ir gydo ligas
Šermukšnių sultys turi vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų, būtinų sveikam organizmo funkcionavimui ir imuniteto stiprumui. Teigiama, kad šermukšnių sultys vitamino C turi net keturis kartus daugiau nei citrinos. Jose taip pat yra vitaminų A, E, K, B grupei priskiriamų vitaminų. Šiose sultyse taip pat yra visas rinkinys svarbių mineralinių medžiagų: kalio, magnio, geležies, mangano. Mikroelementų – cinko, vario, kobalto, jodo. Taip pat šermukšnių sultys turtingos organinėmis rūgštimis (citrinos, obuolių, gintaro ir kt.), taninais, pektinais, ląsteliena. O svarbiausia – daugelis šermukšnių sultyse esančių maistinių medžiagų nesuyra net ir kaitinant aukštoje temperatūroje, taigi, savo maistingumo nepraranda ir konservuotos.
Šermukšnių sultys naudojamos liaudies medicinoje. Pirmiausia, kaip polivitamininė priemonė, padedanti sustiprinti imunitetą, atsistatyti po ligų ir suteikti kūnui energijos. Taip pat jos naudojamos virškinimo sutrikimams lengvinti, šlapimo išsiskyrimui skatinti, hemorojui gydyti ar kraujavimui stabdyti. Šermukšnių sultys vartojamos kartu su kitomis sultimis, ar praskiestos vandeniu. Taip pat – geriamos grynos, tačiau tik po vieną valgomą šaukštą kelis kartus per dieną.
Šermukšnių sultys: kaip jas išspausti?
Šermukšnių sultys gali būti spaudžiamos ir šviežiai skintų, šaldytų arba džiovintų šermukšnių uogų. Šios sultys, paprastai, nėra geriamos grynos. Nebent – gydantis tam tikras ligas. Tokiais atvejais jos vartojamos kelis kartus per dieną, po vieną valgomąjį šaukštą. Daug dažniau jos vartojamos kaip kitų sulčių kokteilių sudedamoji dalis arba kaip ingredientas gydomosioms arbatoms.
Nors šermukšniai nepasižymi dideliu sultingumu, bet išspausti jų sultis tikrai įmanoma. Priklausomai nuo to, kokią žaliavą – šviežią (šaldytą) ar džiovintą – naudosite, sulčių ruošimo procesas nežymiai skirsis.
Naudojant šviežiai skintas arba atšildytas uogas – pirmiausia jas gerai sumaigykite. Tam geriausiai tinka blenderis. Tačiau galima naudoti ir lėtaeigę sulčiaspaudę ar kitą prietaisą, tinkantį uogų smulkinimui. Sutrintą šermukšnių uogų masę supilkite į marlės maišelį ir stipriai išspauskite sultis. Maišelį dar palikite pakabintą virš dubens, kad išvarvėtų visos sultys.
Sulčių spaudimo iš džiovintų šermukšnių uogų procesas iš esmės yra toks pat, tik prieš smulkinant uogas reikia išmirkyti šiltame vandenyje.
Paruoštas šermukšnių sultis galima suvartoti iš karto. Tačiau kad kaskart prireikus nereikėtų spausti mažos porcijos šermukšnių sulčių, daug patogiau pasiruošti jų atsargų. Paprasčiausias būdas tai padaryti – išspaustas šermukšnių sultis supilstyti mažomis porcijomis į šaldymui tinkamas talpas ir užšaldyti. Tuomet prireikus beliks jas išimti iš šaldiklio, atšildyti ir sunaudoti.
Tirštas šermukšnių sulčių sirupas žiemai
Konservuojami šermukšniai beveik nepraranda savo maistingumo. Nors labiausia nukenčia vitamino C kiekis, tačiau ir jo lieka pakankamai, kad šermukšnių sultys išliktų geru jo šaltiniu. Iš šviežiai surinktų šermukšnių uogų galima pasiruošti jų sulčių sirupo, kurį bus galima naudoti visą žiemą – peršalus arba norint nesusirgti. Iš šio sirupo galima ruošti arbatą, užsipilti ant blynelių, įpilti į geriamąjį vandenį arba tiesiog išgerti po vieną šaukštelį kasdien.
Sirupui reikės:
- Šviežių šermukšnių uogų
- Cukraus (santykiu 1 dalis uogų ir 1 dalis cukraus)
Gaminimas:
- Pasiruoškite šermukšnių uogų tyrę, t. y. kuo smulkiau sutrinkite šermukšnių uogas.
- Sumaišykite šią tyrę su cukrumi ir labai gerai išmaišykite.
- Sudėkite viską į puodą ir kaitinkite iki virimo (tačiau neleiskite užvirti).
- Karštą masę išpilstykite į stiklainius ir pasterizuokite.
Pasterizuojama taip: į erdvų puodą sustatykite stiklainius su šermukšnių sirupu, įpilkite vandens, kad stiklainiai būtų apsemti iki kaklelių ir ant silpnos ugnies kaitinkite iki ne aukštesnės kaip 75–80 °C temperatūros, 15–20 minučių (jei stiklainiai mažesni, kaitinama trumpiau, jei didesni – ilgiau). Tuomet stiklainius sandariai uždarykite, pastatykite kambario temperatūroje, šiltai apklokite ir leiskite visiškai atvėsti.
Šildantis gėrimas su šermukšnių sultimis
Šermukšnių uogos ant medžio išsilaiko iki pat žiemos ir dar ilgiau. Jei netoliese yra toks medis, uogelių galima pasirinkti tuomet kai ketinate ruošti šį gėrimą. Taip pat jam galite naudoti šermukšnių sulčių atsargas arba šaldytus šermukšnius. Ypač verta šio gėrimo pasiruošti tada, kai pirmieji peršalimo simptomai praneša apie ne pačius geriausius laikus.
Gėrimui paruošti reikės:
- Saujelės šermukšnių uogų
- ½ citrinos
- 2 šaukštelių medaus
- Cinamono (pagal skonį)
- Vandens
Gaminimas:
- Išspauskite šermukšnių sultis (arba naudokite jų atsargas).
- Per smulkią tarką nutarkuokite citrinos žievelę ir išspauskite citrinos sultis.
- Šermukšnių sultis, citrinos žievelę ir sultis bei šiek tiek pašildytą medų gerai sumaišykite.
- Užpilkite verdančiu vandeniu ir įberkite cinamono.
- Išgerkite karštą.
Šermukšnių sultys tinka ne visiems
Nors šermukšnių sultys yra labai maistingas ir gydomųjų savybių turintis produktas, tačiau jos tinka ne visiems ir ne visada. Pagrindinė šermukšnių sulčių vartojimo rizika yra susijusi su kitų vaistų vartojimu bei tam tikromis sveikatos būklėmis.
Dėl kraujo krešėjimą didinančio poveikio, šermukšnių sultys netinka žmonėms, vartojantiems kraują skystinančius vaistus bei tiems, kurių kraujo krešumas yra pernelyg didelis.
Šios sultys taip pat netinka kai yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas, turint skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opų. Šių sulčių negalima gerti esant viduriavimui.
Šermukšnių sultys nerekomenduojamos nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims, taip pat – vaikams.
Šaltiniai:
Bičkauskienė S., Kontrimas J. „Viskas apie sultis“. Vilnius, 1991, p. 21, 22, 64.
https://www.medicina.lt/straipsniai/%C5%A0ermuk%C5%A1nis-vitamin%C5%B3-lobynas-sveikatai/14876
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10536293
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-571/mountain-ash
Nuotraukos asociatyvinės © Canva