Sulčių dieta neretai siūloma kaip greitas ir efektyvus būdas, galintis per labai trumpą laiką dramatiškai sumažinti kūno svorį. Tokios dietos taip pat žada skaistesnę odą, organizmo detoksikaciją ir kitokių privalumų. Tačiau su sulčių dietomis ne viskas yra taip paprasta ir vienareikšmiška. Daugeliu atveju, vilionės sulčių dietomis tėra gražiai skambanti apgaulė. Nors kai kuriais atvejais jos iš tiesų gali turėti tam tikros naudos sveikatai. Šiame straipsnyje, remiantis moksliniais tyrimais ir sveikatos specialistų teiginiais, aptariami pagrindiniai sulčių dietos trūkumai ir privalumai.
Sulčių dieta – kas tai?
Kaip rodo pavadinimas, sulčių dieta yra toks maitinimosi režimas, kai vartojamos tik vaisių ar daržovių sultys arba sulčių kokteiliai. Sulčių dieta iš esmės yra vegetariška ir veganiška, todėl tinka tokios mitybos besilaikantiems žmonėms. Laikantis sulčių dietos plano, paprastai reikia susilaikyti nuo viso kito maisto. Nors kai kurie dietiniai mitybos planai leidžia į racioną įtraukti sriubą arba jogurtą.
Kraštutinės sulčių dietos, kai nerekomenduojamas joks papildomas maistas, paprastai yra trumpalaikės. Visų pirma dėl to, kad dėl tokios dietos drastiškai sumažinamas kalorijų suvartojimas. Dėl to svoris gali greitai nukristi, tačiau lygiai taip pat mityboje stipriai sumažėja būtinų maistinių medžiagų. Todėl sulčių dietos nauda vis dėlto yra mažesnė nei galima žala. Plačiau apie tai – kituose šio straipsnio skyriuose.
Kas nutinka organizmui, kai laikomasi sulčių dietos
Iš tiesų, sulčių dieta gali padėti greitai numesti svorio. Tačiau kokia yra šio rezultato kaina? Iš tiesų, verta prisiminti, kad greiti sprendimai visų pirma nėra tvarūs, be to, ilgainiui jų naudą pakeičia neigiamos pasekmės žmogaus organizmui.
Pagrindinis sulčių dietos minusas yra tas, kad apribojant savo mitybą organizmas negauna reikiamo kiekio būtinų maistinių medžiagų. Sultyse, priešingai nei pilnuose vaisiuose ir daržovėse, yra gerokai mažiau skaidulinių medžiagų. Jų trūkumas sukelia virškinimo sutrikimus, o ypač kenkia žarnyno veiklai. Dėl to gali užkietėti viduriai, sutrikti žarnyno mikrobiota.
Laikantis sulčių dietos, organizmui gali pristigti riebalų. Be riebalų organizme sutrinka hormonų gamyba ir reguliacija. Be to, riebalai būtini smegenų veiklai. Kitas svarbus makroelementas, kurio, greičiausiai, pritrūks laikantis sulčių dietos, yra baltymai. Jie reikalingi raumenų funkcijai ir palaikymui – augimui ir atstatymui. Taip pat baltymai dalyvauja hormonų gamybos procesuose.
Sulčių dieta mitybai suteikia pernelyg daug angliavandenių, visų pirma – cukraus. O tai, kad sultyse lieka mažiau skaidulų, lemia, kad cukrus greičiau absorbuojamas į kraują. Dėl pernelyg didelio cukraus svyravimo kraujyje gali padidėti alkio jausmas ir apetitas. Tokiu būdu užsisuka užburtas ratas – suvartojama dar daugiau sulčių, o kartu ir cukraus. Tai ypač pavojinga cukrinio diabeto riziką turintiems žmonėms.
Pagrindinės sulčių dietos rizikos
Be jau minėto pagrindinio sulčių dietos minuso – maistinių medžiagų trūkumo, yra dar keletas rizikų, į kurias taip pat verta atsižvelgti. Kaip teigia sveikatos specialistai, duomenų apie sulčių dietą, kaip gerą sveikatinimosi būdą, vis dar trūksta, tačiau įrodymų, kad jos gali pakenkti yra pakankamai. Jie apima:
- Dėl maistinių medžiagų trūkumo organizme sutrinka jų pusiausvyra. Tai gali sukelti nuovargį, silpnumą, galvos svaigimą ar kitus simptomus.
- Dėl per didelio žalios spalvos vaisių ir daržovių kiekio suvartojimo organizme gali susikaupti pernelyg daug oksalatų. Tai junginiai, kurie skatina akmenų susidarymą inkstuose, šlapimtakiuose. Dėl to padidėja šlapimo takų ligų rizika.
- Drastiškas mitybos apribojimas gali paskatinti valgymo sutrikimus. 2018 metais atliktas tyrimas atskleidė ryšį tarp ilgalaikės sulčių dietos ir tokių sutrikimų kaip anoreksija.
- Dėl sulčių dietos nukritęs svoris, grįžus prie įprastų mitybos įpročių, grįžta su kaupu.
Trys galimi sulčių dietos privalumai
Iki šiol atlikti tyrimai suteikia duomenų, kad sulčių dieta gali turėti teigiamos naudos, apimančios žarnyno ir odos sveikatą. Tačiau taip pat pabrėžiama, kad tokia dieta negali būti ilgalaikė. Taip pat atmetama sulčių dietos, kaip priemonės svoriui numesti, nauda. Remiantis tyrimais, galima išskirti tris sulčių dietos privalumus.
2017 metais atliktas tyrimas parodė, kad 3 dienų sulčių dieta, gali sureguliuoti žarnyno bakterijų pusiausvyrą. Sveika žarnyno mikrobiota yra susijusi su bendrąja sveikata, tame tarpe stipriu imunitetu ir organizmo atsparumu. Taigi, sulčių dietos pagalba subalansuota žarnyno bakterijų pusiausvyra gali:
- įtakoti svorio sumažėjimą ir ilgesnį jo išlaikymą,
- detoksikuoti pernelyg užterštą organizmą,
- pagerinti odos būklę.
Sulčių dieta – tik trumpalaikė
Moksliniai tyrimai pagrindžia tik trumpalaikės – ne daugiau kaip trijų dienų sulčių dietos naudą. Kaip jau rašėme ankstesniame skyriuje, trumpalaikės sulčių dietos nauda iš esmės siejama tik su žarnyno mikrobiotos pagerinimu. Greitam svorio metimui ji taip pat gali pasitarnauti, tačiau greitai pasiekti rezultatai lygiai taip pat greitai ir pranyksta, atnešdami priešingą efektą – svorio padidėjimą.
Sveikatos specialistai vienareikšmiškai sutaria, kad sulčių dieta negali būti ilgesnė nei trys dienos. Žarnyno išvalymui gali pakakti ir vienos dienos sulčių dietos. Taip pat patariama vartoti žalios spalvos vaisių ir daržovių sultis, nes jos turi geresnį detoksikuojantį poveikį. Saldžių vaisių ir uogų sulčių geriau vengti, kad organizmas negautų pernelyg didelio kiekio cukraus.
Vietoj sulčių dietos – gyvenimo būdo pokyčiai
Viena iš priežasčių, kodėl sulčių dieta yra patraukli – tai greito sulieknėjimo pažadas. Ir nors ši dieta iš tiesų gali sumažinti kūno svorį, tačiau greta to neužtikrina ir reikiamo maistinių medžiagų kiekio. Be to, greitai nukritęs svoris, lygiai taip pat greitai ir sugrįžta. O kartu, tikėtina, ir su pablogėjusia sveikata.
Vietoj greitų ir abejotinos vertės priemonių imkitės gyvenimo būdo korekcijų. Štai kas gali padėti pasiekti laukiamų rezultatų ir kartu pagerinti tiek fizinę, tiek emocinę sveikatą:
- Subalansuota, visavertė mityba
- Kasdienis fizinis aktyvumas
- Suvartojamo cukraus kiekio ribojimas arba visiškas atsisakymas
- Ne mažiau kaip 5 porcijos šviežių vaisių ir daržovių kasdien
- Ne daugiau kaip viena porcija šviežių, natūralių sulčių per dieną
- 6–8 stiklinės vandens kasdien
- Streso valdymas
- Jei leidžia sveikata – protarpinis badavimas
- Nepersivalgymas
Kada sulčių dieta visiškai nerekomenduojama
Sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis, dėl kurių reikia ypatingo dėmesio mitybai (pavyzdžiui, sergant cukriniu diabetu), nuolat vartojantiems vaistus, savarankiškai imtis sulčių dietos visiškai nerekomenduojama. Tokiu atveju sprendimą dėl sulčių dietos turi priimti gydytojas.
Sulčių dieta taip pat nerekomenduojama šiais atvejais:
- Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims
- Jaunesniems nei 18 metų amžiaus žmonėms
- Sveikstantiems po įvairių operacijų
- Sergantiems inkstų ar kepenų ligomis
- Sergantiems epilepsija, anemija
- Turintiems žemą kraujospūdį
- Turintiems arba praeityje turėjusiems valgymo sutrikimų žmonėms
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/juice-cleanse
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323136
https://www.medicalnewstoday.com/articles/juicing-for-weight-loss
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5438379
https://health.clevelandclinic.org/can-juice-cleanses-help-you-lose-weight
Nuotraukos asociatyvinės © Canva