Skip to content

Svarainių sultys gali pakeisti citriną, sustiprinti imunitetą ir apsaugoti nuo lėtinių ligų

Svarinių sultys gali pakeisti citriną, sustiprinti imunitetą ir apsaugoti nuo lėtinių ligų

Vėlyvą pavasarį prasideda svarainių žydėjimas, o rudenį jau galima rinkti kvapnius, ryškiai geltonus ar žalsvus, į mažus obuoliukus panašius vaisius. Svarainiai – specifiniai vaisiai. Dėl savo rūgštumo lyginami su citrina. Kuo gi naudingos šios lietuviškos citrinos ir ką iš jų galima paruošti? Viena iš galimybių – tai svarainių sultys. Šiame straipsnyje aptarsime jų naudą, ruošimą ir vartojimą.

Svarainis – lietuviškoji citrina

Svarainis (lot. Chaenomeles) priklauso erškėtinių (lot. Rosaceae) šeimai, obelinių (lot. Maloideae) augalų genčiai. Svarainiai kilę iš pietryčių Azijos ir Viduržemio jūros regionų. Jie auginti senovės Graikijoje ir Romoje, kur jie buvo laikomi meilės ir vaisingumo simboliais.  

Lietuvoje svarainiai auginami nuo XIX amžiaus pabaigos. Tačiau plačiau mūsų krašte jie paplito tik po gero šimtmečio. Dažniausiai sodose auginamas japoninis svarainis. Tai labai dygliuotas krūmas, išsikerojęs, užaugantis iki 1 metro aukščio. Žydi ryškiai raudonais arba oranžiniais žiedais. Veda į obuolius panašius, žalsvai geltonus vaisius.

Net ir prinokę svarainiai retai kada vartojami švieži. Jie pasižymi kietu, tvirtu minkštimu, kurio skonis labai rūgštus, sutraukiantis. Svarainiai valgomi termiškai apdoroti, iš jų ruošiamos uogienės, sirupai, spaudžiamos svarainių sultys, kurios gali atstoti citrinos sultis.

Svarainiai

Svarainiai – labai vertingi vaisiai

Svarainiuose yra vitaminų C, E, P, B grupės vitaminų, įvairių augalinių rūgščių, pektinų, rauginių medžiagų. Svarainiuose yra mineralinių medžiagų –  kalcio, kalio, kobalto, fosforo, geležies, magnio, vario. Svarainių žievelė turtinga eteriniais aliejais, o sėklos – gleivinėmis medžiagomis, glikozidais, rauginėmis medžiagomis.

Svarainiai pasižymi daugybe gydomųjų savybių, tame tarpe antioksidaciniu, priešuždegiminiu, antimikrobiniu, priešvėžiniu poveikiu. Liaudies medicinoje svarainiai naudojami šimtmečius, tačiau moksliniai jų naudos sveikatai tyrimai dar yra pakankamai nauji.

Kai kurie tyrimai rodo, kad kai kurie svarainiuose esantys antioksidantai, įskaitant flavonolius, tokius kaip kvercetinas ir kempferolis, mažina uždegimą ir apsaugo nuo lėtinių širdies ir kraujagyslių ligų.  

Svarainių sultys – skanus ir vertingas pagardas

Svarainių sultis galima priskirti ne gėrimų, o pagardų kategorijai. Gerti jas grynas ryžtųsi nedaugelis. Pirmiausia dėl to, kad svarainių sultys yra labai rūgščios. Iš esmės jos prilygsta citrinų sultims, kurias grynas gerti ne tik neskanu, bet ir nerekomenduojama.

Tačiau pasiruošti šviežių svarainių sulčių tikrai verta. Jos gali būti naudojamos kaip sveikas pagardas, maistui ar gėrimui suteikiantis kvapnios rūgštelės. Iš svarainių sulčių taip pat galima pasigaminti sirupo, kurį galima naudoti tiek gėrimų, tiek desertų gardinimui.

Svarainių sultys palengvina nėščiųjų pykinimą ir refliuksą

Ankstyvuoju nėštumo periodu dažnai pasitaikantys simptomai yra pykinimas ir vėmimas. Šią nemalonią būseną gali palengvinti svarainių sultys. Tą patvirtina ir negausūs klinikiniai tyrimai.

Viename tyrime, kuriame dalyvavo 76 nėščios moterys, buvo pastebėta, kad 1 valgomasis šaukštas (15 ml) svarainių sulčių sirupo žymiai veiksmingiau sumažino pykinimą nei 20 mg vitamino B6. Be to, svarainių sulčių nauda pastebėta ir lengvinant nėščiųjų refliukso simptomus.

Atliekant tyrimą, kuriame dalyvavo 137 nėščios moterys, buvo nustatyta, kad 10 mg svarainių sulčių sirupo dozė po valgio lygiai taip pat veiksmingai mažino skrandžio refliukso simptomus kaip ir tradiciniai vaistai.

Svarainių sultys

Šviežios svarainių sultys

Jei namuose turite šviežių svarinių galite pasiruošti labai vertingų sulčių atsargų, kurias galėsite naudoti vietoj citrinos sulčių, visur, kur tik jų prireiks. Šviežios svarainių sultys turėtų būti suvartojamos iškarto. Pasigaminus jų daugiau – užšaldykite jas ir turėsite šviežių svarainių sulčių atsargų.

Šviežioms svarainių sultims paruošti reikės:

  • Šviežių svarainių
  • Sulčiaspaudės
  1. Pirmiausia švariai nuplaukite svarainius. Jų lupti nereikia, tačiau supjaustykite juos ketvirčiais išilgai ir išimkite sėklas.
  2. Išspauskite svarainių sultis. Šiam tikslui geriau naudoti didesnio galingumo prietaisą, nes svarainiai yra gana kieti vaisiai. Jei sulčiaspaudė blogai atskiria sultis nuo minkštimo, tai jas dar papildomai perkoškite.
  3. Sunaudokite sultis šviežias. Ilgesniam laikymui užšaldykite jas mažomis porcijomis. Tam labai tinka ledo kubelių formelės. Esant poreikiui tiesiog įmesite šį sulčių kubelį į sriubą, padažą, troškinį ar paskaninsite bei atšaldysite gėrimą.

Pasterizuotos svarainių sultys

Lietuviškos citrinos – svarainių sulčių galite pasiruošti žiemai. Tai bus nepakeičiamas ingredientas į arbatą. Taip pat labai tiks paskaninti (parūgštinti) geriamąjį vandenį. Pasiruošti pasterizuotų svarainių sulčių atsargų nesudėtinga, nors ir reikia skirti šiek tiek laiko.

Sultims reikės:

  • Šviežių svarainių
  • Vandens
  • Sulčiaspaudės
  • Užsukamų stiklainių
  1. Nuplaukite svarainius, perpjaukite juos ketvirčiais išilgai ir išvalykite sėklytes.
  2. Išspauskite svarainių sultis.
  3. Erdviame puode išspaudas (tirščius) sumaišykite su vandeniu (santykiu 1 kg išspaudų ir 1 stiklinė vandens) ir ant silpnos ugnies pakaitinkite iki maždaug 70 °C, išjunkite ugnį ir palikite atvėsti.
  4. Atvėsusią masę išsunkite ir gautą skystį sumaišykite su svarainių sultimis.
  5. Sultis išpilstykite į stiklainius ir kaitinkite pastatytas puode su 80 °C temperatūros vandeniu 20 minučių.
  6. Stiklainius atvėsinkite kambario temperatūroje, pridengtus rankšluosčiu.
  7. Paruošas sultis laikykite tamsioje ir šaltoje patalpoje.
Svarainių sultys

Svarainių sulčių sirupas

Dar vienas nuo seniausių laikų praktikuojamas svarainių apdorojimo būdas – tai sirupo iš svarainių sulčių ruošimas. Svarainių sulčių sirupą galima ruošti dviem būdais. Be to, nuo sirupo gamybos likusios ir sudžiovintos svarainių skiltelės yra skanus ir vertingas užkandis.

Pirmas svarainių sulčių sirupo gaminimo būdas:

  1. Nuplautus ir nuo sėklų išvalytus svarainius supjaustykite plonomis skiltelėmis.
  2. Skilteles sudėkite į stiklainius taip, kad jos užpildytų maždaug trečdalį stiklainio.
  3. Užpilkite svarainių skilteles cukrumi (cukrų naudokite tokiu santykiu: 1 kg svarainių ir 1,5 kg cukraus).
  4. Cukrumi užpiltus svarainius kambario temperatūroje laikykite savaitę.
  5. Išsiskyrusias svarainių sultis perkoškite, supilkite į puodą ir pakaitinkite 5 minutes.
  6. Dar karštą sirupą išpilstykite į sandarius butelius ar stiklainius, atvėsinkite kambario temperatūroje ir laikykite šaldytuve.

Antras svarainių sulčių sirupo gaminimo būdas:

  1. Nuplaukite ir išvalykite svarainius.
  2. Išspauskite jų sultis.
  3. Sultis supilkite į puodą ir sumaišykite su cukrumi (santykiu 1 litras sulčių ir 1,5 kg cukraus)
  4. Sultis su cukrumi kaitinkite ant silpnos ugnies kol cukrus visiškai ištirps ir sirupas pradės tirštėti.
  5. Dar karštą sirupą išpilstykite į sandarius butelius, atvėsinkite kambario temperatūroje ir laikykite šaldytuve.
Svarainių sultys

Kam svarainių sultys gali netikti

Svarainių sultys daugumai sveikų suaugusiųjų yra visiškai saugios vartoti. Svarainių sultys netgi gali pakeisti citrinų sultis tiems, kas pastarųjų netoleruoja. Tačiau yra pora atvejų, kai svarainių sulčių vartojimas gali turėti nepageidaujamų pasekmių.

Pirmiausia tai dėmesį turėtų atkreipti tie, kurie turi alergiją obuoliams, kriaušėms, abrikosams, slyvoms, persikams. Kadangi svarainiai yra giminingi minėtiems vaisiams, todėl taip pat gali būti netoleruojami. Jei suvartojus svarainių sulčių pasireiškia alergijos simptomai, tokie kaip niežulys, dusulys, bėrimas – nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Svarainių sultys dėl jose esančių specifinių skaidulų gali pabloginti kai kurių vaistų įsisavinimą ir veiksmingumą. Jei geriate vaistus, pasistenkite svarainių sulčių nevartoti 1–2 valandas prieš ar po vaistų gėrimo.   

Šaltiniai:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814622013243?via%3Dihub
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-quince-fruit
https://draxe.com/nutrition/quince-fruit

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *