Yra teigiančių, kad salierų sultys yra stebuklingas gėrimas, galintis ne tik išvalyti bei sustiprinti organizmą, bet ir gydyti ligas. Labiau pagrįsti šaltiniai sako, kad salierų sultys nėra panacėja ir jų pervertinti nereikėtų. Tačiau sutariama, kad salierai iš tiesų vertinga daržovė, turinti daug maistinių medžiagų ir suteikianti naudos sveikatai. Šios sultys gali tapti kasdiene mitybos dalimi. Teisingai vartojant salierų sultis galima sustiprinti organizmą ir išvengti daugybės ligų. Apie visa tai – šiame straipsnyje.
Salieras – ir daržovė, ir prieskonis
Salierai priklauso tai pačiai augalų šeimai kaip ir petražolės, morkos, krapai ir pankoliai. Salierai kilę iš Viduržemio jūros regiono ir Vidurinių Rytų. Senovės graikai šiuos augalus naudojo kaip prieskonį, o senovės kinai – kaip vaistą.
Salierai auginami dėl šakniavaisių, stiebų ar sėklų. Priklausomai nuo to, šiek tiek skiriasi ir salierų veislės. Sultingiausia salierų dalis yra stiebai. Salierai su stambiais, traškiais ir sultingais lapkočiais buvo išvesti XVIII amžiaus pabaigoje.
Salierų lapkočiai yra populiarus sriubų, troškinių, padažų, salotų ingredientas. Juos galima valgyti šviežius, troškinti garuose arba pasiruošti sulčių.
Salierų sulčių maistinė vertė
Salierų sultys yra gaivus, mažai kaloringas ir įvairių maistinių medžiagų turtingas gėrimas. Šių sulčių vartojimas gali padėti užtikrinti skysčių balansą organizme, praturtinti vitaminais bei mineralais, sustiprinti antioksidantais.
Vos vienas puodelis (240 ml) salierų sulčių per dieną organizmui suteikia: 14% reikalingos paros normos kalio, 9% natrio, 8% kalcio, 7% magnio, 5% fosforo. Taip pat tokioje salierų sulčių porcijoje yra 74% reikalingos paros normos vitamino K, 16% vitamino C, 7% vitamino A. Salierų sultyse taip pat gausu kitų maistinių medžiagų: cinko, vario, folio rūgšties, biotino, B grupės vitaminų ir stirpių antioksidantų.
Salierų sulčių puodelyje yra tik 9,5 g angliavandenių, iš kurių – 5 g cukraus. Išgėrus 240 ml salierų sulčių gausite tik 42,5 kalorijas.
Salierų sulčių nauda organizmui
Salierų sultys praturtina organizmą būtinomis maistinėmis medžiagomis, todėl yra naudingos sveikatai. Salieruose esantys antioksidatai apigeninas ir liuteolinas veikia priešuždegimiškai ir gali padėti gydyti ir/ar išvengti lėtinių uždegiminių ligų. Salierų sultys – tai pilnavertės ir subalansuotos mitybos „ingredientas“.
Vienas ar du puodeliai per dieną šviežių salierų sulčių gali:
- Sustiprinti antioksidacinį organizmo atsparumą. Antioksidantais praturtinta mityba yra geriausia įvairių lėtinių ligų prevencija. Salierų sultyse esantys antioksidantai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, onkologinių susirgimų riziką. Taip pat – lėtina senėjimo procesus, gerina odos būklę.
- Sustiprinti priešuždegiminį poveikį. Salierų sultyse yra daug augalinių junginių, vadinamų fitonutrientais, kurie pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis. Salierų sulčių vartojimas gali padėti slopinti lėtinių ligų sukeliamus uždegiminius procesus.
- Užtikrinti reikiamą skysčių kiekį organizme. Nepakankamas skysčių vartojimas yra gana dažna šiuolaikinio žmogaus problema. Tačiau tinkamas skysčių balansas organizmui yra gyvybiškai svarbus, užtikrinantis gerą visų organizmo funkcijų darbą. Salierų sultys gali padėti išlaikyti tinkamą skysčių balansą organizme ir išvengti dehidratacijos.
- Padėti kontroliuoti suvartojamą cukraus ir kalorijų kiekį. Viename puodelyje (240 ml) salierų sulčių yra tik 5 g cukraus ir 42,5 kalorijas. Todėl šios sultys yra daug sveikesnis pasirinkimas nei kitos vaisių ar uogų sultys. Vieną ar du kartus per dieną išgeriant salierų sulčių vietoj kitų, saldesnių ir kaloringesnių gėrimų, galima sumažinti ir bendrą suvartojamų kalorijų kiekį.
Salierų sultys – sveiko žarnyno draugas
Salierų sultyse esantys antioksidantai liuteolinas ir pirolochinolino chinonas pasižymi žarnyno uždegimą slopinančiu poveikiu. Taigi, salierų sultys gali būti naudingos žmonėms, turintiems žarnyno problemų.
Nefiltruotos salierų sultys yra skaidulinių medžiagų šaltinis. Šios medžiagos būtinos sklandžiam virškinimui ir gali padėti išvengti daugelio virškinimo sistemos sutrikimų.
Salierų sulčių naudą žarnyno mikrobiotai tyrinėja mokslininkai. Nors tyrimų su žmonėms dar trūksta, tačiau vienas 12 savaičių trukmės tyrimas su pelėmis davė daug žadančių rezultatų. Nustatyta, kad daug riebaus maisto turinčią mitybą papildžius salierų sultimis padaugėja gerųjų žarnyno bakterijų. Tai lemia geresnį maisto suvirškinimą bei maistinių medžiagų pasisavinimą.
Salierų sultys detoksikuoja organizmą – tiesa ar mitas?
Ar salierų sultys turi galių detoksikuoti organizmą ir padėti atsikratyti nereikalingų kilogramų? Šiuo klausimu nuomonės išsiskiria į dvi stovyklas. Vieni teigia, kad salierų sultys gali viską – ir išvalyti toksinus, ir padėti sulieknėti, ir gydyti lėtines ligas. Šio požiūrio kritikai teigia, kad toks salierų sulčių naudos absoliutinimas nėra pakankamai pagrįstas moksliniais tyrinėjimais ir yra labiau mados dalykas.
Galima rasti ne vieną informacijos šaltinį, siūlantį sveikatą stiprinti ir organizmą valyti salierų sultimis. Oponuojantieji pabrėžia, kad detoksikuojančios sulčių dietos gali turėti priešingą efektą ir pakenkti sveikatai. Kalbant apie salierų sultis nurodoma, kad juose yra organinių rūgščių – oksalatų, kurias vartojant dideliais kiekiais galima pakenkti inkstams.
Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad detoksikuojančių sulčių dietų propagavimas gali sąlygoti nepilnavertę mitybą. O tai gali lemti įvairius sveikatos sutrikimus.
Apibendrinant galima sakyti, kad salierų sultys yra sveikas pasirinkimas kai jos vartojamos saikingai. Svarbiausia nepamiršti sveikos ir subalansuotos mitybos bei fizinio aktyvumo. Priešingu atveju tikėtis stebuklo vien tik iš salierų sulčių nereikėtų.
Salierų sultys: ruošimas, vartojimas, laikymas
Praturtinkite savo mitybą šviežiomis, namuose ruoštomis salierų sultimis. Pasigaminti jų labai paprasta – tereikia keleto saliero lapkočių ir prietaiso sultims spausti. Lengviausias būdas šias sultis ruošti naudojant sulčiaspaudę. Tačiau jei jos neturite, galite naudoti virtuvinį kombainą arba kokteilių plaktuvą.
- Naudojant sulčiaspaudę, ji padarys visą darbą už Jus. Įdėkite 3–4 salierų lapkočius, išspauskite sultis ir gerkite.
- Jei salierų lapkočius sutrinsite virtuviniu kombainu, gautą masę perkoškite per sietelį. Taip pat tokiu būdu išspaustose salierų sultyse lieka ir daugiau skaidulinių medžiagų, todėl jos naudingesnės virškinimui.
Jei grynos salierų sultys Jums nelabai skanios, pridėkite mėgstamų priedų. Su salierais tinka obuoliai, agurkai, morkos, imbieras, citrina, šviežios mėtos. Taip pat sultims stenkitės nenaudoti salierų lapų, jie suteikia kartumo.
Salierų sultys naudingiausios šviežios. Taigi – išgerkite jas tik išspaustas arba per dvidešimt keturias valandas nuo jų pagaminimo. Sultis laikykite šaldytuve, geriausia – stikliniame, uždarame inde. Šaldyti salierų šulčių nepatariama, nes atšildytos jos praranda dalį savo maistingumo.
Salierų sultys tinka daugeliui, bet yra keletas išimčių
Specifinių sveikatos problemų neturintiems žmonėms salierų sultys yra saugios vartoti. Kai kuriems žmonėms, pradėjus vartoti salierų sultis, gali pasireikšti vidurius laisvinantis poveikis. Tai normali reakcija, kuri gana greit normalizuojasi. Reguliariai vartojamos salierų sultys ilgainiui gali netgi padėti normalizuoti tuštinimosi procesą, ypač jei dėl to turėjote problemų.
Taip pat yra keletas potencialių rizikos veiksnių, į kuriuos turėtų atsižvelgti tam tikrų kontraindikacijų turintys žmonės. Dėl salierų sulčių vartojimo ir saugaus jų kiekio pasikonsultuokite su gydytoju jei:
- Vartojate vaistus nuo kraujo spaudimo. Salieruose esantis didelis kiekis natrio gali turėti neigiamą įtaką šių vaistų veikimui.
- Jei turite dirgliosios žarnos sindromą. Esant šiai kontraindikacijai, organizmas gali visiškai netoleruoti salierų sulčių. Dėl to gali atsirasti pilvo pūtimas ir sutrikti virškinimas.
- Jei esate alergiškas salierinių šeimai priklausantiems augalams. Alergija gali pasireikšti odos reakcijomis, virškinimo ir/ar kvėpavimo sutrikimais. Retais atvejais alerginė reakcija gali sukelti gyvybei pavojingą būklę – anafilaksinį šoką.
Šaltiniai:
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1103382/nutrients
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34606532
https://www.healthline.com/nutrition/celery-juice-cleanse#gut-health
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324932
Nuotraukos asociatyvinės © Canva