Skip to content

Rabarbarų sultys padės išsaugoti sveiką odą ir kaulus. Kuo dar naudingos ir kada nepatartina jų vartoti?

  • by
Rabarbarų sultys padės išsaugoti sveiką odą ir kaulus. Kuo dar naudingos ir kada nepatartina jų vartoti?

Rabarbaras – augalas, išsiskiriantis ilga ir įdomia istorija. Iš pradžių buvo auginamas kaip vaistinis augalas, tačiau šiais laikais dažniausiai naudojamas kulinarijoje. Rabarbarų sultys yra vienas iš nedaugelio jo panaudojimo maisto pramonėje būdų. Jos stebina savo unikaliu skoniu ir naudingomis savybėmis. O kuo išskirtinės rabarbarų sultys ir su kuo jos dera skoniui subalansuoti, skaitykite šiame straipsnyje.

Rabarbarų sultys: skonis ir kulinarinės savybės

Rabarbarai dažniausiai naudojami saldžiuose kepiniuose dėl savo unikalaus, ganėtinai rūgštaus, net sutraukiančio skonio, kuris puikiai dera su saldumu bandelėse ar pyraguose. Būtent dėl išskirtinio skonio rabarbarų sultys yra retesnis pasirinkimas rabarbarų panaudojimui maiste, tačiau nebūtina jų gerti vienų. Galima išbandyti derinius su kitomis sultimis ar naudoti kaip priedą kokteiliams, gaiviems vasaros gėrimams ir pan.

Rabarbarų sultys gali būti maišomos su įvairiomis kitomis vaisių sultimis, tokiomis kaip obuolių, braškių ar apelsinų, kad būtų pasiektas subalansuotas skonis. Be to, rabarbarų sultys gali būti saldinamos medumi ar cukrumi, siekiant sumažinti natūralų rūgštingumą.

Įdomu ir tai, kad rabarbarų sultys dažnai naudojamos kaip marinavimo pagrindas ar net kaip padažas prie įvairių patiekalų, nes jų rūgštingumas padeda sušvelninti ir pagerinti mėsos skonį.

Rabarbarų sultys

Rabarbarų sulčių nauda sveikatai

Rabarbarų sultys yra ne tik gaivinantis, tačiau ir labai naudingas sveikatai gėrimas. Šios sultys – tai natūralus vitaminų, mineralų, antioksidantų ir skaidulų šaltinis. Rabarbarų nauda sveikatai yra daugialypė: nuo švytinčios odos iki tvirtesnių kaulų.

Toliau trumpai apžvelgsime įvairias rabarbarų sulčių teikiamas naudas mūsų organizmui.

Rabarbarų sultys sveikiems kaulams

Rabarbarų sultys yra puikus vitamino K šaltinis. Šis vitaminas yra esminis kraujo krešėjimui, todėl jo trūkumas gali sukelti kraujo krešumo problemų. Be to, vitaminas K yra be galo svarbus kaulų sveikatai, jų tvirtumui, nes jis dalyvauja kalcio metabolizmo procese ir taip padeda palaikyti tinkamą kaulų tankį bei sumažina kaulų lūžių riziką. Ypač naudinga rabarbarų sultis derinti su ananasų sultimis. Taip ne tik gaunamas nuostabus skonio balansas, tačiau ir papildoma nauda sveikatai. Toks sulčių derinys gali padėti užkirsti kelią osteoporozei bei kitoms kaulų ligoms.

Rabarbarų sultys stipriam imunitetui

Jau iš skonio galime nujausti, kad rabarbarų sultys yra tiesiog neįtikėtinas vitamino C šaltinis. Šis vitaminas jau seniai vertinamas dėl savo imuninę sistemą stiprinančių bei antioksidacinių savybių. Vitaminas C padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso ir taip mažina riziką susirgti lėtinėmis ligomis. Be to, dėka šio vitamino rabarbarų sultys užtikrina odos sveikatą: ji ilgiau išlieka jaunatviška, švytinti ir sveikai skaisti.

Rabarbarai. Rabarbarų sultys

Rabarbarų sultys – mineralų šaltinis

Tačiau rabarbarų sultyse gausu ne tik svarbių sveikatai vitaminų, tačiau ir nepakeičiamų mineralų, tokių kaip kalcis ir geležis. Kalcis, kartu su sultyse esančiu vitaminu K, užtikrina kaulų sveikatą: palaikomas tinkamas jų tankis, mažėja lūžių ir osteoporozės rizika.

Na, o geležis yra nepakeičiama ir gyvybiškai būtina mūsų organizmui: ji dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje. Todėl geležies trūkumas gali sukelti anemiją, geležies trūkumą kraujyje, dėl ko silpnėja imunitetas, jaučiamas nuovargis, silpnumas, dažnai sergama. Rabarbarų sultyse esantis vitaminas C padeda geriau įsisavinti geležį, tad tai puikus pasirinkimas, kamuojamiems geležies trūkumo kraujyje.

Rabarbarų sultys sveikai virškinimo sistemai

Rabarbarų sulčių nauda virškinimo sveikatai yra dvejopa: viena vertus, jose gausu skaidulinių medžiagų, kurios būtinos sklandžiam virškinimo sistemos darbui. Kita vertus, rabarbarai nuo seno naudojami kaip natūralus vidurius laisvinantis preparatas.

Skaidulos, esančios rabarbarų sultyse, skatina žarnyno peristaltiką, padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir palaiko reguliarų tuštinimąsi. Be to, maistinės skaidulos padeda išlaikyti sveiką žarnyno mikroflorą, kuri yra labai svarbi imuninės sistemos veiklai ir bendrai virškinamojo trakto sveikatai.

Didesnis kiekis arba labiau koncentruotų rabarbarų sulčių padeda užkietėjus viduriams. Jos itin veiksmingos, todėl tai gali tapti puikia alternatyva vaistams.

Rabarbarų sultys sveikai širdžiai

Rabarbarų sultys gali būti net labai naudingos širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatai bei užkirsti kelią širdies ligoms. Visų pirma, jos padeda kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje: skaidulos, esančios rabarbaruose, padeda sumažinti „blogojo“ (MTL) cholesterolio kiekį. Būtent šis, mažo tankio lipidų cholesterolis, atsakingas už daugelį širdies bei kraujagyslių sistemos ligų. Todėl mažesnis jo kiekis kraujyje, sumažina riziką susirgti šiomis ligomis.

Kalis, esantis rabarbarų sultyse, yra labai svarbus mineralas kraujo spaudimo reguliavimui. Jis padeda subalansuoti natrio poveikį organizme ir taip sumažinti kraujo spaudimą. Atitinkamai žemesnis kraujo spaudimas sumažina širdies ligų riziką, užtikrina gerą širdies sveikatą ir mažina riziką susirgti hipertenzija.

Rabarbarų sultys. Kaip pasigaminti rabarbarų sulčių?

Rabarbarų sultys cukraus kraujyje kontrolei

Rabarbarų sulčių glikeminis indeksas yra labai žemas, todėl, skirtingai nuo daugelio kitų vaisių sulčių, jos nedidina cukraus kiekio kraujyje taip greitai. Be to, rabarbaruose esančios skaidulos padeda lėtinti angliavandenių virškinimą ir absorbciją, o tai padeda išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje. Todėl rabarbarų sultys tinkamos gerti ir cukriniu diabetu sergantiems ar turintiems riziką šia liga susirgti žmonėms.

Rabarbarų sulčių šalutinis poveikis

Deja, nepaisant visų naudingųjų savo savybių, rabarbarų sultys kai kuriems žmonėms gali būti ne naudingos, tačiau kenksmingos. Rabarbaruose itin daug kalcio oksalato rūgšties. Itin dideli šios rūgšties kiekiai gali sukelti gana rimtą būklę – hiperoksaluriją – kalcio oksalatų kaupimąsi įvairiuose organuose. Ilgainiui tai gali skatinti inkstų akmenų susidarymą. Todėl net ir visiškai sveikiems žmonėms piktnaudžiauti nei rabarbarais nei jų sultimis nereikėtų.

Taip pat, jeigu pastebite, jog organizmas itin jautriai reaguoja į bet kokius rabarbarų produktus ar į kitas daržoves, turinčias daug kalcio oksalatų (pvz., špinatus, rūgštynes, šparagines pupeles, brokolius), rabarbarų sulčių geriau nevartoti visiškai.

Taip pat atsargiai jas vartoti turėtų virškinimo sutrikimų kamuojami žmonės. Ypač jeigu kamuoja viduriavimas. Kadangi rabarbarų sultys pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu.

Kaip pasigaminti rabarbarų sulčių?

Rabarbarų sulčių pasigaminti itin lengva ir paprasta. Pasigaminus jas galima maišyti su kitų vaisių sultimis: braškių, obuolių, apelsinų, ananasų. Karštą vasaros dieną sumaišius rabarbarų sultis su gazuotu vandeniu, gausite neįtikėtinai gaivų ir skanų gėrimą. O jeigu dar pridėsite mėtos lapelių ar ledo kubelių, galėsite mėgautis ir neįtikėtinu aromatu.

Be to, rabarbarų sultys gali būti naudojamos ir alkoholiniuose kokteiliuose. Jos puikiai dera su džinu ar tekila, ypač dar įmaišius agavų sirupo ar grenadino.

Rabarbarų sultys: gaminimas

Ingredientai:

  • 500 g rabarbarų
  • 1 puodelis cukraus
  • 1 l vandens

Paruošimas:

  1. Rabarbarus gerai nuplauti ir supjaustyti nedideliais gabalėliais.
  2. Puode sumaišyti visus ingredientus ir virti iki užvirimo. Po to pavirti ant nedidelės ugnies dar apie 15 min.
  3. Atvėsusias sultis perkošti į švarų indą. Norint išvengti rabarbarų minkštimo, rekomenduojama košimui naudoti virtuvinį rankšluostį ar panašiai.
  4. Paruoštas sultis rekomenduojama laikyti šaldytuve.

Šaltiniai:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/rhubarb
  2. https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/is-rhubarb-good-for-you
  3. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-rhubarb
  4. https://www.tasteofhome.com/collection/rhubarb-benefits/
  5. https://nordicfoodliving.com/rhubarb-juice/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *