Persikai – iš Kinijos kilę medžiai, pavasarį pražystantys skaičiai rožiniais žiedais ir besibaigiant vasarai džiuginantys sultingais kaulavaisiais. Šiuolaikiniame pasaulyje persikai auginami daugelyje šalių, taip pat ir Lietuvoje. Tinkamai prižiūrimi ir palankiose sąlygose augantys persikai sunokina gausų vaisių derlių. Rugpjūtis – kaip tik tas metas kai saldžių ir sultingų persikų pilnos pintinės! Daugiausiai naudos sveikatai suteikia būtent švieži persikai. Taip pat skanios bei naudingos yra persikų sultys. Šiame straipsnyje aptarsime kuo šios sultys ypatingos, kaip geriausia jas ruošti ir kaip vartoti.
Persikų maistinė vertė
Vienas vidutinio dydžio, prinokęs persikas turi apie 50 kalorijų, kurių didžiąją dalį sudaro angliavandeniai iš kurių – 13 gramų cukraus. Taip pat – 0,5 gramo riebalų, 1 gramas baltymų, apie 2 gramus skaidulų. Persikuose visai nėra sveikatai nepalankių sočiųjų riebalų.
Persikuose yra daug vitamino A ir C. Taip pat juose yra B grupės vitaminų niacino ir cholino. O suvalgius vieną šviežią persiką galima gauti 2 % rekomenduojamos paros normos vitaminų E ir K. Persikuose yra svarbių mineralų: kalio, geležies, magnio, mangano, cinko, vario.
Šie vaisiai taip pat yra antioksidantų šaltinis. Juose gausu tokių medžiagų kaip liuteinas, zeaksantinas ir beta kriptoksantinas – antioksidantų, saugančių akių sveikatą ir padedančių užkirsti kelią geltonosios dėmės, tinklainės pažeidimams.
Persikų žievelėje yra daug karotinoidų ir kavos rūgšties. Tai dar dviejų tipų antioksidantai, pasižymintys priešvėžinėmis savybėmis. Tyrimais nustatyta, kad kasdien pakanka suvartoti 2–3 šviežius persikus, kad organizmas gautų reikiamą šių antioksidantų kiekį.
Kuo sveikatai naudingos persikų sultys?
Kaip jau minėjome, persikai pasižymi itin sveikatai palankia maistine sudėtimi. Organizmui lygiai taip pat naudingos ir persikų sultys. Norėdami gauti sveikatinančią šių sulčių naudą, vartokite tik natūralias ir šviežias persikų sultis. Jei kasdien išgersite šviežiai spaustų persikų sulčių stiklinę, tikėtina, kad ne tik sustiprinsite bendrą organizmo atsparumą, bet ir užkirsite kelią įvairioms lėtinėms ligoms, tokioms kaip:
- Regėjimo sutrikimai atsiradę dėl geltonosios dėmės, tinklainės pažaidos.
- Širdies ir kraujagyslių ligos – hipertenzija, insultas, infarktas, koronarinė (išeminė) širdies liga.
- Tam tikri vėžiniai susirgimai, pavyzdžiui, krūties, storosios žarnos vėžys.
- Tam tikrų alergijų pasireiškimas.
Persikų sultys – balzamas odos grožiui
Gerai odos būklei – drėgmei, elastingumui ir jaunatviškumui išsaugoti yra būtini antioksidantai, mažinantys laisvųjų radikalų keliamą žalą ir apsaugantys nuo kitų žalingų veiksnių, tokių kaip UV spinduliai, poveikio. Vienas svarbiausių antioksidacinių junginių, padedančių odai išlikti sveikai yra vitaminas A ir C.
Kaip tik tokiomis savybėmis pasižymi persikai. Jų efektyvumas odos sveikatai yra tiriamas mokslininkų. Tyrimai mėgintuvėliuose rodo, kad persikuose esančios medžiagos iš tiesų turi galią sulėtinti odos senėjimo procesus, išlaikyti jos drėgmę bei gerą kalogeno gamybą. O pastaroji nauda tiesiogiai susijusi su odos elastingumu, taigi – mažina raukšlių atsiradimą.
Persikų sulčių galima įmaišyti į namie gaminamas grožio priemones: veido kaukes, kremus. Taip pat jos tinka plaukų priežiūros rutinoje: suteikia blizgesio, taip pat apsaugo plaukų galiukus nuo skilinėjimo.
Šviežiai spaustos persikų sultys
Šviežiai spaustos, natūralios persikų sultys sveikatai suteikia daugiausiai naudos. Šioms sultims ruošti idealiausiai tinka gerai sunokę, sveiki vaisiai. Tačiau taip pat galima sunaudoti ir kiek pernokusius, labai minkštus persikus. Svarbu, kad jie nebūtų pradėję gesti: pūti, pelyti ar pan. Sultims ruošti netinka nepilnai sunokę, kieti vaisiai. Jei tokių turite, sudėkite juos į popierinį maišelį ir palikite kambario temperatūroje kelioms dienoms. Kartas nuo karto patikrinkite, kai persikai taps minkšti ir sultingi – ruoškite sultis.
Šviežias ir natūralias persikų sultis geriausia ruošti naudojant gerą kokteilinę arba virtuvinį kombainą su plaktuvo funkcija. Taip pat sultis galima spausti su lėtaeige sulčiaspaude. Persikų sultys yra pakankamai tirštos konsistencijos. Taip pat juose lieka persikų odelių. Taigi jei norite skysto gėrimo be tirščių, papildomai jas perkoškite per sietelį arba išspauskite per marlės maišelį. Tačiau kuo daugiau minkštimo ir odelių liks Jūsų stiklinėje, tuo daugiau maistinių medžiagų, o ypač skaidulų, gausite.
Persikų sultys yra malonaus, saldžiarūgščio skonio, taigi jas puikiai tinka gerti grynas. Tačiau priklausomai nuo skonio ir nuotaikos joms galima suteikti įvairių skonio natų. Į persikų sultis galima dėti vanilės, cinamono, ciberžolės, mėtų ar kitų mėgstamų priedų. Tačiau jei planuojate pasiruošti sveiką gėrimą, venkite pridėtinių saldiklių. Toliau pateikiame persikų sulčių ruošimo idėją.
Persikų sultims reikės:
- 6 prinokusių persikų
- 1 puodelio vandens
- ledo kubelių
- 1 arbatinio šaukštelio citrinos sulčių
Gaminimas:
- Persikus nuplaukite, perpjaukite pusiau ir išimkite kauliukus.
- Į maišytuvą sudėkite persikus, supilkite vandenį ir ledo kubelius.
- Plakite 1–2 minutes, kol gėrimo konsistencija taps vientisa.
- Jei sultys atrodo per tirštos, praskieskite vandeniu ir vėl suplakite.
- Jei pageidaujate sulčių be tirščių, perkoškite jas per sietelį arba per marlės maišelį.
- Patiekite ir mėgaukitės.
Sotus vaisių kokteilis su persikų sultimis
Persikų sultys gali atstoti ir maistingus pusryčius ar kitą lengvą užkandį. Derindami šias sultis su kitais produktais galite pasigaminti sveikų glotnučių ar kokteilių. O pridėjus sotesnių priedų, tokių kaip įvairios sėklos, riešutai, pasiruošite lengvą, tačiau ypač maistingą patiekalą. Toliau siūlome Jums pabandyti ganėtinai sotų, tačiau lengvai virškinamą vaisių sulčių kokteilį.
Jam reikės:
- 0,5 puodelio šviežių persikų sulčių
- 0,5 puodelio šviežių ananasų sulčių
- 1 nedidelio banano (galima naudoti šaldytą – atstos ledukus)
- 0,5 puodelio natūralaus graikiško jogurto
Visus kokteilio produktus supilkite į plaktuvą ir sutrinkite iki vientisos masės. Konsistenciją galite reguliuoti pagal savo skonį, įpildami dar jogurto arba augalinio pieno, arba vandens. Dar sotesniam variantui galite įberti sėklų ar riešutų.
Šviežios persikų sultys ištisus metus – ar tai įmanoma?
Kaip padaryti, kad šviežiomis ir natūraliomis persikų sultimis būtų galima mėgautis ne tik vasarą, tačiau ištisus metus? Geriausias būdas, maksimaliai išsaugosiantis visas sulčių maistines savybes yra šaldymas. Būtent šaldymui labiausiai tinka tirštesnės konsistencijos, turinčios saldumo sultys. Taigi, šaldytos persikų sultys yra būdas pasiruošti vitaminų kupinų sulčių atsargų visiems metams. O tai padaryti yra visai paprasta.
- Išspauskite persikų sultis lėtaeige sulčiaspaude. Taip pat šiam tikslui galima naudoti ir kokteilių plaktuvą, tik šiuo atveju įpilkite šiek tiek vandens.
- Išspaustas (paruoštas) sultis šaldyti galite su visu minkštimu ir odelėmis. Taip jose liks daugiau skaidulinių medžiagų. Jei norite sulčių be tirščių – papildomai išspauskite jas per marlės maišelį.
- Sultis išpilstykite į plastikinius butelius ar šaldymo maišelius ir iškarto užšaldykite. Prieš vartojant išimkite sulčių porciją iš šaldiklio, atšildykite ją šaldytuve ir ilgai nedelsiant suvartokite.
- Sultis galima supilstyti į ledų formeles. Tokiu būdu turėsite natūralių persikų sulčių ledų.
Kur dar galima naudoti persikų sultis
Saldžiarūgštis persikų sulčių skonis bei tirštoka konsistencija labai tinka įvairiems, jau laiko patikrintiems ar naujai atrastiems receptams. Persikų sultys gali paįvairinti ne tik įvairių kokteilių, tačiau taip pat ir padažų, marinatų ir pan. skonį.
- Naudokite persikų sultis salotų padažui ruošti. Įpilkite jų vietoj citrinos sulčių.
- Įpilkite į aštriai saldžiarūgštės salsos padažą.
- Įmaišykite į paukštienos marinatą.
- Persikų sultimis, sumaišytomis su šiek tiek druskos ir pipirų mišiniu, apšlakstykite grilyje kepamą mėsą.
Kokį šalutinį poveikį gali sukelti persikų sultys
Nepageidaujamą šalutinį poveikį persikų sultys dažniausia gali sukelti dėl dviejų priežasčių.
Pirma, jei šios sultys vartojamos nesaikingai, nuolat ir dideliais kiekiais, gali sutrikti virškinimas. Dažniausiai su tuo susijęs nepageidaujamas poveikis pasireiškia pilvo pūtimu, viduriavimu, pilvo skausmais. Kasdienėje mityboje visiškai pakanka 1–2 stiklinių natūralių persikų sulčių.
Antra, jei yra alergija persikams. Tokiu atveju persikų sulčių geriau vengti, nes alerginė reakcija gali pasireikšti ir gyvybei pavojingais simptomais, tokiais kaip dusulys, širdies ritmo sutrikimas ir pan.
Šaltiniai:
https://njaes.rutgers.edu/sshw/message/message.php?p=Health&m=301
https://www.medicalnewstoday.com/articles/274620
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5740493
https://www.healthline.com/nutrition/peach-fruit-benefits
https://www.organicfacts.net/peach-juice.html
https://www.saberhealth.com/news/blog/benefits-of-peach-juice
Nuotraukos asociatyvinės © Canva