Daugelis žino, kad moliūgas labai vertinga ir skani daržovė, su kuria galima ruošti įvairius patiekalus, sriubas ar salotas. Tačiau ar žinote, kad moliūgų sultys taip pat yra labai maistingos ir naudingos sveikatai? Šios sultys gaminamos iš žalių moliūgų ir dažnai naudojamos kaip veiklioji medžiaga vaistiniams preparatams. Be to, jos gali būti kaip sveikatai nepalankių gėrimų pakaitalas. Šiame straipsnyje pasakosime kokių naudingųjų medžiagų turi moliūgų sultys, kokią naudą teikia organizmui bei pateiksime keletą gardžių receptų.
Moliūgų sulčių nauda – ką jos gydo
Moliūgų sultys yra labai naudingos ir maistingos. Jose, kaip ir pačiuose moliūguose, gausu vitaminų A, B1, B2, B6, C, E ir beta karotino, mineralų, tokių kaip kalis, fosforas, kalcis, magnis, geležis, sacharozės ir organinių medžiagų. Jose taip pat yra angliavandenių ir tam tikrų gyvybiškai svarbių druskų bei baltymų. Dėl gydomųjų savybių kasdien rekomenduojama išgerti po pusę puodelio moliūgų sulčių.
- Širdies veiklos gerinimas. Moliūgų sultyse gausu antioksidantų, polifenolinių junginių ir beta karotino, kurie padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
- Cukraus kiekio kraujyje reguliavimo gerinimas. Moliūgų sultyse esantys junginiai, pavyzdžiui, pektinas ir kitos maistinės skaidulos, gali turėti teigiamos įtakos cukraus kiekiui kraujyje, kadangi lėtina angliavandenių virškinimą ir įsisavinimą.
- Virškinimo sistemos gerinimas. Skaidulos, esančios moliūgų sultyse, padeda gerinti virškinimą, gerina žarnyno peristaltiką, lengvina vidurių užkietėjimą bei mažina pilvo pūtimą.
- Imuninės sistemos stiprinimas. Vitaminas C, esantis moliūgų sultyse, padeda stiprinti imuninę sistemą. Jis taip pat skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą ir organizme veikia kaip antioksidantas, kuris padeda sumažinti oksidacinį stresą.
- Akių sveikatos gerinimas. Moliūgų sultyse yra daug liuteino ir zeaksantino, kurie padeda apsaugoti akis nuo laisvųjų radikalų daromos žalos ir padeda išvengti kataraktos, geltonosios dėmės degeneracijos ir astigmatizmo. Jose taip pat gausu vitamino A, kuris yra gyvybiškai svarbus akių sveikatos palaikymui.
- Plaukų būklės gerinimas. Kadangi šios sultys yra puikus vitamino A šaltinis, tad jos labai naudingos galvos odai bei plaukams. Moliūgų sultyse yra daug kalio, kuris padeda skatinti plaukų augimą – tai puiki priemonė, gydant plaukų slinkimą. Svarbu paminėti, kad vitaminas A yra riebaluose tirpus vitaminas, tad norint, kad jis geriau įsisavintų, sultis reikėtų maišyti su geraisiais riebalais, pavyzdžiui, riešutais, sėklomis, augaliniais šalto spaudimo aliejais.
- Odos būklės gerinimas. Moliūgų sultyse esantis vitaminas C ir vitaminas E , beta karotinas yra vienos iš svarbiausių maistinių medžiagų gerai odos būklei palaikyti. Kasdiena vartojant moliūgų sultis palaikoma graži, švytinti oda, skatinama gamyba kolageno, kuris lemia odos elastingumą.
Kiek moliūgų sulčių reikėtų vartoti kasdien?
Moliūgų sultis galima gerti du kartus per dieną, o jų porcijos dydis – 0,5 puodelio, apie 100 ml. Jas rekomenduojama gerti po valgio, kad geriau virškintų ir reguliuotų rūgščių kiekį skrandyje. Vartojant šių sulčių daugiau nei rekomenduojama, gali sutrikti skrandžio veikla, atsirasti pilvo pūtimas ar viduriavimas.
Kokį šalutinį poveikį gali sukelti moliūgų sultys?
Nors moliūgų sultys gali būti maistingas gėrimas daugeliui žmonių, svarbu žinoti ir apie šalutinį jų poveikį.
- Alergija. Kai kurie žmonės gali būti alergiški moliūgams. Tad, jei esate alergiški moliūgams ar kitoms moliūginių rūšies daržovėms, geriausia vengti moliūgų sulčių.
- Virškinimo sutrikimai. Moliūgų sudėtyje yra skaidulų, kurios gali būti naudingos virškinimui, tačiau kai kuriems žmonėms gali sukelti virškinimo sutrikimų, tokių kaip viduriavimas ar pilvo pūtimas, jei jų vartojama per daug.
- Cukraus kiekis kraujyje. Jei sergate diabetu arba turite padidėjusį cukraus kiekį kraujyje, svarbu rinktis nesaldžius moliūgus ir stebėti cukraus kiekį kraujyje.
- Inkstų veiklos sutrikimai. Žmonės, patiriantys inkstų veiklos sutrikimus, ypač, jei atliekama dializė arba kurių inkstų funkcija yra sumažėjusi, turi riboti moliūgų sulčių vartojimą ir, prieš įtraukdami jų į savo racioną, turi pasikonsultuoti su gydytoju.
Kaip pasigaminti moliūgų sultis?
Moliūgų sultys yra labai universalios: naudojamos ne tik šviežios, maišant su kitomis sultimis, bet ir kaip sudėtinė dalis įvairiems patiekalams gaminti. Moliūgų sulčių gaminimo būdas gana paprastas. Prieš pradėdami gaminti moliūgų sultis, įsitikinkite, kad moliūgas yra saldus, tinkamas valgyti. Moliūgas taip pat turi būti vienodos spalvos.
- Pirmiausia gerai nuplaukite moliūgo išorę ir nulupkite kietą išorinę moliūgo odelę.
- Moliūgą išskobkite ir supjaustykite mažais gabalėliais.
- Įdėkite moliūgą į sulčiaspaudę ir išspauskite sultis.
- Jei reikia, sultis pasaldinkite norimu kiekiu cukraus, taip pat galite naudoti medų arba obuolių sultis.
- Sulčių skonį galite sustiprinti į jas įmaišydami prieskonių, pavyzdžiui, malto muskato riešuto, malto cinamono, imbiero ar net citrinos sulčių. Tačiau šių prieskonių reikėtų dėti saikingai, kad jie neužgožtų natūralaus gėrimo skonio.
Morkų ir moliūgų sultys
Morkos turi didelį karotino kiekį, tačiau moliūguose jo yra dar daugiau. Tad tie, kurie nori pagerinti odos būklę, rekomenduojama gerti moliūgų ir morkų sultis – taip gausite dar didesnį jo kiekį ir oda ims švytėti.
Ingredientai:
- 1 kg moliūgo
- 800 g morkų
- 0,5 citrinos
Gaminimas:
- Moliūgą nulupkite, išimkite sėklas, supjaustykite stambiais gabalėliais.
- Morkas nuplaukite, nuskuskite, supjaustykite į kelias dalis.
- Citriną nulupkite, supjaustykite.
- Visus ingredientus sudėkite į sulčiaspaudę ir išspauskite sultis.
- Jei norite sulčių pasigaminti ilgesniam lakui, tuomet jas reikėtų pakaitinti ir supilti į švarius stiklainius.
Moliūgų sultys su apelsinais
Tai tikra vitaminų bomba, kurią galite pasigaminti visam šaltajam sezonui. Gaminimui prireiks vos kelių ingredientų, o nauda bus labai didelė.
Ingredientai:
- 2,5 kg moliūgo
- 2 didelių apelsinų
- 50 g cukraus, jo galima ir nedėti, jei moliūgai saldūs
- 0,5 citrinos
- Vandens, pagal poreikį
Gaminimas:
- Nuplaukite moliūgą, padalykite į 4 dalis. Po to nulupkite žievelę ir pašalinkite sėklas, supjaustykite moliūgą mažais gabalėliais.
- Sudėkite moliūgo gabalėlius į puodą ir užpilkite vandeniu. Skystis turi visiškai uždengti moliūgą ir būti 2 cm virš jo.
- Pastatykite puodą ant vidutinės ugnies. Užvirus vandeniui, virkite apie 30 minučių. Per šį laiką moliūgas taps labai minkštas, o vanduo bus prisotintas naudingų medžiagų.
- Kol moliūgas verda, nulupkite apelsinus ir citriną, sulčiaspaude išspauskite sultis.
- Išvirus moliūgui, išjunkite ugnį ir palikite atvėsti kartu su skysčiu. Atvėsus, elektriniu trintuvu sutrinkite moliūgą.
- Į gautą masę supilkite apelsinų ir citrinų sultis, jei reikia, suberkite cukrų, ir viską pavirkite apie 5 minutes.
- Vėliau viską supilkite į sterilius stiklainius ir užsukite.
Obuolių ir moliūgų sultys
Gaminant šias sultis obuolių galite ir nelupti – taip bus išlaikomas didesnis skaidulinių medžiagų kiekis ir vitaminai, kurie labai naudingi organizmui. Tačiau, jei norite lengvesnės tekstūros sulčių, tuomet obuolius nulupkite.
Ingredientai:
- 800 g moliūgo
- 4 obuolių
- 0,5 a.š malto imbiero
- 0,5 a.š. cinamono
- 0,25 a.š. gvazdikėlių maltų
Gaminimas:
- Moliūgą ir obuolius nuplaukite, nulupkite, išimkite sėklas ir supjaustykite mažais gabalėliais.
- Moliūgą ir obuolius sudėkite į sulčiaspaudę ir išspauskite sultis.
- Sultis sumaišykite su prieskoniais ir skanaukite.
Autorė Egidija Indulytė
Šaltiniai:
https://stylesatlife.com/articles/pumpkin-juice-benefits/
https://english.jagran.com/lifestyle/pumpkin-juice-top-health-benefits-why-you-must-add-it-in-your-daily-diet
https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-pumpkin-juice-for-skin-hair-and-health/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.