Spanguolės – rūgščios, apvalios, smulkios, ryškiai raudonos spalvos uogos, dažnai naudojamos gardinti mėsos patiekalus, desertams įdaryti ar gėrimams gaminti. Šios uogos dažnai siejamos su JAV ir Kanados Kalėdų ir Padėkos dienos patiekalais, tačiau spanguolės vertinamos ir Lietuvoje. Spanguolės – ir naudingas maistas, ir daug teigiamų savybių turintis vaistas ligoms gydyti. Vienas iš spanguolių vartojimo būdų – spanguolių sultys – pasidomėkime apie jas labiau.
Spanguolės – kur ieškoti ir kada rinkti?
Spanguolės dažniausiai sutinkamos ten, kur dirvožemis yra rūgštus, taip pat – aukštapelkėse ant kiminų. Geriausias derliaus nuėmimo laikas – nuo rugsėjo pradžios iki spalio pabaigos. Šiuo metu Lietuvoje daugiausiai spanguolių surenkama Čepkelių, Kamanų, Žuvinto pelkynėse. Deja, tarybiniais metais vykdant pelkių melioraciją ir durpių gavybą, daug spanguolių augimo vietų buvo sunaikinta. Šiuo metu dauguma spanguolynų yra draustinių teritorijose. Beje, jei uogaudami atklydote į gausias spanguolių vietas – kitamet drąsiai į jas grįžkite, šių vertingų uogų rasite vėl.
Spanguolių sulčių nauda
Vienas iš spanguolių panaudojimo būdų – spausti sultis. Tokios sultys yra naudingos sveikatai, nes naudojamos infekcijų prevencijai, taip pat lėtinių ligų atitolinimui ar jų sunkumo sumažinimui. Kai kurios spanguolių sultyse esančios cheminės medžiagos yra antioksidantai – junginiai, kovojantys su kenksmingais laisvaisiais radikalais. Tai, kad spanguolėse yra antioksidantų, reiškia, kad tiek šios uogos ir jų sultys gali teigiamai veikti senėjimo metu pažeistus organizmo audinius.
Yra atliktų tyrimų, kurie įrodo, kad spanguolių sultyse aptinkamos tokios cheminės medžiagos kaip polifenoliai gali palaikyti širdies sveikatą. Viena tyrime dalyvavusi tiriamųjų grupė reguliariai gėrė spanguolių sultis, o tai lėmė mažesnį „blogojo“ cholesterolio kiekį. Kitu tyrimu buvo nustatyta, kad spanguolių sultys teigiamai veikia žmonių, kurie serga kraujagyslių ligomis, sveikatą.
Tyrimai rodo, kad spanguolės gali slopinti bakterijų augimą. Dėl antibakterinių savybių šios uogos taip pat tinka šlapimo takų infekcijos profilaktikai arba gydymui, kovai su bakterijomis ir virusais.
Beje, tam, kad iš spanguolių sulčių būtų gaunama didžiausia nauda, geriausia rinktis ne iš koncentrato pagamintas sultis, kad jose nebūtų pridėtinio cukraus. Geriausia spanguolių sultis gamintis namuose patiems, bei maišyti spanguolių sultis su vaisiais, kad šios būtų saldesnės.
Spanguolių sulčių šalutinis poveikis
Kai kurie atlikti tyrimai parodė, kad spanguolių sultys gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, pavyzdžiui, varfarinu. Spanguolės turi kraują skystinančių savybių, todėl gali dar pastiprinti šio vaisto, skirto kraujui skystinti, poveikį. Taip pat tyrimai rodo, kad spanguolės sąveikauja ir su tokiais vaistais kaip: diklofenakas, amoksicilinas, ceflacoras, tizanidinas, flubiprofenas, ciklosporinas, midazolamas. Vartojantiems šiuos vaistus, prieš geriant spanguolių sultis, reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku – gali prireikti stebėti vaistų dozes ir poveikį.
Nėra pakankamai patikimos informacijos, kaip spanguolių sulčių vartojimas didesniais kiekiais veikia nėščiąsias ir maitinančias krūtimi. Tokie tyrimai su šia moterų grupe nėra atliekami. Todėl nėštumo ir žindymo metu reikėtų spanguoles ir jų sultis vartoti saikingai.
Verta žinoti, kad šios uogos sudėtyje turi didelį kiekį salicilo rūgšties. Ši rūgštis yra panaši į aspiriną, todėl žmonėms, kurie turi alergiją aspirinui, reikėtų spanguolių sulčių vengti. Turintiems inkstų akmenų taip pat reikėtų vengti gerti spanguolių sultis dėl jose esančios cheminės medžiagos oksalato. Ši medžiaga gali padidinti inkstų akmenų susidarymo riziką.
Taip pat spanguolių sultys gali padidinti skrandžio rūgštingumą ir sukelti refliuksą. Kai kurie žmonės pastebi, kad spanguolių sultys palieka neįprastą skonį burnoje arba laikinai sudirgina dantenas ir lūpas.
Spanguolių sultys: kaip jų pasigaminti namuose?
Šio sveiko gėrimo labai paprastai galite pasigaminti ir namuose. Jums tereikės spanguolių ir vandens. Spanguoles galite naudoti tiek šviežias, tiek ir šaldytas. Uogas nuplaukite, suberkite į puodą, užpilkite vandeniu ir virkite. Užvirus vandeniui, pavirkite dar apie 20 min., kol uogos suminkštės arba pradės sproginėti. Tuomet gautą nuovirą perkoškite per sietelį, nepamirškite šaukštu nuspausti ir pačių uogų, juk jose – didžiausias naudingų medžiagų kiekis. Skanaukite gautą gėrimą. Šaldytuve spanguolių sultis galite laikyti 3-5 dienas, tačiau daugiausiai naudingų medžiagų gausite suvartoję jas per 2-3 dienas. Taip pat spanguolių sultis galite ir šaldyti porcijomis. Šaldytas spanguolių sultis reikėtų suvartoti per 3 mėnesius.
Jei norite saldumo, pridėkite medaus, klevų sirupo ar saldiklio ir išmaišykite. Arba galite pabandyti spanguolių sultis maišyti su vaisių sultimis. Ragaukite, maišykite ir atraskite savo mylimiausią spanguolių gėrimą.
Štai rekomendacijos, kokių vaisių sultys tinkamos maišyti su spanguolių sultimis:
- Apelsinų sultys – vienas populiariausių priedų spanguolių patiekalų receptuose. Galite pabandyti maišyti ir su mandarinų sultimis. Šios sultys subtiliai pasaldins gėrimą.
- Citrinos arba laimo sultys – jūsų kokteiliui pridės šiek tiek kartumo ir papildomos rūgštelės.
- Ananasų sultys – spanguolių kokteiliui suteikia nuostabų egzotišką skonį, natūraliai pasaldina. Verta paragauti!
- Cinamonas – tai prieskonis, kuriuo paskaninus gėrimą, mintimis nukeliausite į jaukų rudens vakarą.
Kaip gaminamos spanguolių sultys namuose neverdant uogų?
Jei norite spanguolių sulčių pasigaminti naudojant sulčiaspaudę, tai taip pat įmanoma. Tačiau reikėtų rinktis lėtaeigę sulčiaspaudę ir nesitikėti, kad gausite didelę sulčių porciją. Spanguolės – gana sausos uogos, tad spaudžiant jas, sulčių kiekis bus tikrai labai nedidelis.
Štai kitas būdas gauti sulčių: 3 stiklines spanguolių sumaišykite su 2 stiklinėmis vandens, susmulkinkite smulkintuvu iki vienalytės masės ir palikite šaldytuve pastovėti 4-6 valandas. Sultims nusistovėjus, perkoškite jas ir, jei reikia, paskaninkite saldikliu, įpilkite dar vandens. Toks spanguolių sulčių ruošimo būdas nėra pats geriausias dėl to, kad gautos sultys bus per daug karčios, aitrios.
Spanguolių sulčių gėrimas organizmo valymui
Spanguolių sultis galima naudoti ir organizmo valymui bei sveikatos gerinimui. Žinoma, siekiant pagerinti sveikatą, kartu su spanguolių sulčių vartojimu būtų gerai imtis ir papildomų veiksmų: mesti rūkyti, jei rūkote, daugiau būti gryname ore, judėti, stengtis palaikyti optimalų kūno svorį, riboti alkoholio ir kofeino suvartojimą, į racioną įtraukti daugiau daržovių. Visi šie veiksmai prisidės prie jūsų geros savijautos. Norint pasigaminti detoksikuojantį spanguolių sulčių gėrimą, jums reikės:
- 1 arbatinio šaukštelio becukrių spanguolių sulčių
- 2 puodelių vandens
- 1 maišelio detoksikuojančios arbatos
- 1 arbatinio šaukštelio mėlynių
- 1 mažos saujos špinatų
- stevijos ar kito saldiklio, jei norisi saldumo
Užvirkite vieną puodelį vandens ir juo užpilkite arbatžolių maišelį, palikite 7 minutėms. Pritraukus arbatą, arbatžolių maišelį išimkite, supilkite likusį vandenį, sudėkite mėlynes, spanguolių sultis ir špinatus. Palikite šaldytuve per naktį. Gautą gėrimą nukoškite, jei reikia, pasaldinkite saldikliu ir skanaukite. Iš šio ingredientų kiekio gausite 2 porcijas gėrimo.
Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323752
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-958/cranberry
https://www.medicinenet.com/what_are_cranberry_supplements/article.htm
https://www.alphafoodie.com/how-to-make-cranberry-juice/
https://confessionsofanover-workedmom.com/cranberry-juice-detox-water-bladder-health/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.