Skip to content

Šviežių kopūstų sultys, padės turintiems skrandžio opų ir žarnyno sutrikimų

Šviežių kopūstų sultys, padės turintiems skrandžio opų ir žarnyno sutrikimų

Kopūstų sultys yra puikus būdas į savo mitybą įtraukti daugiau maistinių medžiagų ir vitaminų. Kopūstai – tai kryžmažiedės daržovės, turinčios mažai kalorijų, bet daug skaidulinių medžiagų, vitamino C ir kitų antioksidantų. Tiek baltųjų, tiek raudonųjų kopūstų sulčių nauda yra labai didelė, apie kurią ir papasakosime šiame straipsnyje bei pateiksime receptą kaip pasigaminti ne tik sveikas, bet ir skanias kopūstų sultis.

Kopūstų sultyse esantys vitaminai ir mineralai

Kopūstų sultys – tai vitaminų ir mineralų, būtinų optimaliam organizmo funkcionavimui, šaltinis. Jose gausu vitaminų A, B1, B2, B6, E, C ir K, folio rūgšties, geležies, jodo, sieros, fosforo ir kalio. Vitaminas K atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį kraujo krešėjimo ir kaulų sveikatos procesuose, o vitaminas C stiprina imuninę sistemą, skatina kolageno gamybą ir palaiko gerą odos būklę. B grupės vitaminai padeda gaminti energiją, o kalis padeda reguliuoti kraujo spaudimą.

Kopūstų sulčių nauda

Nors gaminat kopūstų sultis pašalinama didžioji dalis skaidulinių medžiagų, tačiau kopūstuose esančios kitos maistinės medžiagos tampa koncentruotos ir lengviau pasisavinamos. Tad kopūstų sultys yra puikus būdas pasisavinti visas naudingąsias jų medžiagas, kurios suteikia organizmui daug naudos.

Kopūstų sulčių nauda
  • Uždegimų mažinimas. Vartojant kopūstų sultis organizmas lengviau kovoja su uždegiminėmis reakcijomis. Kadangi kopūstų sultyse esančios maistinės medžiagos organizme virsta sulforafanu, kurį mūsų organizmas naudoja kovai su uždegimu ir kancerogeninėmis medžiagomis, sukeliančiomis storosios žarnos ir krūties vėžį.
  • Hormonų balanso palaikymas. Geriant kopūstų sultis organizme subalansuojamas estrogenų kiekis, užtikrinantis moterų reprodukcinę sistemą. Tai dar viena priežastis, kodėl verta gerti kopūstų sultis ir nesistengti valgyti dideliais kiekiais šviežių kopūstų.
  • Antioksidacinės savybės. Kopūstų sultyse yra daug antioksidantų, ypač vitamino C. Šias medžiagas organizmas naudoja pažeistoms ląstelėms atkurti, apsaugoti nuo laisvųjų radikalų pažaidos bei stiprinti imuninę sistemą. Raudonųjų kopūstų sultyse yra daug antocianinų – augalinių pigmentų, suteikiančių raudoniesiems kopūstams tamsiai violetinę spalvą, kurie pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, taip pat įrodyta, kad antocianinai mažina širdies ligų riziką.
  • Kraujo spaudimo reguliavimas. Kalis, esantis kopūstų sultyse, padeda atpalaiduoti kraujagysles ir gerina kraujotaką, todėl mažėja širdies ir kraujagyslių sistemos apkrova. Įtraukdami kopūstų sultis į savo mitybą galite prisidėti prie tinkamo kraujospūdžio lygio palaikymo.
  • Odos būklės palaikymas. Odą, kaip vieną didžiausių kūno organų, veikia įvairūs toksinai ir nešvarumai. Kopūstų sultys sudėtyje turi sieros junginių, kurie natūraliai padeda pašalinti toksinus iš odos, todėl ji tampa sveika ir švytinti. Vitaminai A ir E, padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir apsaugo nuo ląstelių pažeidimų, todėl gali atitolinti senėjimo požymius. Reguliarus kopūstų sulčių vartojimas taip pat gali padėti sumažinti odos uždegimus, spuogus ir kitas odos ligas.
Kopūstų sultys

Kopūstų sultys žarnyno veiklai ir opų gydymui

Kopūstų sultys yra labai naudingas produktas, turintiems skrandžio sutrikimų ar opų. Šios sultys subalansuoja skrandžio rūgštingumą ir mažina skrandžio opų atsiradimą. Dėl kopūstų sultyse esančio sulforafano ir kitų natūralių fermentų stiprėja skrandžio gleivinė, tad sumažėja rizika susidaryti ir atsirasti skrandžio opoms.

Šiose sultyse esanti amino rūgštis metioninas, apsaugo skrandį nuo rūgštinės erozijos bei skrandžio ir žarnyno gleivinės pažeidimų, o gijimą pagreitina kopūstų sultyse esantis kalcis, nes jis leidžia greitai susidaryti krešuliams. Vitaminas K, taip pat esantis sultyse, padeda kontroliuoti kraujavimą.

Tyrimai rodo, kad geriant po 1 puodelį kopūstų sulčių 3-4 kartus per dieną galima sumažinti skrandžio opas per mažiau nei dvi savaites. Kopūstų sultyse esančios medžiagos taip pat skatina ir žarnyno peristaltiką, todėl gerėja virškinimas ir mažėja vidurių užkietėjimo rizika.

Kopūstų sultys žarnyno veiklai ir opų gydymui

Galimas šalutinis kopūstų sulčių poveikis

Nors kopūstų sultys yra naudingos sveikatai, tačiau reikia atsižvelgti ir į kai kuriuos galimus jų šalutinius poveikius.

  • Vartojant didelį kiekį kopūstų sulčių gali būti sutrikdyta skydliaukės veikla. Tyrimai rodo, kad per didelis vartojimas kryžmažiedžių daržovių gali paveikti skydliaukės veiklą ir sukelti vėžio riziką. Be to, žaliuose kopūstuose randami didesni goitrogenų kiekiai, todėl žmonės, sergantys skydliaukės ligomis, pavyzdžiui, hipotiroze, turėtų pasitarti su gydytoju dėl kopūstų sulčių vartojimo.
  • Kopūstų sultyse esančios kai kurios maistinės medžiagos gali neigiamai sąveikauti su vaistais. Kopūstuose esantis vitaminas K gali turėti įtakos kraują skystinančių vaistų, tokių kaip varfarinas, gebėjimui užkirsti kelią kraujo krešėjimui. Tad, jei yra vartojami kraują skystinantys vaistai, geriausia vengti kopūstų sulčių.
  • Spaudžiant sultis iš kopūstų, pašalinama daug skaidulinių medžiagų. Skaidulos skatina sotumo jausmą, palaiko gerą žarnyno veiklą, padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir gali mažinti cholesterolio kiekį. Todėl, vartojant kopūstų sultis, negaunama pakankami skaidulinių medžiagų ir gali sutrikti šios organizmo sistemos.
  • Kai kuriems žmonėms geriant kopūstų sultis gali pasireikšti žarnyno veikos sutrikimai. Kopūstų sultyse gausu fruktanų – angliavandenių, kuriuos žmonėms, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu (DŽS), dažnai sunku virškinti. Net ir vartojant nedidelį kiekį kopūstų sulčių, dirgliosios žarnos sindromu sergantys žmonės gali jausti tokius simptomus kaip pilvo pūtimas, pilvo skausmas ir viduriavimas.

Kaip pasigaminti kopūstų sultis?

Kopūstų sultis galite lengvai paruošti namuose. Kadangi jų skonis yra silpnas, galite pabandyti pridėti papildomų vaisių, daržovių ar prieskonių. Raudonieji kopūstai paprastai būna šiek tiek saldesni, todėl jie yra geresnis pasirinkimas, jei planuojate sultis maišyti su kitais vaisiais. Kopūstų sultims gaminti reikėtų naudoti tvirtą kopūsto galvos vidurį, tačiau galite įdėti ir keletą išorinių lapų.

Kopūstų sultims pagaminti reikės:

  • 1 vidutinio dydžio kopūsto
  • 200 ml filtruoto vandens
  • 0,5 obuolio
  • 1 citrinos
  • 3 cm dydžio šviežio imbiero šaknies

Gaminimas:

  1. Kopūstus smulkiai supjaustykite.
  2. Nulupkite citriną, nulupkite obuolį ir pašalinkite sėklas, vaisius supjaustykite.
  3. Švariai nuskuskite imbiero šaknį ir supjaustykite.
  4. Sudėkite visus ingredientus į maisto smulkintuvą ir trinkite 2-3 minutes, kol gausite vientisą masę.
  5. Ant dubens ar kito didesnio indo viršaus uždėkite sūrmaišį ar kitą tankų audinį ir išspauskite kopūstų masę per jį.
  6. Gautas sultis patiekite atšaldytas.
Kopūstų sultys: kaip pasigaminti

Patarimai:

  • Jei turite sulčiaspaudę, kopūstų sultis galite spausti ir joje, tuomet nereikės papildomai jų išspausti per audinį.
  • Sultis išgerkite iš karto. Kopūstų sultis geriausia išgerti per 30 minučių. Kitaip jos greitai praranda savo maistinę vertę dėl oksidacijos proceso, kuris gali suardyti sultyse esančius fermentus, vitaminus ir kitus naudingus junginius, dėl to sultys tampa mažiau veiksmingos ir pasikeičia jų skonis. Jei negalite sulčių išgerti iš karto, laikykite stikliniame sandariame butelyje šaldytuve iki 24 valandų.
  • Kopūstų sultis geriausia gerti ryte prieš valgį, taip greičiau įsavinamos visos naudingosios medžiagos. Jei per dieną reikia gerti daugiau kartų, tuomet irgi geriausia gerti bent 30 min. prieš valgį arba dvi valandas po valgio.
  • Kartu su kopūstais galite maišyti ir kitus vaisius ar daržoves, pavyzdžiui, morkas, salierus, agurkus, ananasą, citrinas, apelsinus, mėtų lapelius.

Autorė Egidija Indulytė

Šaltiniai:
https://www.organicfacts.net/cabbage-juice.html
https://shazaiherbalhaven.shop/amazing-benefits-of-cabbage-juice-the-new-health-tonic/
https://ourplantbasedworld.com/benefits-juicing-cabbage-recipe/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/cabbage-juice-for-ulcers

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *