Skip to content

Kurios sultys žiemai vertingiausios? Vienas konservavimo būdas visoms sultims

Kurios sultys žiemai vertingiausios? Vienas konservavimo būdas visoms sultims

Daugumos vaisių, uogų ir daržovių derlių panaudoti galima įvairiais tikslais, pradedant nuo šviežio suvartojimo ar šaldymo, iki įmantrių patiekalų ir konservavimo. Vasarą šviežiomis gėrybėmis dažnai mėgaujamasi tučtuojau, tačiau gausų rudeninį derlių dažnai tenka apsvarstyti kur panaudoti. Vienas geriausių sprendimų derliui išsaugoti yra paruoštos sultys žiemai. Tad aptarkime, kokios sodo ir miško gėrybės gali būti panaudojamos sultims žiemai pasiruošti, kaip jas pasigaminti ir kuo jos tokios naudingos.

Sultys žiemai – kodėl reikia apsvarstyti šį konservavimo būdą?

Sultys žiemai yra puikus būdas išsaugoti šviežių vaisių, uogų ir kai kurių daržovių skonį bei maistingąsias savybes šaltuoju metų laiku. Jos gausiai aprūpina organizmą vitaminais, ypač vitaminu C, kuris stiprina imuninę sistemą ir padeda kovoti su peršalimo ligomis. Konservuotos obuolių, kriaušių, serbentų, šaltalankių ar kitų uogų ir daržovių sultys gali būti tiek saldžios, tiek rūgščios, todėl tinka įvairiam skoniui.

Sultis žiemai galima ruošti naudojant tik vieną vaisių ar uogų rūšį arba derinti keletą ingredientų, kad sultys būtų dar įdomesnės ir skanesnės. Paruošimas apima vaisių spaudimą, sulčių kaitinimą ir sterilizavimą, siekiant išsaugoti jas ilgam. Be to, sultys yra ne tik gėrimas – jos gali būti naudojamos desertuose, kepiniuose ar ruošiant šildančius gėrimus šaltomis žiemos dienomis.

Vasarą derančių uogų ir vaisių (pavyzdžiui, vyšnių, mėlynių, rabarbarų, kriaušių, juodųjų serbentų) sultis taip pat galima konservuoti, tačiau daugiausiai dėmesio skiriama rudeninio derliaus gėrybėms, tokioms kaip morkos, obuoliai, pomidorai, šaltalankiai, vynuogės, spanguolės, netgi moliūgai. Tad pasidomėkime detaliau, ne tik kaip šias sultis ruošti, bet kuo išties jos naudingos.

Sultys žiemai

Kaip ruošiamos sultys žiemai?

Ne naujiena, kad norint išlaikyti sultis ar kitus produktus ilgiau, tenka šiek tiek paplušėti virtuvėje. Sulčių žiemai paruošimas apima kelis etapus, apimančius gėrybių paruošimą baigiant sulčių išpilstymą į tam tikrus indus. Štai kokie žingsniai reikalingi:

  1. Ingredientų pasirinkimas ir paruošimas. Išrinktus kokybiškus vaisius, uogas ar daržoves pirmiausiai gerai nuplaukite, jei reikia, nulupkite žieveles ir kitas nereikalingas dalis.
  2. Sulčių išspaudimas. Sultys iš gėrybių išspaudžiamos mechaniniu būdu naudojant sulčiaspaudę, rankinį presą ar tradicinius metodus, kaip trynimas ir spaudimas per marlę. Priklausomai nuo vaisių rūšies, sultys gali būti maišomos su trupučiu vandens, kad sumažėtų rūgštumas arba pagerėtų skonis.
  3. Sulčių kaitinimas. Gautos sultys supilamos į didelį puodą ir lėtai kaitinamos, kad pasiektų apie 85–90 °C temperatūrą. Toks pasterizavimas padeda sunaikinti mikroorganizmus, užkertant kelią fermentacijai ar gedimui.
  4. Cukraus, druskos ar kitų prieskonių pridėjimas. Priklausomai nuo vaisių, uogų ar daržovių rūšies ir skonio, galima pridėti šiek tiek cukraus arba druskos ir prieskonių. Tai daroma pagal skonį ir poreikį, tačiau svarbu neperdauginti.
  5. Stiklainiai ar buteliai. Paruošiami sterilizuoti stiklainiai ar buteliai. Jie nuplaunami ir karštu būdu sterilizuojami orkaitėje arba karštame vandenyje.
  6. Sulčių konservavimas. Karštos sultys pilamos į paruoštus indus, nepaliekant laisvos vietos iki krašto. Užsukami sterilizuoti dangteliai. Jei norima didesnio saugumo, sultys gali būti dar kartą sterilizuojamos stiklainiuose, juos pavirinant dideliame puode su vandeniu apie 10–20 minučių.
  7. Atvėsinimas ir saugojimas. Indai su sultimis apverčiami ir paliekami atvėsti kambario temperatūroje, apdengiami rankšluosčiais, kad atvėstų lėčiau. Kai visiškai atvėsta, juos galima laikyti tamsioje, vėsioje vietoje, pavyzdžiui, sandėliuke ar rūsyje. Taip konservuotos sultys gali išsilaikyti net iki kitos vasaros.
Sultys žiemai

Pomidorų sultys žiemai

O kur dedate visą šiltnamio turinį, kuris rudenį tiesiog trykšta gausa? Tikriausiai pati didžiausia dalis pomidorų keliauja sulčių gamybai žiemai. Nuostabu tai, kad toks produktas ne tik pasitarnaus kaip ypatingas gėrimas, bet sultis panaudosite ir kaip įvairių sriubų, troškinių, padažų ingredientą. Jos pasižymi švelniu rūgštumo ir saldumo balansu, o įvairūs prieskoniai bei česnakas išryškina skonį ir išsaugo sulčių kokybę per visą žiemą.

Pomidorų sultys žiemai turi daug vitaminų A, C, K, bei mineralų, tokių kaip kalis ir geležis. Pomidorų sultyse gausu antioksidantų, ypač likopeno, kuris padeda apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų poveikio ir stiprina imunitetą.

Pomidorų sultys žiemai

Obuolių sultys žiemai ir jų variacijos

Rudenį tampa klasikų klasika panaudoti obuolius ne tik obuolienėms, sūriams, pyragams ar kitiems produktams kurti, bet išspausti vertingas ir populiarias obuolių sultis. Sultims spausti labiau pritinka kai kurios „vandeningos“ obuolių veislės bei kuo šviežesni nuo medžio nuskinti vaisiai. Kita vertus, „mėsingesnius“ obuolius taip pat galite naudoti įvairiose gėrimų kombinacijose ar suteikti papildomo skonio rūgštesnėms sultims.

Obuoliai puikiai dera su daugybe vaisių ar daržovių sulčių, o vienos puikiausiai žinomų kombinacijų yra obuolių morkų sultys žiemai. Mat obuolių sultys su morkomis atveria įdomesnes skonio, tekstūros ir spalvos savybes. Kitas dažnas variantas – obuolių kriaušių sultys žiemai, kur obuolių saldus rūgštumas persipina su kriaušių švelnumu ir kremiškumu. Negalima pamiršti itin vitaminingų obuolių kombinacijų su tokiais ingredientais, kaip bruknės, spanguolės ar citrinos, kurių rūgštumas duoda gaivos prieskonį sultims.

Obuolių sultys žiemai

Slyvų sultys žiemai

Dar ankstyvą rudenį, kol gausiai deri kai kurios slyvos, kone privaloma pasiruošti sultis žiemai ir iš slyvų. Šios sultys padeda gerinti virškinimą dėl didelio skaidulų kiekio ir natūralių rūgščių. Be to, platus antioksidantų, vitaminų ir mineralų spektras pastiprins imunitetą ir saugos organizmą nuo uždegimų. Slyvų sultys pasižymi švelniu rūgštumo ir saldumo balansu, todėl yra gaivios ir skanios.

Morkų sultys žiemai

Dar viena daržo karalienė – morka – taip pat turėtų „nugulti“ į žiemai ruošiamų sulčių stiklainius. Vėlyvą rudenį šviežiai iškastos morkos yra traškios, vitaminingos ir sultingos. Iš šių daržovių pagamintos morkų sultys pasižymi natūraliu saldumu ir švelnia tekstūra. Jos gali būti geriamos vienos arba maišomos su obuolių, apelsinų ar citrinų sultimis, kad būtų dar gaivesnės.

Pasiruoškite sultis žiemai ir iš moliūgų!

Jau įsitikinote, kad moliūgą galima naudoti ne tik kaip Helovyno šventės dekoraciją ar tyrę patiekalams, bet jį sunaudokite ir kiek neįprastoms sultims išspausti. Šios daržovės deriniai su morkomis, apelsinais ar obuoliais jau beveik nieko nebestebina, ir vis ieškoma naujų. Bet nepamatuojama moliūgų sulčių nauda virškinimui, plaukams, odai, akims, širdies veiklai dar daugeliui gali būti naujiena. Tai reiškia, kad moliūgas yra puikus kandidatas sultims žiemai ruošti.

Moliūgų sultys žiemai

Vynuogių sultys žiemai

Kai rudenį prinoksta vynuogių kekės, tampa aktualus jų panaudojimo klausimas, kuris dažniausiai apsieina naminio vyno gamyba. Visgi galima puikiai išsisukti ir su saldžiomis vynuogių sultimis, kurias paruošti žiemai taip pat esti vieni juokai. Nors ir prilyginamos desertui, saikingai vartojamos vynuogių sultys taip pat atneš daugybę naudos taškų sveikatai, energijai ir ištvermei.

Šaltalankiai ir jų žiemos sulčių galia

Šaltalankių sultys žiemai yra itin naudingos, nes jose gausu vitaminų C, E, A, antioksidantų ir omega-7 riebalų rūgščių. Kone stebuklui prilyginamas gėrimas stiprina imuninę sistemą, gerina odos būklę, palaiko širdies sveikatą, taipogi užkerta kelią onkologiniams susirgimams, gali padėti kovoti su uždegimais bei pagerinti virškinimą. Šaltalankių sultys pasižymi ryškiu, rūgščiu skoniu bei „tiršta mase“.

Žiemai užkonservuokite ir spanguolių sultis

Dar vienas rečiau pasirenkamas ingredientas sultims – spanguolės. Ši uoga yra neginčytina vitaminų bei antioksidantų gausos atžvilgiu, tad konservuotomis spanguolių sultimis žiemai turėtų apsirūpinti kiekviena šeima. Nepraleiskite progos rudenį pelkynuose prisirinkti spanguolių ir panaudoti jas sultims. Spanguolių sultys padės „išguiti“ iš kraujotakos blogąjį cholesterolį, patogeninius mikrobus ir padės sustiprinti imunitetą.

Spanguolių sultys žiemai

Šaltiniai:
https://www.breville.co.uk/service-and-support/blog/10-Juice-Recipes-to-Keep-You-Healthy-this-Winter.html
https://www.juicemakingmachine.com/faq/fruit-juice-preservation.html
https://www.hobbyfarms.com/storing-and-preserving-extracted-fruit-and-vegetable-juice/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *