Skip to content

Kriaušių sultys – saldžiai naudingas gėrimas sveikatai ir sprendimas žiemai. Kaip jas pasigaminti?

  • by
Kriaušių sultys – saldžiai naudingas gėrimas sveikatai ir sprendimas žiemai. Kaip jas pasigaminti?

Kai jau sodai nukloti kriaušių vaisiais, metas galvoti, kur šiuos vaisius panaudoti. O vienas iš idealių variantų – spaudžiamos kriaušių sultys, kurioms pagaminti galėsite panaudoti ir sandėliavimui nebetinkamus krituolius. Pateiksime receptų, kurie leis pasigaminti kriaušių sulčių stiklinę atgaivai „čia ir dabar“, o konservuotos kriaušių sultys žiemai leis mėgautis saldžiu bei sveikatai naudingu gėrimu ištisus metus.

Kriaušės – bene kiekvieno sodo pažiba

Ar dar yra žmonių, kuriems reikia priminti, kaip atrodo kriaušės? Lietuvoje šie vaismedžiai dėl populiarumo žengia koja kojon su obelimis ir slyvomis, todėl iki 20 m užaugantis lapuočio stuomuo daugeliui atpažįstamas. Kriaušės (Pyrus) priklauso erškėtinių (Rosaceae) šeimai ir priskiriamos obelinių pošeimiui, todėl turi daug panašumų su obelimis, cidonijomis. Vienas iš vaismedžio požymių – nedideli, blizgūs, 2–12 cm ilgio, ovalios formos lapeliai su plaukuota apatine puse. Grožiui nenusileidžia ir gausūs pavasariniai 2–4 cm skersmens balti ar šiek tiek rausvi žiedai. Ir žinoma, kriaušių pagrindinis akcentas – įvairaus dydžio, skonio ir spalvos vaisiai, kurie naudojami ne tik konservavimui, pyragams, šviežiam vartojimui, bet ir maistingoms sultims spausti.

Kriaušių sulčių maistinė vertė

Tikrai daugeliui įdomu, kokią naudą ir maistinę vertę gali suteikti stiklinė kriaušių sulčių. Neabejotinai šis gėrimas (100 ml jo tūrio) yra turtingas angliavandenių (11,5 g), kuriuos sudaro natūralūs cukrūs (10 g) ir skaidulos (0,2 g). Jose galite aptikti pėdsakus baltymų ir riebalų (po 0,1 g), bet papildyti dienos normą natrio, kalio druskomis ir vitaminu C. Be to, sultyse yra ir kitų natūralių antioksidantų, pavyzdžiui, flavonoidų. Išgėrę 100 ml šių sulčių gausite apie 46 kcal energijos.

Kriaušės

Kriaušių sultys ir jų nauda

Galima daug kalbėti, kokie naudingi yra kriaušių vaisiai, bet ne ką mažiau dovanoja ir kriaušių sultys. Kai kam gėrimo variantas gal net ir patrauklesnis už pačius vaisius, nes norintiems paragauti kriaušinio skonio nereikia kramtyti sunkiau virškinamos žievelės. Toliau pateikiame, kokių naudingų savybių turi šis gėrimas:

  • Antioksidacinės savybės. Kriaušės turi daug fenolinių junginių, kurie yra stiprūs antioksidantai. Šie junginiai gali padėti sumažinti uždegimą organizme bei oksidacinį stresą. Junginiai taip pat geba apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų ir tam tikrų lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos ir tam tikros vėžio rūšys.
  • Virškinimo gerinimas. Kriaušėse ir jų sultyse yra natūralių skaidulų, kurios padeda palaikyti sveiką virškinimo sistemą. Skaidulos skatina reguliarias žarnyno funkcijas ir gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo. Tyrimai parodė, kad laikantis skaidulinės dietos, gali sumažėti rizika susirgti storosios žarnos vėžiu ir kitomis virškinimo sistemos ligomis.
  • Svorio ir nutukimo kontrolė. Tyrimai parodė, kad skaidulinga dieta taip pat vertinga norint kontroliuoti svorį. Kriaušių sultyse esančios skaidulos, mažas kaloringumas ir didelis kiekis vandens užpildo skrandį suteikdamos sotumo jausmą.
  • Kraujo spaudimo sumažėjimas. Natūraliai kriaušėse esantis kalis gali padėti mažinti kraujo spaudimą. Kalis padeda reguliuoti kraujagyslių tonusą ir kraujotaką, mažindamas hipertenzijos riziką. Tyrimai parodė, kad didesnis kalio vartojimas susijęs su mažesne širdies ligų ir insulto rizika.
  • Cholesterolio kiekio sumažėjimas. Kriaušių sultyse esančios tirpios skaidulos gali padėti mažinti „blogojo“ MTL (mažo tankio lipoproteinų) cholesterolio kiekį, kuris yra vienas iš širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Tirpios skaidulos jungiasi su cholesteroliu virškinimo trakte ir padeda pašalinti jį iš organizmo.
  • Diabeto kontrolė ir cukraus kiekio reguliavimas kraujyje. Kriaušių sultys gali padėti stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje dėl jose esančių natūralių skaidulų ir mažo glikemijos indekso.
  • Imuninės sistemos stiprinimas. Kriaušių sultys turi priešuždegiminių savybių ir gali padėti stiprinti imuninę sistemą, ypač dėl esančio vitamino C ir antioksidantų. Šios medžiagos padeda apsaugoti organizmą nuo aktyviųjų deguonies junginių ir infekcijų.
Kriaušių sultys. Kriaušių sulčių nauda

Kokios kriaušės tinkamiausios sultims?

Kriaušių sultims spausti tinka daugelio kriaušių veislių vaisiai, bet geriausia rinktis sultingas, stambiavaises kriaušes. Jeigu kriaušes auginate patys, išlaukite, kada vaisiai visiškai prinoksta, kuomet jos yra sultingiausios ir turi geriausią skonį. Sultims tinka „Williams“, „Conference“, „Comice“ ar panašios veislės, o mažesnės ar rūgštesnės (pavyzdžiui, „Forelle“, „Anjou“) tinka maišyti su kitomis veislėmis, skoniui subalansuoti ir pridėti tam tikro poskonio ir aromato.

Kaip paruošti kriaušių sultis?

Kriaušių sultims paruošti didelio mokslo nereikia. Pirmiausia, vaisius reikia paruošti, o tik vėliau išspausti sultis ir prafiltruoti (jeigu reikia).

Surinktas ar įsigytas kriaušes gerai nuplaukite, pašalinkite kotelius, sėklalizdžius ir, jei norite, nulupkite žievelę. Supjaustykite jas į mažus gabalėlius, kad vaisiai lengviau „pasiduotų“ spaudimui.

Sultims išgauti geriausia naudoti specialias priemones, pavyzdžiui, sulčiaspaudę arba rankinę spaudimo priemonę. Jei naudojate rankinę sulčiaspaudę, gali prireikti daugiau laiko ir pastangų, tačiau rezultatas bus tas pats – natūralios kriaušių sultys.

Jei norite skaidresnių sulčių, išspaustas sultis galite perkošti per smulkų sietelį arba marlę, kad pašalintumėte minkštimo likučius. Atminkite, kad sultys su minkštimu turi daugiau naudos ir intensyvesnio skonio negu prafiltruotas skystis, tad norėdami tirštesnių sulčių, šį žingsnį praleiskite.

Kriaušių sultys. Kriaušių sulčių nauda

Kriaušių sulčių limonadas

Kol dar nesitraukia šilti orai, verta atgaivai pasigaminti saldaus, skanaus gėrimo iš kriaušių sulčių. Taip vertingai panaudosite derlių ir įtrauksite į dietą naujų skonių.

Ingredientai:

  • 500 ml šviežiai spaustų kriaušių sulčių
  • 500 ml gazuoto vandens (arba paprasto vandens)
  • 2 šaukštai medaus (pagal skonį)
  • 1 citrinos (arba žaliosios citrinos) sultys
  • Ledukai
  • Šviežios mėtų šakelės arba citrinos griežinėliai (papuošimui)

Gaminimo būdas:

  1. Dideliame inde sumaišykite šviežiai spaustas kriaušių ir citrinos sultis, įdėkite medaus. Gerai išmaišykite, kad medus visiškai ištirptų.
  2. Įpilkite gazuoto vandens ir švelniai išmaišykite. Jei naudojate paprastą vandenį, jis suteiks lengvesnį skonį.
  3. Į stiklines įdėkite ledo kubelius ir supilkite limonadą. Papuoškite šviežiomis mėtų šakelėmis arba citrinos griežinėliais.
Kriaušių sulčių limonadas

Kriaušių sultys žiemai: neabejotinai naudingas receptas

Kad išgelbėtumėte kriaušių derlių ir kartu pasigausintumėte konservuotų produktų atsargų žiemai, išbandykite šį kriaušių sulčių receptą.

Jums reikės:

  • 5 kg prinokusių kriaušių
  • 1–1,5 l vandens (priklauso nuo norimo tirštumo)
  • 200–300 g cukraus (pagal skonį)
  • 1 citrina (neprivaloma, galima naudoti rūgštumui subalansuoti)

Instrukcijos:

  1. Kriaušes gerai nuplaukite, pašalinkite kotelius ir sėklalizdžius. Kriaušes supjaustykite mažais gabalėliais.
  2. Supjaustytas kriaušes sudėkite į puodą, įpilkite vandens ir virkite ant vidutinės ugnies, kol kriaušės taps minkštos (apie 20–30 minučių).
  3. Viralą atvėsinkite ir tada sutrinkite išvirusias kriaušes iki vientisos masės naudodamiesi trintuvu. Jei sultys jums atrodo per tirštos, galima įpilti šiek tiek daugiau vandens.
  4. Gautas sultis supilkite atgal į puodą, įpilkite cukraus (pagal skonį) ir, jei norite, įdėkite šviežiai spaustų citrinos sulčių. Užvirkite ir virkite dar 5–10 minučių, nuolat maišydami, kol cukrus visiškai ištirps.
  5. Karštas sultis supilkite į išplautus ir iš sterilizuotus butelius ar stiklainius, juos sandariai uždarykite švariais dangteliais. Indus užsukus, nepamirškite jų apversti dangteliais žemyn ir palikti atvėsti.
  6. Atvėsusias sultis laikykite vėsioje, tamsioje vietoje. Tokiu būdu paruoštos ir užkonservuotos sultys gali išsilaikyti iki metų.
Kriaušių sultys žiemai

Kokį šalutinį poveikį gali sukelti kriaušių sultys?

Kriaušių sultys yra skanus ir sveikas gėrimas, tačiau jos taip pat gali turėti tam tikrų šalutinių poveikių, ypač kai vartojamos dideliais kiekiais arba tam tikromis sveikatos sąlygomis. Pateikiame, kokį šalutinį poveikį sukelia kriaušių sultys ir kuriems žmonėms jų geriau nevartoti:

  • Virškinimo problemos. Kriaušės turi daug skaidulų ir natūralių cukrų (pvz., fruktozės), todėl kai kuriems žmonėms gali sukelti virškinimo sutrikimų, tokių kaip pilvo pūtimas, vidurių pūtimas ar viduriavimas, ypač jei jos vartojamos per dideliais kiekiais. Žmonės su jautria virškinimo sistema, kenčiantys nuo dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) arba kitų virškinimo problemų, turėtų atsargiai vartoti kriaušių sultis, nes jų natūralūs cukrūs (fruktozė) ir skaidulos gali pabloginti simptomus.
  • Alerginės reakcijos. Nors retai, kai kurie žmonės gali būti alergiški kriaušėms. Alergija gali pasireikšti niežuliu, odos bėrimais, veido srities, lūpų ar liežuvio patinimu, dusuliu ar kitomis alerginėmis reakcijomis. Sulčių turėtų vengti žmonės, turintys alergiją ir obuoliams ar cidonijoms.
  • Kraujo cukraus padidėjimas. Kriaušių sultys yra natūralus cukraus šaltinis, todėl gali sukelti kraujo cukraus lygio padidėjimą. Tai ypač svarbu žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu arba turintiems jautrumą gliukozei.
  • Dirginimas virškinimo trakte. Kai kuriems žmonėms kriaušių sultys gali sukelti skrandžio rūgšties padidėjimą ar dirginimą, ypač jei vartojamos tuščiu skrandžiu.
  • Kūdikiai ir maži vaikai. Kriaušių sultys gali būti per daug intensyvios kūdikių ir mažų vaikų virškinimo sistemai, todėl geriau jų nevartoti arba duoti labai mažais kiekiais ir praskiesti vandeniu.

Kriaušių sultys paprastai yra saugios daugeliui žmonių, tačiau jas reikėtų vartoti atsargiai, jei turite minėtų sveikatos problemų. Jei nesate tikri, ar galite vartoti kriaušių sultis, visada geriau pasitarti su gydytoju.

Dar kai kas įdomaus ir naudingo apie kriaušes

Jeigu susidomėjote kriaušių sultimis, taip pat jums naujingi straipniai gali būti šie:

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-pears
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19335713/
https://digital.csic.es/handle/10261/17992?locale=en
https://www.mdpi.com/1420-3049/25/19/4444
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9782115/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *