Skip to content

Juodųjų serbentų sultys – supergėrimas vyrams? Jos stiprina imunitetą, padeda gydyti ligas ir dar daugiau

Juodųjų serbentų sultys

Vasarai besiritant į antrąją pusę dažnoje Lietuvos sodyboje sunoksta juodųjų serbentų uogos. Nuo seniausių laikų iš jų verdamos uogienės, džemai, jos džiovinamos ar šaldomos. Taip pat iš šių uogų spaudžiamos juodųjų serbentų sultys. Būtent šviežios uogos atskleidžia maksimalią naudą žmogaus sveikatai. Taigi kai būna pats šių uogų pikas nepraleiskite progos ne tik jų prisivalgyti, bet ir pasigaminti juodųjų serbentų sulčių. Tai – nepralenkiamas vitamino C šaltinis!

Juodųjų serbentų sultys ir jų nauda sveikatai

Pagrindinis juodųjų serbentų išskirtinumas yra tas, kad juose yra kelis kartus daugiau vitamino C nei kitose uogose. Vitamino C kiekiu juodieji serbentai lenkia net ir citrusinius vaisius. Įdomus faktas, kad juodųjų serbentų sultys per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjo Europos vaikus nuo vitamino C trūkumo. Iš tiesų, vitaminas C yra vienas svarbiausių ir stipriausių antioksidantų, kuris padeda organizmui išlikti sveikam, žvaliam ir jaunam.

Be vitamino C, juodųjų serbentų sultys yra kupinos ir kitų vitaminų, tokių kaip A, B1, B5 ir B6. Jose taip pat yra mineralinių medžiagų – fosforo, geležies, kalcio, vario ir kitų. Taigi – juodųjų serbentų sultys yra vienos iš sveikiausių sulčių, kurias tikrai turėtumėte įtraukti į savo mitybą.

Juodųjų serbentų sulčių nauda

Juodųjų serbentų sulčių nauda: ką sako moksliniai tyrimai?

Dėl juodųjų serbentų naudos sveikatai nėra jokių abejonių. Tačiau konkrečios gydomosios juodųjų serbentų savybės tebetyrinėjamos. Nors kai kurie tyrimų rezultatai dar gana riboti, tačiau manoma, kad juodieji serbentai gali padėti:

  • Sumažinti bendrą cholesterolio kiekį kraujyje ir padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį.
  • Sumažinti raumenų nuovargį, ypač po aktyvaus sporto.  
  • Palengvinti reumatoidinio artrito simptomus, tokius kaip sąnarių skausmas, sustingimas ir jautrumas.
  • Pagerinti kraujotaką, ypač sergant periferinių arterijų ligomis.
  • Padėti gydyti atviro kampo glaukomą.
  • Palengvinti būkles, susijusias su moters fiziologiniais procesais (menopauze, priešmenstruaciniu sindromu, skausmingomis mėnesinėmis).

Juodųjų serbentų sultys nepriekaištingai smegenų veiklai

Dar vienas įdomus tyrimas atnešė gerų žinių dėl juodųjų serbentų sulčių poveikio smegenų veiklai. Tyrimą 2015 metais atliko Naujosios Zelandijos augalų ir maisto tyrimų instituto mokslininkai, bendradarbiaudami su Niukaslo prie Taino (Newcastle-upon-Tyne) Nortumbrijos universitetu (Northumbria University) (Jungtinė Karalystė).

Tyrime dalyvavo 36 suaugę žmonės nuo 18 iki 35 metų. Buvo įrodyta, kad kasdien po 250 ml geriamos juodųjų serbentų sultys paaštrina koncentraciją, mažina psichinę įtampą ir gerina nuotaiką. Tai itin svarbus mokslinis atradimas, ieškant prevencinių priemonių nuo senatvinio smegenų funkcijos silpnėjimo. Taip pat tai suteikia vilčių žmonėms su Parkinsono ligos bei depresijos simptomais. Juodųjų serbentų sultys gali turėti teigiamą poveikį šių būklių lengvinimui.  

Juodųjų serbentų sultys gerina smegenų veiklą

Juodųjų serbentų sultys gali padėti gydyti ligas

Juodųjų serbentų uogos, be kitų gausių teigiamų savybių, pasižymi sutraukiančiu, prakaitavimą skatinančiu, šlapimą išsiskirti skatinančiu, taigi ir organizmą valančiu poveikiu. Juodųjų serbentų sultys gali būti vartojamos kaip pagalbinė priemonė tam tikrų ligų gydymui bei organizmo atsigavimui:

  • Ūmių skrandžio ir žarnyno ligų gydymui.
  • Sergant dvylikapirštės žarnos ar skrandžio opalige.
  • Esant gastritui su sumažėjusiu skrandžio rūgštingumu.
  • Gydantis peršalimo ligas, ypač viršutinių kvėpavimo takų, esant kosuliui.
  • Apetito skatinimui.
  • Atsigaunant po persirgtų ligų, operacijų, ar dėl kitų priežasčių nusilpus imunitetui.

Juodųjų serbentų sultys vyriškumui stiprinti?

Viena netikėčiausių ir, tikriausiai, mažiausiai girdėtų naujienų yra ta, kad juodųjų serbentų sultys gali padėti vyrams, turintiems potencijos problemų.

Tokių duomenų pateikė Aedin Cassidy, biologijos mokslų profesorė iš Belfasto Karališkojo universiteto (Queen’s University Belfast, Jungtinė Karalystė). Viename dideliame tyrime, trukusiame 10 metų dalyvavo daugiau nei 25 000 vyrų. Visą šį laiką tiriamieji savo mityboje mažiausiai tris kartus per savaitę vartojo juodųjų serbentų uogas arba juodųjų serbentų sultis. Paaiškėjo, kad vyrams, reguliariai vartojantiems juoduosius serbentus, buvo 19 procentų mažesnė tikimybė susidurti su potencijos problemomis, nei vyrams, kurie jų nevartojo.

Kaip teigia pati profesorė, „ kai kurie flavonoidai, įskaitant antocianinus (lemiančius tamsią uogų spalvą), kurių yra juoduosiuose serbentuose, gali pagerinti kraujotaką bei sustiprinti kraujagyslių elastingumą, kas savo ruožtu lemia geresnę vyrų sveikatą“.

Juodųjų serbentų sultys vyrams

Kaip pasigaminti ir kaip vartoti juodųjų serbentų sultis?

Kaip jau minėjome, didžiausią juodųjų serbentų naudą gausite juos vartodami šviežius. Savo savybes taip pat neblogai išsaugo ir užšaldytos uogos. Pačios sveikiausios juodųjų serbentų sultys taip pat yra šviežiai spaustos ir iškart suvartotos. Tačiau pasigaminti juodųjų serbentų sulčių atsargų taip pat verta.

Taigi – ar ruošite šviežiai spaustų juodųjų serbentų sulčių stiklinę pusryčiams, ar gaminsite juodųjų serbentų sultis ilgesniam laikymui galite pasirinkti jų skonio intensyvumą bei tekstūros sodrumą pagal savo skonį.

Jei jums patinka sodrus ir rūgštus juodųjų serbentų skonis, šias sultis galite gerti grynas. Tačiau jei norisi kiek švelnesnio skonio, juodųjų serbentų sultis pagal savo skonį skieskite vandeniu. Juodųjų serbentų sultys taip pat puikiai tiks ruošiant gaivųjį gėrimą. Lygiai taip pat jas galėsite panaudoti ruošiant arbatą.

Toliau pateikiame keletą pagrindinių rekomendacijų juodųjų serbentų sulčių gaminimui. 

Šviežiai spaustos juodųjų serbentų sultys

Šviežiai spaustas juodųjų serbentų sultis galima ruošti naudojant lėtaeigę sulčiaspaudę arba kokteilių plaktuvą. Priklausomai nuo sulčių spaudimo būdo skirsis ir gautas produktas. Vis dėlto, pasirinkimas priklauso ne tik nuo turimų priemonių sultims spausti, bet ir nuo Jūsų skonio.

  • Jei naudosite sulčiaspaudę, procesas bus trumpesnis. Tokiu būdu gausite skystos konsitencijos sultis, atskirtas nuo uogų išspaudų. Jas galėsite gerti iš karto – grynas, atskiestas vandeniu ar pasaldintas.
  • Jei uogas trinsite kokteilinėje, gausite gana tirštos konsistencijos juodųjų serbentų tyrę. Jeigu Jums patinka, galite ją gerti tokią – labiau primenančią glotnutį nei sultis.
  • Tačiau jei norite skystesnės konsistencijos juodųjų serbentų sulčių, tuomet kartu su uogomis į plaktuvą įpilkite vandens (pagal poreikį).
  • Jei norisi juodųjų serbentų sulčių be minkštimo – išspaustas sultis perkoškite per sietelį.
  • Jei vienos juodųjų serbentų sultys pasirodytų per rūgščios, galite pridėti medaus ar kito natūralaus saldiklio.

Juodųjų serbentų sultys ilgesniam laikymui

Jei planuojate pasigaminti juodųjų serbentų sulčių ilgesniam laikymui, tą galite padaryti dviem būdais:

  • Šaldymas. Pasirinktu būdu išspaustas juodųjų serbentų sultis supilkite į švarius plastikinius butelius ir sudėkite į šaldiklį. Tokiu būdu juodųjų serbentų sultys gali išsilaikyti net ir visą žiemą. Jums beliks, esant poreikiui, išimti butelį iš šaldiklio, atšildyti ir mėgautis.
  • Pasterizavimas. Dideliame puode su vandeniu virkite juodųjų serbentų uogas apie 20 minučių. Tuomet uogas sutrinkite per sietelį, gerai išsunkite, įdėkite cukraus (pagal skonį) ir pakaitinkite ant silpnos ugnies, tačiau neleiskite užvirti. Paruoštas sultis dar karštas išpilstykite į švarius, sandarius indus, leiskite atvėsti kambario temperatūroje ir padėkite į šaldytuvą arba rūsį.
Juodųjų serbentų ir morkų sultys

Juodųjų serbentų ir morkų sultys

Juodųjų serbentų sultys – gana įprastas ingredientas įvairių gaiviųjų gėrimų, kokteilių ir kitų produktų receptuose. Rūgštus juodųjų serbentų skonis puikiai dera su saldžiomis uogomis ir vaisiais. Jos taip pat tinka prie ledų, pyragų ir panašių desertų. Pabandykite juodųjų serbentų sultis sumaišyti su mėgstamomis uogomis ar vaisiais ir, galbūt, atrasite naują mėgstamiausią skonį?

Vienas tokių variantų galėtų būti juodųjų serbentų ir morkų sultys. Šis gėrimas puikiai tiks prie užkandžių. Taip pat jis gali būti puiki priešpiečių arba greitų pusryčių idėja. 

Sultims paruošti reikės:

  • 1 stiklinės juodųjų serbentų uogų
  • 1 morkos.

Gaminimas:

  1. Sutrinkite juodųjų serbentų uogas. Jei norite, galite palikti su minkštimu. Arba išsunkite jas per sietelį.
  2. Sulčiaspaudėje išspauskite morkų sultis.
  3. Sumaišykite juodųjų serbentų bei morkų sultis.  Štai ir viskas – turite dvi porcijas sotaus ir sveiko gėrimo.

Kartais juodųjų serbentų sultys gali turėti neigiamą poveikį

Būkite atsargūs vartodami juodųjų serbentų sultis arba jų venkite, jei:

  • Turite kraujo krešėjimo problemų arba vartojate kraują skystinančius vaistus. Juodųjų serbentų sultys gali dar labiau sulėtinti kraujo krešėjimą.
  • Jei esate suplanavę chirurginę operaciją, bent dvi savaites iki jos ir po jos nevartokite juodųjų serbentų sulčių. Tai susiję su jau minėtu juodųjų serbentų poveikių kraujo krešėjimui.
  • Ribokite juodųjų serbentų sulčių vartojimą, jei turite padidėjusį skrandžio rūgštingumą ir kamuoja rėmuo.
  • Nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims juodųjų serbentų sulčių vertėtų nepadauginti, nes tai gali turėti neigiamą poveikį kūdikiui.

Šaltiniai:
https://www.researchgate.net/publication/225278839_The_health_benefits_of_blackcurrants
https://www.bbc.co.uk/food/articles/blackcurrant_health
https://www.researchgate.net/publication/335755475_Health_Benefits_Side_Effects
https://vaya.in/recipes/details/black-currant-juice/
https://www.careomnia.com/black-currant-juice

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *