Skip to content

Putino sultys – nauda kiekviename lašelyje, kurią pasiimti reikia saikingai

  • by
Putino sultys

Raudonomis uogomis pasidabinęs krūmas putinas turi didžiulės reikšmės liaudies medicinoje ir dekoratyviniuose želdiniuose. Jis „garsus“ tuo, kad uogomis vadinami kaulavaisiai turi ypatingų savybių sveikatai, todėl šios gėrybės panaudojamos vaistams ar maistui. Vienas iš standartinių produktų – putino uogų sultys. Jas pasigaminti lengva, bet geriausio skonio sultims gauti verta žinoti kai kurias gudrybes. Supažindinsime, kuo naudingos putino sultys, kaip jas įvairiai pasigaminti ir tinkamai vartoti.

Augalas, nuo kurio raškome uogas sultims – paprastasis putinas

Pasaulyje žinoma net apie 200 putinų rūšių, bet tradiciškai sveikatingoms sultims ruošti pasitelkiamos tik vieno paprastojo putino vaisiai. O koks tai augalas? Paprastasis putinas (Viburnum opulus) yra iki 2–5 metrų aukščio siekiantis daugiametis lapuotis krūmas, priklausantis putininių (Viburnaceae) šeimai. Augalas turi ištisinius, skiautėtus ir dantytus lapus, be to, jis žydi baltais, skėtiškais, hortenzijas primenančiais žiedynais birželio–liepos mėnesiais. Rudenį subrandina ryškiai raudonus, rutuliškus, uogomis vadinamus kaulavaisius, kurie dažnai išlieka iki žiemos ar ilgiau.

Putinas natūraliai auga Europoje, Azijoje ir Šiaurės Afrikoje. Lietuvoje jis dažnas miškų pakraščių, krūmynų, upių ir ežerų pakrančių „gyventojas“. Dėl dekoratyvinių rausvėjančių lapų, išskirtinių žiedynų, uogų kekių ir augimo pobūdžio putinas gana dažnai auginamas sodybose ir parkuose.

Putinas

Putino uogų sultys – su niekuo nesupainiojamos

Putino sultys pasižymi išskirtiniu skoniu, spalva ir aromatu. Jos yra kartokos ir rūgščios, dažnai su lengvu kartumo poskoniu. Šis kartumas gali priminti spanguoles arba spygliuočių (kadagių) „uogas“, o rūgštumas suteikia gaivumo. Dėl intensyvaus skonio jos dažnai maišomos su medumi ar kitomis vaisių sultimis, kad būtų švelnesnės ir malonesnės gomuriui.

Taip pat, putino uogų sultys turi nepaprastą spalvą, kuri yra sodriai raudonos arba tamsiai raudonos spalvos, o intensyvumas gali skirtis priklausomai nuo uogų prinokimo.

Putino uogos ir sultys turi specifinį, šiek tiek aitraus ir kartoko kvapo derinį. Aromatas nėra itin stiprus, bet atpažįstamas ir gali priminti miško uogas.

Putino sulčių maistinė vertė

Putino uogų sultys turi daug naudingų maistinių medžiagų, kurios suteikia joms vertę sveikatai. Šis gėrimas yra mažai kaloringas (apie 26 kcal), tačiau jų maistinė vertė labiau susijusi su vitaminų, mineralų ir antioksidantų kiekiu, nei su energine verte. Kadangi putino sultys dažnai saldinamos medumi ar cukrumi, galutinė kalorijų vertė gali skirtis. Be to, daugiau ištirtos pačios uogos ir jose esančios medžiagos, o jų sultys, tačiau didžioji dalis medžiagų tikrai „nukeliauja“ į ruošiamas sultis.

Taigi, 100-e g šviežių putino uogų aptiksite apie 82 mg vitamino C, 200 IU vitamino A, 2,1 mg vitamino E, 120 mg kalio, 12 mg magnio, 0,6 mg geležies, 15 mg flavonoidų, 50 mg polifenolių, 2,8 g organinių rūgščių (obuolių, citrinos, vyno, chinino) ir 5,5 g skaidulų. Nors maistinė vertė gana kukli, uogose aptinkama 4,0–8,8 % įvairių cukrų ir apie 9,0–24,7 % tirpių sausųjų medžiagų.

Iš tokio gausaus sąrašo matyti sulčių potencialas kovoti su uždegimais, mikroorganizmais, įvairias susirgimais, negalavimais, kai kurių organų ar sistemų sutrikimais, oksidacinio streso žala, tad panagrinėkime detaliau šių medžiagų naudą ir veikimą.

Putino uogos

Putino sulčių nauda sveikatai

Putino sultys yra populiarios liaudies medicinos ir sveikatos puoselėjimo srityse dėl savo galimos naudos organizmui. Liaudyje putino uogos naudojamos tokiais medicininiais tikslais, kaip inkstų akmenų šalinimas, skrandžio, širdies ir kepenų ligų gydymas, kraujavimo stabdymas, hipertenzijos, opų, peršalimo, tuberkuliozės, reumatinio ir menstruacinių skausmų malšinimas bei diabeto gydymas. Toliau minimos sveikatą stiprinančios savybės yra įrodytos ir moksliškai in vitro (mėgintuvėlių) bei in vivo (gyvų organizamų) tyrimais.

  • Imuninės sistemos stiprinimas. Putino uogos turi daug vitamino C, kuris stiprina imuninę sistemą, padeda kovoti su infekcijomis ir pagreitina sveikimo procesą. Nenuginčijama tiesa, kad vitaminai veikia kaip stiprūs antioksidantai, apsaugantys ląsteles nuo aktyvių deguonies junginių sukelto streso.
  • Širdies ir kraujagyslių sistemos sveikata.  Putino uogos pasižymi kraujagysles plečiančiu poveikiu, kuris gali padėti mažinti kraujospūdį ir gerinti širdies sveikatą. Kalio kiekis padeda reguliuoti skysčių balansą organizme, o flavonoidai turi antioksidacinį poveikį, kuris apsaugo širdies ir kraujagyslių sistemą.
  • Priešuždegiminis taninų ir polifenolių poveikis. Putino sultyse esančios medžiagos, tokios kaip taninai ir polifenoliai, turi priešuždegiminių savybių. Tai padeda mažinti uždegiminius procesus organizme, ypač sergant lėtinėmis ligomis, sąnarių uždegimais ar odos problemomis. Pastaruoju metu putino uogų ekstraktai ir junginiai paklausiai tyrinėjami poveikiui prieš vėžines ląsteles.
  • Kvėpavimo takų sveikata.  Putino sultys tradiciškai naudojamos kvėpavimo takų ligoms, pavyzdžiui, peršalimui, bronchitui ar kosuliui, gydyti. Jos padeda sumažinti gleivių ir sekreto išsiskyrimą, gerina kvėpavimo takų funkciją ir taip mažina simptomus.
  • Odos ir plaukų sveikata. Putino uogų sultys yra geras vitamino A šaltinis, kuris padeda palaikyti sveiką odą, mažina odos senėjimo procesus ir apsaugo nuo laisvųjų radikalų. Tikėtina, kad sultys gali būti naudingos plaukams ir jų sveikatai, nes juos stiprina, apsaugo nuo neigiamų išorinių faktorių.
  • Virškinimo sistemos gerinimas. Organinės rūgštys ir skaidulos putino uogose ir jų sultyse stimuliuoja skrandžio rūgšties gamybą ir gerina virškinimo procesus. Nedidelis skaidulų kiekis padeda reguliuoti žarnyno veiklą.
  • Inkstų sveikata. Yra duomenų, kad putino sulčių rūgštys užkerta kelia inkstų akmenims susidaryti bei esančius ištirpinti ir „išvaryti“ iš šių organų. Be to, medžiagos uogose neleidžia išsivystyti inkstų uždegimui.
  • Antimikrobinis veikimas. Nustatyta, kad 10 % ir 15 % koncentracijos putino sultys veiksmingai įveikė net 10 skirtingų patogeninių ir gedimą sukeliančių bakterijų. Minimalios putino ekstraktų dozės slopina tiek Gram-teigiamų, tiek Gram-neigiamų bakterijų ir kai kurių grybelių augimą.
  • Moteriškų problemų gydymas. Putino uogų gimdą atpalaiduojančios ir antispazminės savybės leidžia panaudoti šių uogų sultis priešmenstruaciniam sindromui (PMS) gydyti. Netgi yra duomenų, kuomet putino ekstraktais gydoma endometriozė.

Putino sultys yra vertingos dėl savo priešuždegiminių, antioksidacinių, imuninę sistemą stiprinančių ir kraujospūdį reguliuojančių savybių. Tai daro jas naudingomis įvairių sveikatos sutrikimų prevencijai ir gydymui, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, kvėpavimo takų infekcijas, odos ir virškinimo problemas.

Kada tinkamai susirinkti putino uogas sultims?

Kaip ir minėta, sultys iš putino uogų nėra pačios skaniausios ir gardžiausios, nes kartokas skonis ir rūgštumas užgožia šį malonumą. Visgi tinkamai ir laiku surinktos uogos leis sumažinti šiuos nepageidaujamus skonius sultyse. Geriausia putino uogas rinkti po pirmųjų šalnų, paprastai rudenį, spalio pabaigoje arba lapkričio pradžioje, priklausomai nuo klimato sąlygų.

  • Po pirmųjų šalnų uogos praranda dalį savo kartumo. Šaltis natūraliai veikia uogų cheminę sudėtį, padarydamas jas švelnesnio skonio.
  • Dar viena priežastis, kodėl naudinga šias uogas rinkti rudenį po šalnų, yra tai, kad tuo metu uogos yra pilnai subrendusios, jų maistinių medžiagų, įskaitant vitaminus ir antioksidantus, kiekis yra didžiausias.
  • Uogos būna pakankamai sultingos, o šalnų paveiktos jos tampa minkštesnės ir lengviau spaudžiamos, todėl iš jų išgaunama daugiau sulčių.
  • Rinkdami uogas po šalnų, galite mėgautis švelnesniu skoniu ir maksimalia nauda sveikatai. Bet galite pasinaudoti ir tokiu patarimu: jei uogas renkate anksčiau (prieš šalnas), jas galite užšaldyti šaldiklyje.
Putino uogos

Ką būtina žinoti apie putino sulčių vartojimą?

Dėl kiek atgrasaus skonio, putino sulčių padauginti ir net išmaukti visos stiklinės nepavyktų, bet visada vertėtų laikytis rekomenduojamų dozių. Profilaktiniam sveikatos stiprinimui ir aukštam kraujospūdžiui mažinti vartokite 1–2 šaukštus sulčių 1–2 kartus per dieną, kvėpavimo takų ligoms gydyti – 3–4 šaukštus sulčių visos dienos metu, o virškinimui pagerinti – po 1 šaukštą prieš valgį. Visais atvejais siūloma sumaišyti ir praskiesti sultis su vandeniu ar arbata bei pasaldinti su medumi, kad sumažintumėte kartumą. Galite dėti į šiltą vandenį kaip šaltą gėrimą arba į arbatą kaip sveikatinantį priedą.

Jei vartojate gydymo tikslais, gerkite sultis 2–4 savaites, po to padarykite pertrauką. Atminkite, kad vartojimo dažnumas ir kiekis priklauso nuo sveikatos būklės, todėl, jei planuojate jas vartoti gydymo tikslais ilgą laiką ar turite lėtinių ligų, prieš pradedant vartoti putino sultis pasitarkite su gydytoju.

Šviežios putino sultys

Šokame nuo kalbų prie darbų ir siūlome išsispausti pačias paprasčiausias putino sultis. Tai pastangų nereikalaujantis receptas, kurio metu pasiruošite tradicines putino sultis iš šviežių uogų. Jas naudokite saikingai maišydami su kitais gėrimais.

Ingredientai:

  • 1 kg putino uogų
  • Vanduo (jei reikia)
  • Cukrus arba medus pagal skonį (nebūtina)

Gaminimo eiga:

  1. Nuplaukite šviežias putino uogas šaltu vandeniu ir pašalinkite stiebus.
  2. Sudėkite uogas į dubenį ir sutrinkite jas rankiniu būdu (naudojant grūstuvę) arba per maisto trintuvę.
  3. Gautą masę perkoškite per marlę arba sietelį, kad atskirtumėte sultis nuo tirščių. Jei sultys yra per tirštos, galite pridėti šiek tiek vandens.
  4. Į sultis įmaišykite medaus arba cukraus pagal skonį. Jei norite natūralaus skonio, galite palikti be saldiklių.
  5. Laikykite sultis šaldytuve ir suvartokite per kelias dienas.
Putino sultys

Sveikatos piliulė: putino sultys žiemai

Galite užbėgti į priekį prieš ligų sezoną ir sultis iš putino uogų užkonservuoti. Tokie visada po ranka pasiekiami „vaistai“ pasitarnaus šaltuoju laikotarpiu.

Ingredientai:

  • 1 kg putino uogų
  • 500 ml vandens
  • 200–300 g cukraus (pagal skonį)

Gaminimo eiga:

  1. Nuplaukite uogas ir pašalinkite stiebus.
  2. Sudėkite putino kaulavaisius į puodą, užpilkite juos vandeniu ir virkite ant silpnos ugnies apie 15–20 minučių, kol suminkštės.
  3. Perkoškite virtas uogas per marlę ar sietelį, kad atskirtumėte tirščius nuo sulčių.
  4. Į dar karštas sultis įmaišykite cukrų ir gerai išmaišykite, kol cukrus ištirps.
  5. Karštas sultis supilkite į sterilizuotus stiklinius indelius ir sandariai uždarykite. Laikykite vėsioje ir tamsioje vietoje.

Fermentuotos putino sultys

Kiek neįprastos, bet sveikatai nepaprastai naudingos fermentuotos putino sultys pasipildo tokiomis naudingomis savybėmis, kaip probiotiniai junginiai, gerosios bakterijos. Be to, jose esti sumažėjęs rūgštumas ir kartumas, padidėjęs antioksidantų skaičius, mažesnis cukraus kiekis ir kita. Štai kaip jas pasigaminti:

Ingredientai:

  • 1 kg putino uogų
  • 500 ml vandens
  • 100–200 g cukraus

Gaminimo eiga:

  1. Nuplaukite ir paruoškite uogas, kaip ankstesniuose nurodytuose receptuose.
  2. Uogas virkite su vandeniu apie 10 minučių, tada atvėsinkite.
  3. Į atvėsusias sultis įdėkite cukraus ir leiskite sultims fermentuotis apie 2–3 dienas kambario temperatūroje. Kiekvieną dieną sultis maišykite.
  4. Po fermentavimo laikykite sultis šaldytuve ir suvartokite per kelias dienas.
Putino sultys

Putino sulčių šalutinis poveikis

Putino uogų sultys yra naudingos sveikatai, tačiau jos gali sukelti tam tikrų šalutinių poveikių. Prieš pradedant vartoti putino uogas ar jų produktus, ypač tiems, kurie turi sveikatos problemų, rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Jei pasireiškia neįprasti simptomai, svarbu nutraukti vartojimą ir kreiptis į specialistą. O štai kokie galimi nepageidaujami reiškiniai:

  • Alerginės reakcijos, kurių simptomai yra odos bėrimai, niežėjimas, patinimas, kvėpavimo sunkumai. Jos pasireiškia kai kuriems žmonėms ir tokioms reakcijoms gali užtekti vieno pavartojimo.
  • Virškinimo sutrikimai. Dėl didelio skaidulų kiekio putino uogų sultys gali sukelti virškinimo problemas, ypač jei vartojamos dideliais kiekiais. Atsiranda pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas.
  • Rūgštingumas. Putino uogos yra natūraliai rūgščios, todėl žmonėms, turintiems jautrų skrandį, gali pasireikšti diskomfortas, skrandžio sutrikimai, refliuksas.
  • Kraujo spaudimo pokyčiai. Putino uogos ir jų sultys gali turėti kraujospūdį mažinančių savybių, todėl asmenims, sergantiems hipotenzija, gali pasireikšti galvos svaigimas ar silpnumas, jei vartojama dideliais kiekiais.
  • Sąveika su vaistais. Putino uogos gali turėti sąveikos su tam tikrais vaistais, ypač su antikoaguliantais, ir kitais vaistais, kurie veikia kraujospūdį.
  • Pavojus nėščiosioms ir vaikams. Kadangi medžiagos putino sultyse skatina gimdos susitraukimus ir lemia hormonų disbalansą, todėl nėščios moterys turėtų vengti putino uogų sulčių. Maži vaikai taip pat neturėtų ragauti šių sulčių, nes jiems dažnai pasireiškia alerginės reakcijos.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/putinas
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7694363
https://www.mdpi.com/2076-3417/11/19/9221
https://www.healthline.com/nutrition/cramp-bark-guelder-rose
https://akjournals.com/view/journals/066/35/4/article-p487.xml

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *