Cukinija lietuviams jau seniai yra puikiai pažįstama ir mėgstama daržovė. Tačiau pasirodo, kad cukinija visai ne daržovė, o vaisius. Taigi, be kitų savo privalumų, cukinija puikiausiai tinka sultims. Cukinijų sultys pasižymi vertinga ir gerai subalansuota maistine sudėtimi. Šios sultys – tai nepakeičiamas ingredientas įvairiems sulčių kokteiliams – organizmą stiprinantiems, valantiems, drėkinantiems ir gaivinantiems. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime cukinijų sulčių naudą ir pateiksime ne vieną idėją kaip paruošti sveikatinantį cukinijų sulčių kokteilį.
Cukinija – kas ji ir „su kuo ji valgoma“?
Cukinijos kilusios iš Šiaurės Amerikos regiono, besitęsiančio nuo centrinės Meksikos per Belizą, Gvatemalą, Salvadorą, Hondūrą, Nikaragvą ir šiaurinę Kosta Rikos dalį. Kartu su kukurūzais, pupelėmis, moliūgais, kakava, vanile, bulvėmis, pomidorais ir čili pipirais cukinijos į Europą pateko po Kristupo Kolumbo geografinių atradimų 1492 m.
Cukinija tai moliūginių augalų šeimai priklausantis augalas, įprastai laikomas daržove, tačiau botaniniu požiūriu priskiriamas vaisiams. Dažniausiai cukinijos yra ryškios, tamsiai žalios spalvos. Tačiau yra veislių vedančių geltonas, šviesiai žalsvas cukinijas.
Cukinijos gali užaugti iki metro ilgio, tačiau skinamos daug trumpesnės (15–25 cm). Cukinijos užauga per 2–7 dienas nuo žydėjimo ir turi būti greitai nuimamos, nes vėliau jos įgauna kartų skonį. Nors įprastai cukinijų sezonas tęsiasi nuo gegužės iki rugpjūčio mėnesio, tačiau įsigyti jų prekybos centruose galima ištisus metus.
Cukinijų žievelė, minkštimas, sėklos bei žiedai yra valgomi. Jaunos cukinijos pasižymi švelniu, salstelėjusiu skoniu. Jos naudojamos salotoms, padažams, troškiniams ruošti. Taip pat iš jų ruošiami įvairūs desertai. Įprastus kepinius cukinijos papildo maistinėmis medžiagomis ir suteikia jiems drėgnumo.
Cukinijos – vertingas maisto papildas
Cukinijos yra turtingos įvairiomis maistinėmis medžiagomis, mineralais bei aktyviais cheminiais junginiais, pasižyminčiais antioksidaciniu poveikiu. Dėl gerai subalansuotos maistinių medžiagų sudėties cukinijos tinka daugeliui dietų, tokių kaip keto, veganiškai arba mažai angliavandenių turinčiai dietai.
Didžiąja cukinijų dalį sudaro vanduo (95%), todėl jos padeda užtikrinti reikiamą skysčių kiekį organizme. Cukinijos yra mažai kaloringas produktas. Jose yra tik 2,69 g angliavandenių, 1,14 g baltymų ir 0,36 g riebalų.
Cukinijose yra šių mineralų: cinko, fosforo, geležies, kalcio, kalio, magnio, mangano, natrio, seleno. Cukinijos – geras vitamino C šaltinis. Jose taip pat yra daug B grupės vitaminų. Cukinijos taip pat yra turtingos svarbiais antioksidantais. Be minėto vitamino C, jose yra liuteino ir zeaksantino, ypač svarbių geram regėjimui. Taip pat cukinijos turi tirpių ir netirpių skaidulų – sveikam žarnynui būtinų medžiagų.
10 priežasčių, kodėl cukinijų sultims reikėtų sakyti TAIP
Jei iki šiol cukinija jūsų virtuvėje buvo skirta makaronams gardinti, troškinti ar kepti, tikėtina, kad perskaičius šį straipsnį lygiai taip pat įprastos gali tapti ir cukinijų sultys. Šių sulčių naudą sveikatai patvirtina ir mitybos specialistai. Štai 10 priežasčių, kodėl cukinijų sultims verta sakyti TAIP:
- Nors cukinijų sultys yra mažai kaloringos, dėl maistinių medžiagų sudėties jos suteikia sotumo.
- Cukinijų sultys tinka dietinėje mityboje: aprūpina organizmą svarbiomis maistinėmis medžiagomis, tačiau beveik neturi kalorijų.
- Cukinijų sultys padeda užtikrinti pakankamą skysčių kiekį organizme ir išvengti dehidratacijos.
- Cukinijose esantis didelis vandens kiekis bei skaidulos užtikrina žarnyno funkcijos veiklą ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo.
- Dėl B grupės vitaminų gausos cukinijų sultys suteikia energijos. Todėl jos labai tinka aktyvia fizine veikla užsiimantiems žmonėms.
- Cukinijų sultys yra kupinos kalio – pagrindinės maistinės medžiagos, balansuojančios kraujospūdį.
- Cukinijose yra daug maistinių skaidulų, kurios padeda pašalinti blogąjį cholesterolį. Tai padeda išvengti kraujagyslių kalkėjimo, lemiančio kritinių ligų, tokių kaip insultas ar infarktas, riziką.
- Cukinijų sultyse esantys antioksidantai gerina regėjimą ir sumažina su amžiumi susijusių regėjimo problemų riziką.
- Antioksidantų gausa cukinijų sultims suteikia galių užkirsti kelią vėžiniams susirgimams.
- Cukinijų sultys aprūpina organizmą karotinoidais ir gerosiomis omega-3 rūgštimis, kurie padeda išvengti uždegiminių sąnarių ligų.
Cukinijų sultys – sveikatinančių kokteilių ingredientas
Nors, kaip jau išsiaiškinome, cukinija yra vaisius, tačiau jų sultys nepasižymi ryškiu bei išskirtiniu skoniu. Cukinijų sultys nėra tas gėrimas, kurį labai norėtųsi gerti gryną. Tačiau jos yra nepakeičiamas įvairių sveikatinančių kokteilių ingredientas. Cukinijų sultis galima derinti tiek su kitomis daržovėmis, tiek su vaisiais, tiek su uogomis. Cukinijų sulčių kokteiliai – tai ne tik skonių, bet ir vitaminų, mineralų bei antioksidantų kupini gėrimai.
Cukinijų sultis ruoškite namuose. Kad rezultatas nenuviltų, atminkite keletą pagrindinių rekomendacijų:
- Cukinijų sultis geriausia spausti naudojant sulčiaspaudę.
- Jei sulčiaspaudė blogai atskiria minkštimą nuo skysčio, prieš vartojant cukinijų sultis perkoškite.
- Sultims rinkitės jaunas, šviežias, sultingas ir traškias cukinijas.
- Sultims galima naudoti tiek nuluptą, tiek ir nenuluptą cukiniją.
- Cukinijų sultis geriausia sunaudoti šviežias. Ilgiau laikomos jos keičia ir skonį, ir maistines savybes.
Toliau pateikiame 6 cukinijų sulčių kokteilių receptus, tinkančius įvairiems gyvenimo atvejams.
Cukinijų sulčių tonikas
Šį cukinijų sulčių gėrimą galima vadinti imuniteto „stiprikliu“. Be to, jis yra tinkamas besilaikantiems keto dietos. Šiam kokteiliui paruošti reikės:
- Dviejų vidutinio dydžio cukinijų
- Vienos citrinos sulčių
- Vieno šaukšto tarkuoto imbiero
- Vieno arbatinio šaukštelio klevų sirupo (arba agavų sirupo, arba medaus)
Gaminimas:
- Išspauskite cukinijų sultis.
- Jei reikia – perkoškite.
- Į cukinijų sultis supilkite citrinų sultis, sudėkite imbierą, saldiklį ir labai gerai išmaišykite.
- Patiekite su ledukais.
Organizmą drėkinantis cukinijų sulčių kokteilis
Šis cukinijų sulčių variantas pirmiausias skirtas organizmo dehidratacijos prevencijai. Tačiau juo galima gaivintis kada tik norisi. Tai puikus vitaminų ir folio rūgšties šaltinis. Kokteiliui reikės:
- Dviejų nedidelių cukinijų
- Vieno vidutinio dydžio obuolio
- 4 kopūstlapių
- Apie 2 cm dydžio imbiero gabalėlio
- Pusės citrinos
Gaminimas:
- Naudojant sulčiaspaudę išspauskite visų ingredientų sultis.
- Ingredientus į sulčiaspaudę dėkite paeiliui ir po truputį, kad įrenginys neužsikimštų.
- Kokteilį suvartokite šviežią.
Detoksikuojančios cukinijų sultys
Cukinijų sultys ir organizmo detoksikacija – susiję dalykai. Žalieji kokteiliai pasižymi detoksikuojančiomis savybėmis ir yra rekomenduojami organizmo valymui skirtoms dietoms. Pabandykite detoksikuojančias cukinijų sultis. Joms paruošti reikės:
- ½ puodelio cukinijų
- Vieno didelio agurko
- Dviejų obuolių
- Dviejų puodelių smulkintų kopūstų lapų
- Žiupsnio šviežių petražolių
- Vienos citrinos
Gaminimas:
- Naudojant sulčiaspaudę išspauskite visų ingredientų sultis.
- Ingredientus į sulčiaspaudę dėkite paeiliui ir po truputį, kad įrenginys neužsikimštų.
- Sultis patiekite atšaldytas.
Detoksikuojantis-tonizuojantis cukinijų sulčių gėrimas
Dar vienas cukinijų sulčių kokteilis, kuris gali pasitarnauti organizmą valančiai dietai. Tačiau šis kokteilis kartu pasižymi ir organizmą tonizuojančiomis savybėmis. Kai reikia energijos, bet mažai kalorijų, išbandykite šį cukinijų sulčių gėrimą. Jam paruošti reikės:
- ½ puodelio cukinijų
- ½ puodelio šviežių petražolių
- 1 puodelio šviežių, smulkintų ananasų
- Trečdalio puodelio žaliosios arbatos
- Pusės citrinos
Gaminimas:
- Išspauskite visų ingredientų sultis.
- Į sulčių mišinį supilkite paruoštą ir atvėsintą žaliąją arbatą.
- Gerai išmaišykite.
- Patiekite šviežią ir su ledukais.
Braškinės cukinijų sultys
Cukinijos ir braškės gali būti skanus derinys. Šis kokteilis yra ne tik antioksidantų bomba, tačiau išsiskiria gražia rožine spalva, maloniai kvepia ir gali patikti smaližiams. Kokteiliui reikės:
- Vienos vidutinio dydžio cukinijos
- Vieno puodelio šviežių braškių
- Pusės citrinos
Gaminimas:
- Naudojant sulčiaspaudę išspauskite visų ingredientų sultis.
- Jei norite tiršto glotnučio, kokteilį galite ruošti kokteilių plaktuvu. Tokiu atveju reiktų įpilti šiek tiek vandens.
- Patiekite šviežią ir mėgaukitės.
Morkų ir cukinijų sulčių kokteilis
Cukinijų sultys derinyje su morkų sultimis yra nepralenkiamas vitamino A šaltinis. Šio vitamino nauda odai bei akims yra seniai pripažinta ir patvirtinta. Šiam kokteiliui paruošti reikės:
- Dviejų cukinijų
- Trijų nedidelių morkų
- Dviejų obuolių
Gaminimas:
- Sulčiaspaudėje išspauskite visų ingredientų sultis.
- Paruoštas sultis lengvai atšaldykite ir patiekite šviežias.
Ar cukinijų sultys tinka visiems?
Apie šalutinį cukinijų sulčių poveikį patvirtintų duomenų nėra. Dėl šios informacijos trūkumo, rekomendacijos dėl cukinijų sulčių vartojimo išsiskiria į dvi stovyklas. Vieni teigia, kad cukinijų vartojimas yra visiškai saugus, kiti – kad jas vartoti reikia labai saikingai.
Kadangi galimas šalutinis cukinijų sulčių poveikis nėra patikimai ištirtas, jas patariama riboti nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims.
Taip pat manoma, kad cukinijų sultys gali turėti neigiamą sąveiką su kai kuriais vistais. Jei vartojate kraujospūdį reguliuojančius vaistus ar kitus širdies ir kraujagyslių veiklai skirtus preparatus, dėl saugaus cukinijų sulčių vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/zucchini-benefits
https://purevege.com/green-zucchini-juice-recipe
https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-of-zucchini
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-zucchini
https://www.researchgate.net/publication/335542665_CHARACTERISTICS_OF_ZUCCHINI
Nuotraukos asociatyvinės © Canva