Skip to content

Aloe vera sultys – naudingas sveikatai gėrimas. Kaip paruošti šias sultis bei panaudoti alavijo gelį sulčių kokteiliuose?

Aloe vera sultys: nauda iš alavijų

Liaudyje noriai auginamas alavijas arba alijošius yra sultingas augalas, plačiai naudojamas medicinoje, kosmetikoje ir sveikatingumo srityje. Jis garsėja savo gydomosiomis savybėmis, kurios kyla iš jo lapuose esančio gelio. Ši masė naudinga ne tik išoriniam naudojimui ir gydymui, bet iš gelio sėkmingai gaminamos ir Aloe vera sultys, turinčios neįkainojamos vertės. Pradedant nuo vietiškai veikiančio vaisto, baigiant sisteminiu poveikiu – tai įtikinamos priežastys, kodėl alavijo sultys turėtų vis dažniau atsirasti jūsų mityboje. Taigi, paminėsime, kaip šias unikalias sultis pasigaminti namuose, kartu ir priminsime, kada alavijo gėrimo vartoti nerekomenduojama.

Susipažinkime su alaviju

Liaudyje alijošiumi vadinamas alavijas (Aloe) yra sukulentas, kurį daugelis pamėgo auginti savo namuose kaip kambarinį augalą. Jis priskiriamas lelijinių (Lilliaceae) šeimos augalams, turi mėsingus, lygius, iki 40 cm užaugančius lapus dantytais krašteliais. Kai kam pasiseka sulaukti alijošiaus žydėjimo ir išvysti geltonus, oranžinius ar raudonus šluotelės pavidalo žiedelius ant išaugusio papildomo žiedynstiebio.

Lietuviai dažniausiai augina tikruoju arba vaistiniu alaviju vadinamą augalą (Aloe barbadensis), kuris turi begalę lotyniškų sinonimų, o vienas iš jų – Aloe vera. Šį augalą tiek liaudies žmonės, tiek kosmetikos ar farmacijos pramonė naudoja maistui, sveikatai ir kosmetikai gaminti. Tad toliau apžvelkime, kuo naudingas alavijas.

Alavijas

Aloe vera sulčių maistinė vertė

Alavijo gelyje sukaupta daugybė naudingų maistinių medžiagų. Pavyzdžiui, 100 ml šių sulčių yra tik apie 4–15 kcal, kur tikslus kalorijų skaičius priklauso nuo paruošimo būdo. Jų sudėtyje yra 1,0–1,5 g angliavandenių (ir apie 0,3 g natūralių cukrų), 0,1 g baltymų, 0,2 g skaidulų, be riebalų. Mažais kiekiais aptinkama ir vitaminų A, C, B1, B2, B6, E bei mineralinių medžiagų K, Ca, Mg, Cr, Cu, Se, Mn, Zn.

Šios sultys išsiskiria tuo, kad sudėtyje galima aptikti šių medžiagų:

  • net 8 virškinimo fermentus, tokius kaip amilazė, lipazė, katalazė, peroksidazė ir kiti
  • antioksidantų polifenolių ir flavonoidų
  • nedidelis kiekis beveik visų reikalingų (20 iš 22) aminorūgščių
  • apie 12 skirtingų antrachinonų, turinčių savybę laisvinti vidurius, kovoti su mikroorganizmais ir malšinti skausmą
  • 4 skirtingos riebalų rūgštys, atliekančios priešuždegimines ir antiseptines funkcijas
  • augalinių hormonų, kurie suteikia alijošiui jo nepakartojamas savybes gydyti žaizdas
  • 6 antiseptinės medžiagos: lupeolio, salicilo rūgšties, karbamido azoto, cinamono rūgšties, fenolių ir sieros

Kokią naudą organizmui suteikia Aloe vera sultys?

Kaip jau galima nuspėti, turtinga maistinė lentelė rodo neaprėpiamą Aloe vera sulčių naudą organizmui. Tuojau įsitikinsite, kokią naudą pajusite reguliariai vartodami alavijo sultis. O tai yra:

  • Priešuždegiminis poveikis. Alavijas slopina uždegiminius procesus ir mažina jų metu susidariusių junginių gamybą. Taip pat, neseniai iš gelio ekstraktų buvo išskirtas naujas priešuždegiminis junginys.
  • Poveikis imuninei sistemai ir antialerginės reakcijos. Aloe vera sultys turi medžiagos alprogeno, kuris inicijuoja imuninę ataką, kontroliuoja alerginių reakcijų metu kylantį šalutinį efektą. Antimikrobinis efektas taip pat padeda organizmui apsisaugoti nuo infekcijų.
  • Vidurius laisvinantis poveikis. Alavijo gelyje esantys antrachinonai yra stiprūs vidurius laisvinantys junginiai. Jie skatina gleivių išsiskyrimą, didina vandens kiekį žarnyne ir pagerina žarnyno peristaltiką.
  • Virškinimo sistemos gydymas. Mokslininkai palaipsniui įrodinėja, kad Aloe vera sultys gali išgydyti skrandžio opas, uždegimines žarnyno ligas (pvz., dirglios žarnos sindromą), palengvinti refliukso simptomus.
  • Cukraus kiekio kraujyje sumažinimas. Reguliariai vartojantys Aloe vera sultis, diabetikai ir mokslininkai pastebi, kad gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius būna mažesnė, lyginant su placebo.
  • Burnos sveikatos pagerėjimas. Tyrimai su gyvūnais rodo, kad alavijas pasižymi antibakterinėmis savybėmis ir gali padėti gydyti kai kurias dantų ir burnos ertmės ligas. Vartodami Aloe vera sultis galite atsisveikinti su opomis burnoje, periodontitu, burnos pogleivio fibroze ir kitomis ligomis.
  • Antivirusinis ir priešvėžinis poveikis. Šias savybes alavijui daugiausia suteikia tiesiogiai veikiantys antrachinonai. Jie inaktyvuoja virusus (tokius kaip herpesas, vėjaraupiai ir gripas) ir užkerta kelią potencialių vėžinių ląstelių junginių iniciacijai.
  • Antiseptinis poveikis. Alavijo sudėtyje esanti visa puokštė antiseptinių junginių neleidžia organizme vystytis patogeniniams grybeliams, bakterijoms ir virusams.
  • Detoksikuoja organizmą. Kadangi Aloe vera sultys yra vandeningos, jos padeda palaikyti kūno hidrataciją ir skatinti toksinų šalinimą iš organizmo. Tai gali pagerinti inkstų, kepenų, kraujo ir odos sveikatą.
Aloe vera sultys

Alavijo gelio nauda – puikus vaistas odos problemoms

Jau mūsų močiutės žinojo, kad alijošiaus lapu reikia nedelsiant tepti sužeistą odą. Tad šis augalas bus naudingas ne tik geriant jo sultis, bet ir naudojant išoriškai ir vietiškai.

Žaizdų gydymas. Alavijo gelis neatsiejamas nuo įvairių žaizdų (pjautinių, nudegimų) gydymo efektyvumo. Jis padidina kolageno kiekį, hialurono rūgšties ir dermatano sulfato gamybą žaizdoje, dėl to pagreitėja žaizdos susitraukimas.

Apsauga nuo UV. Nustatyta, kad alavijo gelis apsaugo odą nuo radiacinės žalos, nes odoje susidaro antioksidacinis baltymas metaltioneinas, kuris šalina radikalus ir mažina odos citokinų gamybą ir išsiskyrimą.

Drėkinamasis ir senėjimą stabdantis poveikis. Gleivingi polisacharidai padeda surišti drėgmę odoje, kartu jis stimuliuoja odos ląsteles gaminti kolageno ir elastino skaidulas, todėl oda tampa elastingesnė ir mažiau raukšlėjasi. Dar viena alavijo gelio savybė: jis sulipdo paviršines pleiskanojančias epidermio ląsteles, todėl oda tampa minkštesnė. Aminorūgštys taip pat suminkština sukietėjusias odos ląsteles, o cinkas sutraukia poras.

Alavijo gelio nauda – puikus vaistas odos problemoms

Kaip gaminamos Aloe vera sultys?

Kai jau įsitikinote neišsemiama alavijo sulčių nauda, patarsime, kaip šių sulčių pasigaminti patiems. Jums pasisekė, jeigu seną ir subrendusį alijošių auginate namuose, nes iš jo lapų išgausite tyriausias, naudingiausias sultis. Yra lengvai pasiekiama galimybė šių sulčių nusipirkti prekybos vietose, bet įdomiau alavijo gėrimą pasiruošti savo rankomis.

Turėkite omenyje, kad sultims vartoti reikės tik alavijo lapų minkštimo (gelio) be žievelės. Žievelė turi nuodingų medžiagų, ji gali būti karti ir turėti nepageidaujamą poveikį, tad venkite jos patekimo į sultis kiek įmanydami. Taigi, nusipjaukite apie 15 cm mėsingą lapą nuo bent 2–4 metų senumo augalo ir ruoškite sultis.

Jums reikės:

  • 1 didelis alavijo lapas
  • 1 stiklinė vandens arba šviežių vaisių sulčių (pvz., apelsinų, citrinų ar obuolių)
  • 1 arbatinis šaukštelis medaus (nebūtina, pagal skonį)

Gaminimas:

  1. Nuplaukite alavijo lapą po šaltu vandeniu, naudodami aštrų peilį, nupjaukite lapo aštrius kraštus.
  2. Peiliu atsargiai perpjaukite alavijo lapą išilgai per pusę. Naudodami šaukštą, švelniai išgriebkite skaidrų alavijo gelį iš lapo vidaus, vengdami žaliosios lapo dalies.
  3. Sudėkite alavijo gelį į maišiklį ar trintuvą, įpilkite stiklinę vandens arba pasirinktų šviežių sulčių. Pagal skonį pridėkite šaukštelį medaus. Maišykite tol, kol alavijo gelis visiškai susimaišys su skysčiu.
  4. Supilkite Aloe vera sultis į stiklinę ir iš karto patiekite. Sultis galite laikyti šaldytuve iki 2 dienų, tačiau geriausia jas gerti šviežias.
Kaip gaminamos Aloe vera sultys

Detoksikuojantis Aloe vera, citrinos ir imbiero kokteilis

Jeigu jums aktualus kiek įdomesnis gėrimas panaudojant aloe vera sultis, štai receptas, kuris padės vasarą atsigaivini, atsigauti po treniruotės, atstatyti energiją ir pašalinti toksinus iš organizmo.

Ingredientai:

  • 100 ml alavijo (Aloe vera) sulčių
  • 200 ml kokosų vandens
  • 1 valgomasis šaukštas šviežiai spaustų citrinos sulčių
  • 1/2 a. š. tarkuoto šviežio imbiero
  • 1 a. š. klevų sirupo arba medaus (pagal skonį)
  • Keli švieži mėtų lapeliai
  • Ledukai

Instrukcijos:

  1. Į didelę stiklinę arba plaktuvą supilkite alavijo sultis, kokosų vandenį ir citrinos sultis.
  2. Sudėkite tarkuotą imbierą ir gerai išmaišykite arba suplakite, kad imbieras pasiskirstytų tolygiai.
  3. Pagal skonį įdėkite medaus arba klevų sirupo ir dar kartą gerai išmaišykite.
  4. Įdėkite kelis šviežius mėtų lapelius ir įberkite ledo kubelius, kad gėrimas būtų gaivesnis. Galite patiekti jį su šiaudeliu ir papildomai papuošti citrinos griežinėliu.
Koks alavijo gelio ir Aloe vera sulčių nepageidaujamas poveikis?

Koks alavijo gelio ir Aloe vera sulčių nepageidaujamas poveikis?

Aloe vera sultys ar gelis iš alavijo iš pažiūros gali atrodyti nekalti produktai, bet tam tikrais atvejais jie gali sukelti šalutinį poveikį:

  • Vartojant ant odos, alavijo gelis jautriems asmenims gali sukelti paraudimą, deginimo, dilgčiojimo pojūtį ir retais atvejais – dermatitą. Alerginių reakcijų dažniausiai sukelia antrachinonai, tokie kaip aloinas ir barbaloinas arba žmonėms, turinčių alergijų lelijinių šeimos augalams. Geriausia iš pradžių tepti šio gelio ant nedidelio ploto, kad patikrintumėte galimą alerginę reakciją.
  • Geriant sultis kai kuriems žmonėms gali pasireikšti pilvo spazmai, viduriavimas, raudonas šlapimas, hepatitas, vidurių užkietėjimo pasunkėjimas. Pastebėta, kad ilgalaikis vartojimas didina storosios žarnos vėžio riziką. Vidurius laisvinantis poveikis gali sukelti elektrolitų pusiausvyros sutrikimus.
  • Daugeliui kyla klausimas, ar Aloe vera sultis gali vartoti nėščiosios ir žindyvės? Mokslinės publikacijos teigia, kad nėštumo metu gerti alavijo sulčių nerekomenduojama dėl teorinio gimdos susitraukimų skatinimo, o žindančioms motinoms kartais gali sukelti žindomo kūdikio virškinimo sutrikimų. Taip pat, pavieniai tyrimai nurodo, jog Aloe vera sultys gali sukelti vaisiaus apsigimimus ar jį apnuodyti.
  • Žinokite, kad Aloe vera sultys sąveikauja su tam tikrais preparatais, medžiagomis ir vaistais. Alavijas ant odos gali padidinti steroidinių kremų absorbciją. Dėl kalio kiekį mažinančio poveikio alavijo sultys sumažina vaistų širdžiai veiksmingumą ir gali padidinti jų nepageidaujamą poveikį. Gali sąveikauti su insulinu ir geriamaisiais vaistais nuo hipoglikemijos.

Šaltiniai:
https://foodstruct.com/food/aloe-vera-juice
https://draxe.com/nutrition/aloe-vera-juice/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92765/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27314762/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *