Skip to content

Agrastų sultys gali išsaugoti jaunystę? Kuo ypatingos šių „šiaurės vynuogių“ sultys ir kaip jas pasigaminti

Agrastų sultys gali išsaugoti jaunystę? Kuo ypatingos šių „šiaurės vynuogių“ sultys ir kaip jas pasigaminti

Agrastai – tai dar viena puikiai pažįstama vasaros uoga. Iš agrastų šeimininkės nuo seniausių laikų ruošia uogienes ir džemus. Šių uogų nauda sveikatai žinoma ir liaudies medicinoje. Gal kiek rečiau iš šių uogų ruošiamas produktas yra agrastų sultys. Nepaisant šių uogų sultingumo, išspausti jų sultis nėra taip paprasta. O jų atsargų ruošimas žiemai reikalauja ir nemažai laiko. Vis dėlto, jei pritrūktų idėjų kaip sunaudoti agrastų derlių, pabandykite pasiruošti agrastų sulčių. Jo ne tik skanios, bet ir vertingos.

Agrastai – „šiaurės vynuogės“

Paprastasis agrastas yra spygliuotas, vidutinio aukščio krūmas, natūraliai sutinkamas daugelyje Pasaulio vietų.  Šis krūmas priklauso agrastinių augalų šeimai, priskiriamai serbentų genčiai. Iš paprastojo agrasto yra išvesta apie 1500 sukultūrintų agrastų veislių. Priklausomai nuo veislės agrastai gali būti be spyglių, jų uogos gali būti geltonos, žalios, raudonos spalvos. Tamsesnės spalvos uogos yra saldesnės.

Agrastų krūmai žydi gegužės ir birželio mėnesiais, o uogas sunokina vidurvasarį. Geriausias laikas agrastų uogoms skinti yra liepos pabaiga – rugpjūčio pradžia. Sunokę agrastai yra saldūs, pripildyti sultingo minkštimo su daug mažų sėklyčių ir padengti saldžiarūgšte odele. Dydžiu ir skoniu šios uogos primena vynuoges, todėl agrastai kartais pavadinami „šiaurės vynuoge“.

Agrastai

Agrastai labai maistingi, tačiau mažai kaloringi

Agrastai yra labai maistingi, tačiau mažai kaloringi. Dėl šios priežasties agrastai gali būti geras užkandis, suteiksiantis ne tik sotumo, bet ir papildysiantis būtinų vitaminų bei mineralų atsargas organizme. Šios uogos tinka dietinei bei vaikų mitybai. Taip pat – kai trūksta vitaminų ar sumažėjus geležies kiekiui organizme.

Agrastuose yra vitaminų A, C, P, taip pat – B grupės vitaminų. Juose gausu geležies, cinko, kalio, mangano, vario, jodo. Agrastuose taip pat yra antioksidantų antocianinų ir flavonoidų. Šių uogų maistinę vertę dar sustiprina juose esančios organinės rūgštys, rauginės medžiagos, skaidulos.

Agrastų sultys – gydomųjų savybių turintis gėrimas

Nors daugiausiai naudos sveikatai gali suteikti šviežios agrastų uogos, tačiau papildyti organizmą būtinomis maistinėmis medžiagomis gali ir agrastų sultys. Gydomaisiais tikslais jos naudotos ir liaudies medicinoje. Štai kokių naudų sveikatai gali turėti šios sultys:

  • Gerina medžiagų apykaitą, taigi tinka antsvorio turintiems žmonėms ir besilaikantiems dietinės mitybos.
  • Turi vidurius laisvinantį poveikį, todėl tinka kaip pagalbinė priemonė lėtiniam vidurių užkietėjimui gydyti.
  • Skatina tulžies bei šlapimo išsiskyrimą, todėl tinka toksinams iš organizmo valyti.
  • Gali padėti sumažinti kraujo spaudimą, be to – stiprina kraujagyslių sieneles.
  • Dėl jose esančios gintaro rūgšties, kuri išlieka ir uogas perdirbant, agrastų sultys padeda išvengti smegenų kraujagyslių spazmų.
  • Turi antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių.
Agrastų sultys. Agrastų sulčių nauda

Agrastų sultys stabdo senėjimo procesus!

Laboratoriniai tyrimai atskleidė, kad agrastuose esantys natūralūs fitoelementai gali sulėtinti senėjimo procesus. Agrastuose esančios specifinės antioksidacinės medžiagos palaiko odos elastingumą, skatina kalogeno gamybą ir mažina raukšlių susidarymą. Be to, kaip rodo tyrimai, agrastuose esančių medžiagų savybės gali apsaugoti odą nuo neigiamo UV spindulių poveikio. Ne veltui įvairių kosmetikos produktų sudėtyje galime sutikti ir agrastų ekstraktą.  

Taip pat tyrimais yra pagrįsta agrastų nauda plaukų sveikatai. Jie ne tik stiprina plaukus, tačiau padeda užkirsti kelią jų slinkimui. Mokslininkai agrastų ekstraktą įvardija netgi kaip priemonę alopecijos (plikimo) gydymui.

Šviežiai spaustos agrastų sultys

Išsispausti šviežių agrastų sulčių pusryčiams galima, tačiau nėra taip paprasta. Dėl didelio pektino kiekio šių uogų sultys yra labai klampios ir jas sunku išspausti. Agrastų sultys iš tiesų labiau primena glotnutį, o ne sultis. Taip pat norint gauti stiklinę šių sulčių, reikia ir nemažai agrastų.

Dėl tokių savo ypatybių agrastai labiau tinka kaip priedas į įvairių uogų ar vaisių kokteilius. Jiems šios uogos suteiks tirštumo, saldumo ir skonio. Tačiau reikia nepamiršti, kad jei sulčių kokteilį ruošite naudojant kokteilių plaktuvą, agrastų odelės liks bendroje masėje. Taigi šias sultis prieš patiekiant tikrai geriau perkošti.

O geriausiai maistinėmis medžiagomis organizmą aprūpins tiesiog šviežių agrastų dubenėlis. Suvalgykite jį vietoj užkandžio priešpiečiams. Taip pasikrausite vitaminų ir mineralų bei nereikės gaišti laiko sulčių ruošimui. 

Šviežiai spaustos agrastų sultys

Pasterizuotos agrastų sultys su vanile  

Agrastų sulčių atsargų ruošimas yra laiko reikalaujantis užsiėmimas. Kaip jau minėjome anksčiau, šias uogas daug paprasčiau tiesiog valgyti šviežias. Tačiau pakankamai trumpas jų sezonas ir, dažniausiai, nemažas derlius kviečia ruošti agrastų atsargas žiemai. Greta uogienių, džemų bei čatnių skanus paįvairinimas gali būti ir pasterizuotos agrastų sultys.  Joms paruošti reikės:

  • 3,5 kg gerai prinokusių agrastų
  • 300 g cukraus
  • 1 l vandens
  • 1 vanilės lazdelės (nebūtinai)

Gaminimo žingsniai:

  1. Nuskabykite agrastų kotelius bei viršūnėles ir gerai nuplaukite.
  2. Į didelį puodą supilkite vandenį, suberkite cukrų ir, jei naudojate, įdėkite vanilės lazdelę.
  3. Vandenį su cukrumi ir vanile užvirinkite ir suberkite agrastus.
  4. Virkite 10 minučių ant silpnos ugnies.
  5. Kai agrastai suminkštės ir ims trūkinėti juos vis pamaišykite ir pamaigykite šaukštu.
  6. Paimkite kitą erdvų indą ir ant jo angos pritvirtinkite marlės skiautę.
  7. Ant marlės pilkite išvirtų agrastų masę (skystis subėgs į indą, o tirščiai liks ant marlės) ir palikite ją taip apie 12 valandų (kol agrastų tirščiai liks visiškai sausi).
  8. Į indą subėgusias agrastų sultis išpilstykite į sterilius stiklainius.
  9. Stiklainius sustatykite į erdvų puodą ir pripilkite vandens, kad stiklainiai būtų apsemti iki kaklelių.
  10. Puodą su stiklainiais pakaitinkite iki 85 °C temperatūros, išjunkite ugnį, stiklainius sandariai uždarykite ir dar palikite puode apie 20 minučių.
  11. Iš puodo išimtus stiklainius sustatykite ant rankšluosčio dangteliais žemyn, užklokite storu audiniu (rankšluosčiu, pledu ar pan.) ir palikite visiškai atvėsti.
  12. Paruoštas sultis laikykite šaltoje, tamsioje patalpoje.
Agrastų sultys

Agrastų sulčių atsargų ruošimas naudojant sulčiaspaudę

Kaip jau minėjome, nepaisant to, kad agrastų uogos yra sultingos, tačiau išspausti jų sultis nėra taip paprasta. Daug geriau su šia užduotimi susidoroja sulčiaspaudės. Taigi, jei namuose turite tinkamą prietaisą, pasiruošti agrastų sulčių atsargų žiemai galima paprasčiau. 

Gaminimo žingsniai:

  1. Nuskabytus, nuplautus ir nusausintus agrastus supilkite į sulčiaspaudę ir išspauskite sultis.
  2. Jei reikia, sultis papildomai perkoškite.
  3. Sultis supilkite į erdvų puodą, geriausia naudoti emaliuotą.
  4. Į sultis supilkite cukrų (naudokite 150 gramų cukraus 1 litrui sulčių).
  5. Sultis užvirinkite ir nuolat maišydami pavirkite ant silpnos ugnies kol cukrus ištirps.  
  6. Karštas sultis supilstykite į sterilius, gerai iškaitintus stiklainius ir sandariai uždarykite.
  7. Stiklainius pridenkite rankšluosčiu ir palikite visiškai atvėsti.
  8. Sultis laikykite tamsioje ir šaltoje patalpoje.

Agrastų sultys: kulinarinio paveldo receptas

XIX a. pabaigoje lietuvių kalba išleistoje Liudvikos Didžiulienės-Žmonos receptų knygoje pateiktas agrastų sulčių receptas. Pagal šį receptą sulčių gamybos procesas trunka 10 dienų, sultys laikomos saulės atokaitoje, gamybai naudojamas kiaušinio baltymas. Šiandien tai skamba ganėtinai keistai ar netgi egzotiškai, tačiau šiuo būdu ruoštos agrastų sultys – tai pats tikriausias kulinarinis paveldas! Jei smalsu šį receptą išbandyti šiuolaikinėje virtuvėje – skaitykite toliau ir sužinokite kaip.

  • Sultims naudojami dar nesunokę agrastai, surinkti „prieš Šv. Joną“.
  • Pirmiausia juos reikia gerai sutrinti (sugrūsti). Trinti reikia ne visus iš karto, bet dalimis, o sugrūstą masę vis atidėti į atskirą indą.
  • Sutrintą agrastų masę reikia išsunkti per marlės maišelį. Kadangi agrastų sultys sunkiai atsiskiria, sunkti reikia labai stipriai, galima panaudoti ir kokius nors prietaisus, pavyzdžiui – dvi medines lenteles.
  • Gerai išsunktas agrastų sultis reikia supilti į stiklinį arba molinį indą, pridengti orui laidžiu audiniu (marle, lino skiaute ar pan.), pastatyti saulės atokaitoje ir laikyti 6 dienas.
  • Po 6 dienų indą atidengti, nugriebti paviršiuje nusistovėjusias putas, įmušti vieno kiaušinio baltymą, vėl uždengti ir palikti dar 4 dienoms.
  • Praėjus keturioms dienoms (iš viso – dešimčiai) agrastų sultis reikia atsargiai perkošti per marlę arba smulkų sietelį. Perkoštas sultis supilstyti į sterilius stiklainius ar butelius, į kiekvieną jų įdėti po citrinos griežinėlį ir sandariai užsukti. Laikyti šaltai.

Recepto komentaruose nurodyta, kad šios agrastų sultys tinka arbatai ruošti arba kisieliui virti.

Agrastų sultys. Agrastų sulčių nauda

Agrastų sultys tinka beveik visiems

Žmonėms, neturintiems jokių sveikatos sutrikimų, agrastų sultys yra visiškai saugios vartoti. Nepageidaujamų šalutinių reiškinių jos gali sukelti nebent tada, kai yra vartojamos nesaikingai, nuolat ir dideliais kiekiais. Tokiu atveju gali pasireikšti virškinimo sutrikimai: skrandžio spazmai, viduriavimas, vėmimas.

Tačiau turint tam tikrų sveikatos problemų – sergant cukriniu diabetu, turint skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opų, esant žarnyno uždegimui – agrastų sultys nerekomenduojamos. Arba dėl jų vartojimo reiktų pasikonsultuoti su gydytoju.

Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/gooseberry-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/indian-gooseberry
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Lietuvos gaspadinė, arba pamokinimai, kaip prigulinčiai suvartoti dievo dovanas (papildyta Anželikos Laužikienės ir Rimvydo Laužiko komentarais). Vilnius, 2018, p. 152–153.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *