Skip to content

Artišokų sultys – vos viename šaukšte telpantis „pagalbininkas“ kepenims ir virškinimui

  • by
Artišokų sultys

Turbūt dvejojate, kad artišokus verčiau matytumėte maisto lėkštėje, o ne sulčių stiklinėje, tačiau visos abejonės išblės išgirdus, kuo gali būti naudingos artišokų sultys. Šioms daržovėms „uždėta“ virškinimo gerinimo ir kepenų funkcijas palaikymo priemonės etiketė, tačiau tai anaiptol dar ne viskas. Galybė išskirtinių bioaktyvių junginių artišokų sultyse paverčia šį gėrimą galingesniu produktu bendrai sveikatai pagerinti, kurių užtenka suvartoti tik vieną kitą šaukštą. Visgi artišokų sulčių normų nesilaikymas gali pridaryti ir problemų, todėl apžvelgsime ne tik jų naudingas savybes sveikatai, bet ir nepageidaujamus efektus.

Kas iš tikrųjų yra daržovinis artišokas?

Daržovinis artišokas (Cynara scolymus) – tai astrinių (Asteraceae) šeimai priklausanti sidabriškai žalios spalvos iki 1,0–1,5 metrų siekianti žolė. Augalas turi didelius, skiautėtus arba plunksniškai suskaldytus lapus. Vamzdiški violetinės, mėlynos ar baltos spalvos artišokų žiedai labai primena artimų giminaičių dagių, varnalėšų, usnių graižus, tik yra gerokai didesni (siekia 8–15 cm skersmenį).

Ta augalo dalis, kurią vartojame maistui, yra nesubrendę, žvyneliais pasidengę žiedynai, o kartais neatsisakoma paragauti ir artišoko šaknų. Artišokų žiedynai tarnauja kaip daržovės, garnyras ar kitaip paruošiamas ingredientas, bet iš šių „galvų“ ar lapų taip pat galima išspausti maistingas, sveikatai vertingas sultis.

Didžiausia garbė auginti artišokus atitenka Viduržemio jūros šalims, nes čia esti natūrali šių augalų buveinė. Be kita ko, jau senovės Romos, Graikijos ir Egipto laikais artišokai buvo svarbus liaudies medicinoje naudojamas vaistas kepenų ir virškinimo negalavimas.

Artišokai

Artišokų sultys ir jų savybės: kaip atpažinti jų skonį ir kvapą?

Sužinoti, ar stiklinėje teliūškuoja artišokų sultys, gali būti sudėtinga, nes dažnai šios daržovių sultys neturi ypatingo ar išsiskiriančio skonio ir kvapo. Gėrime labiausiai pastebimas kartumas, kai kam ir lengvas salstelėjimas, galbūt net ir menkas rūgštumas. Niekuo išskirtinai padėti negali ir neutralus aromatas, kuris primena žalius lapus, šviežias žoleles, subtilius žemiškus arba mineralinius niuansus.

Šviežiai spaustos artišokų sultys dažniausiai esti rusvai žalsvos (chaki) arba alyvuogių spalvos, o koncentruotos arba termiškai apdorotos sultys įgyja tamsesnį atspalvį.

Artišokų sultys dėl savo kartumo ir neįprasto, žolėms būdingo skonio nėra tradiciškai mėgstamos kaip gėrimas malonumui patenkinti, tačiau jos yra vertinamos kaip sveikatinimo priemonė. Skoniui praskaidrinti jos dažnai maišomos su saldesnėmis sultimis iš obuolių, citrinų, morkų ar kitų gėrybių.

Artišokų sulčių maistinės savybės

Artišokų sultys stebina savo minimalia energine verte, bet turtingų medžiagų spektru. Išgėrę 100 ml šių sulčių turėtumėte apsirūpinti 12–17 kcal energijos, 2–3 g angliavandenių, apie 0,2–0,3 g baltymų, nefiltruotose sultyse gali būti nedidelis kiekis skaidulinių medžiagų, o riebalų jose beveik nėra (<0,1 g). Tačiau sultyse yra reikšmingi kiekiai mineralų: kalcio, magnio, geležies, fosforo; fenolinių junginių: cinarino, chlorogeninių rūgščių ir flavonoidų (luteolinas, apigeninas); vitaminų: nedideli kiekiai B grupės vitaminų ir provitamino A. Artišokai garsėja tuo, kad sudėtyje galima rasti ir fermentų, tokių kaip polifenolio oksidazė, asparto proteazės bei tirpiųjų skaidulų – inulino.

Artišokų sultys su morkomis
Artišokų sultys su morkomis

Artišokų sulčių nauda

Artišokai kaip daržovės ar sultys nebūtų taip išliaupsinti, jeigu ne jų savybės pagerinti kai kurias organizmo veiklas. Daugiausiai atgarsio sulaukia artišokų sulčių panaudojimas kepenims ar virškinimui, tačiau be šių ypatybių produktą galima pagirti ir kitais aspektais. Pavyzdžiui:

Palaiko kepenų funkcionalumą

Artišokai žinomi dėl savo hepatoprotekcinių ir kepenis detoksikuojančių savybių. Tyrimai parodė, kad cinarinas ir flavonoidai gali skatinti tulžies gamybą bei pagerinti riebalų skaidymą, o tai padeda efektyviau šalinti toksinus iš organizmo. Klinikiniai tyrimai atskleidė, kad artišokų ekstraktas sumažina kepenų fermentų (ALT, AST) kiekį kraujyje, kas rodo sumažėjusią kepenų pažeidimo riziką. Taip pat, artišokų antioksidacinės savybės gelbsti kepenis nuo oksidacinio streso.

Artišokų sultys – pagalbininkas virškinimui gerinti

Artišokų sultys gali padėti sumažinti sutrikusio virškinimo sukeltą diskomfortą. Pavyzdžiui, produktas geba mažinti pilvo pūtimą, gerinti virškinimą ir skatinti skrandžio sulčių gamybą. Minėtasis cinarinas skatina tulžies sekreciją, padeda efektyviau skaidyti riebalus ir gerinti maistinių medžiagų įsisavinimą. Inulinas, kuris veikia kaip prebiotikas, skatina gerųjų bakterijų dauginimąsi žarnyne ir padeda palaikyti sveiką mikroflorą.

Šios sultys mažina cholesterolį

Daugelis tyrimų patvirtino artišokų ekstrakto gebėjimą sumažinti „blogojo“ (MTL) cholesterolio kiekį. Viename tyrime, kuriame dalyvavo hiperlipidemija sergantys pacientai, artišokų ekstraktas reikšmingai sumažino MTL cholesterolio kiekį, padidindamas „gerojo“ (DTL) cholesterolio lygį. Tai siejama su artišokų gebėjimu skatinti riebalų skaidymą ir mažinti lipidų kaupimąsi.

Artišokų sultys atsakingos už širdies ir kraujagyslių apsaugą

Dėl didelio antioksidacinių junginių kiekio, artišokų sultys gali padėti apsaugoti kraujagysles nuo oksidacinio streso ir uždegimų. Fenoliniai junginiai, tokie kaip chlorogeninės rūgštys ir luteolinas, apsaugo kraujagysles nuo uždegimo ir oksidacijos. Apskritai artišokų vartojimas siejamas su geresne kraujospūdžio kontrole dėl kraujagyslių tonusą mažinančių savybių.

Artišokai veikia priešuždegimiškai

Artišokuose esantys flavonoidai pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali būti naudingos sergant lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip artritas ar metabolinis sindromas.

Šis gėrimas stiprina imunitetą

Antioksidacinės artišokų sulčių savybės padeda stiprinti organizmo apsaugą nuo laisvųjų radikalų. Organizme oksidacinį stresą iššaukti neleidžia šiose daržovėse esantys vitaminai, kofeino rūgštis, antocianinai, fenoliniai junginiai ir kitų antioksidantų kombinacijos. Tokiu būdu šios medžiagos sukuria imuninį atsaką ir antioksidacinę sistemą, galinčią sumažinti ląstelių pažeidimą ir pagerinti bendrą imuninę funkciją.

Artišokų sultys
Artišokų sultys su morkomis

Artišokų sultys artimos vaistui, o ne gėrimui

Kaip jau galima nuspėti, artišokų sultys dažniausiai rekomenduojamos kaip natūralus funkcinis priedas virškinimui gerinimui bei bendrai sveikatos būklei palaikyti, o ne kaip skysčių balansui papildyti skirtas produktas. Tai reiškia, kad artišokų sultys turi būti vartojamos gana ribotai ir saikingai, o tai yra:

Suaugusiesiems leidžiama vartoti 20–50 ml per dieną, praskiedus stikline vandens ar kitu gėrimu. Dažniausiai rekomenduojama vartoti prieš valgį, siekiant pagerinti virškinimą ir skatinti kepenų veiklą. Jos paprastai vartojamos tam tikru kursu, kurio trukmė paprastai būna 2–4 savaitės, priklausomai nuo vartojimo tikslo.

Komerciškai pagamintas artišokų sultis, kurios dažniausiai būna papildytos priedais, tokiais kaip vitaminas C, įprastai reikia dozuoti po 10–15 ml 1–3 kartus per dieną arba taip, kaip nurodo sulčių gamintojas.

Pasiruoškite artišokų sulčių patys!

Galite nueiti lengviausiu keliu ir paprasčiausiai įsigyti komerciškai pagamintas artišokų sultis, tačiau gauti natūraliai šviežias sultis geriausia pasigaminus jas patiems. Tokiu atveju turėsite geriausią bioaktyvių medžiagų koncentraciją, neperteklinį sulčių kiekį ir tiksliai žinosite, kokių priedų jose yra.

Taigi, tradicinėms artišokų sultims pasigamiti jums reikės tik:

  • 3–4 artišokų galvučių (1 stiklinei sulčių)
  • Šlakelio vandens (jeigu prireiks)

Paruošimas:

  1. Nuplaukite artišokus po tekančiu vandeniu, nupjaukite kotus ir pašalinkite išorinius sukietėjusius „žvynelius“, palikdami minkštus vidinius sluoksnius. Artišokus perpjaukite pusiau ir, jei norite, pašalinkite vidurinę plaukuotąją dalį.
  2. Jeigu norite, apvirkite artišokus apie 5–10 minučių, kol suminkštės. Nors grynoms sultims artišokų termiškai apdoroti nereikia, trumpas garinimas arba virimas padeda sušvelninti kartumą.
  3. Kad išspaustumėte sultis iš šviežių arba apdorotų artišokų, naudokite sulčiaspaudę. Jei sulčiaspaudės neturite, galite smulkinti artišokus virtuviniu kombainu ar trintuvu, o tada gautą masę perkošti per marlę ar smulkų sietelį.
  4. Artišokų sultys gali būti gana stipraus skonio ir koncentruotos. Praskieskite jas vandeniu arba maišykite su kitomis daržovių ar vaisių sultimis, pavyzdžiui, obuolių, morkų ar citrinų.

Sultis gerkite šviežias ir venkite ilgalaikio laikymo.

Detoksikuojančios žaliosios artišokų ir daržovių sultys

Šis receptas ne tik suteikia naudą sveikatai, bet ir subalansuoja artišokų intensyvų skonį, paversdamas gėrimą lengvai mėgstamu kasdieniu detoksikaciniu pasirinkimu.

Artišokų sultys

Ingredientai:

  • 2 švieži artišokai
  • 1 žalias, rūgštokas obuolys
  • 1/2 citrinos (be žievės)
  • 1 saliero stiebas
  • apie 5 cm agurko dalies
  • 1 arbatinis šaukštelis medaus (neprivaloma, jei norite mažiau kartaus skonio)
  • 200 ml vandens (praskiesti pagal skonį)

Paruošimas:

  1. Paruoškite artišokus juos nuplaudami, nupjaudami koto galą, pašalindami kietus lapelius ir  „barzdą“ vidinėje dalyje bei supjaustydami juos mažais gabalėliais.
  2. Susmulkinkite obuolį, citriną, salierą ir agurką mažesniais gabalėliais, kad juos būtų lengviau perdirbti sulčiaspaudėje ar blenderiu.
  3. Naudokite sulčiaspaudę ir perleiskite visus ingredientus, kad išspaustumėte sultis. Tą patį galima padaryti ir blenderiu, o gautą masę perkošti per marlę.
  4. Įpilkite vandens, kad sultys būtų lengvesnės ir skystesnės ir, jei norite, pridėkite šiek tiek medaus kartumui sumažinti. Išmaišykite ir išgerkite šviežias.

Kokios galimos artišokų sulčių nepageidaujamos reakcijos?

Ne be reikalo artišokų sulčių vartojama tik po kelis šaukštus per dieną, nes dideli šio produkto kiekiai gali būti šalutinių reakcijų priežastimi. Atsižvelgus į tai, kai kurie žmonės apskritai turėtų riboti vartoti artišokų sultis, nes:

  • Padidėjusi tulžies sekrecija gali sukelti tokius virškinimo sistemos sutrikimus kaip pilvo pūtimą, viduriavimą ar spazmus. Kartais gali pasireikšti pykinimas ar nemalonūs pojūčiai skrandyje, ypač jei sultys vartojamos nevalgius.
  • Žmonėms, turintiems polinkį į alergijas astrinių šeimos augalams (pvz., ramunėlei, pelynui), artišokų sultys gali sukelti odos išbėrimus, niežulį ar net rimtesnes alergines reakcijas.
  • Artišokai skatina tulžies išsiskyrimą, todėl žmonėms, sergantiems tulžies pūslės akmenlige, vartojimas gali sukelti skausmą ar pabloginti būklę.
  • Dėl diuretinio poveikio kai kuriems žmonėms artišokų sultys gali sukelti nežymius kraujo spaudimo svyravimus. Tai ypač svarbu asmenims, vartojantiems vaistus nuo hipertenzijos.
  • Dėl galimo poveikio cukraus kiekiui kraujyje diabetu sergantys žmonės turėtų vartoti atsargiai, ypač jei jie vartoja gliukozės kiekį mažinančius vaistus.
  • Dėl nepakankamų duomenų apie sulčių saugumą nėščiosioms ir žindyvėms, šios grupės moterims artišokų sulčių vartojimą rekomenduojama riboti.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/artisokas
https://www.mdpi.com/2076-3417/14/11/4940
https://www.mdpi.com/2072-6643/16/5/599

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *