Ar esate girdėję apie kviečių želmenis ir jų sulčių naudą organizmui? Tai puikus energijos ir sveikatos šaltinis, galintis atstoti tam tikrus maisto papildus ar vaistus. Kviečių želmenų sultyse gausu įvairių vitaminų, amino rūgščių bei kitų organizmui būtinų ir naudingų medžiagų. Šiame straipsnyje apžvelgsime kuo kviečių želmenų sultys yra naudingos, kokių maistinių medžiagų jose yra bei kaip užsiauginti kviečių želmenis ir pasigaminti iš jų sultis.
Kas yra kviečių želmenys?
Kviečių želmenys – tai daigintų kviečių grūdų ūgliai. Apie 70 % visų daigų sudaro chlorofilas, kuris suteikia kviečių želmenims ryškiai žalią spalvą. Chlorofilas – tai žalias pigmentas, kurį augalai naudoja maistui gaminti fotosintezės metu. Chlorofilo struktūra panaši į hemoglobino – kraujyje esančio baltymo, pernešančio deguonį į audinius – struktūrą. Todėl kartais jis dar vadinamas „žaliuoju krauju“.
Kviečių želmenys yra stiprus maistinių medžiagų mišinys, dėl ko jie labai naudingi organizmui. Juose gausu geležies, kalcio, magnio, fitonutrientų, 17 aminorūgščių, fermentų, vitaminų A, C, E, K ir B vitaminų komplekso, chlorofilo bei baltymų.
Kviečių želmenų sulčių nauda
- Antioksidantai yra svarbūs siekiant apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų pažaidos, taip pat padeda išvengti ląstelių žūties, vėžio, ankstyvojo senėjimo ir lėtinio uždegimo. Kadangi kviečių želmenyse gausu antioksidantų, todėl vartojant jų sultis, organizmas tampa sveikesnis ir stipresnis.
- Kviečių želmenų sultys gali padėti sergant daugeliu su krauju susijusių ligų. Kviečių želmenys vadinami žaliuoju krauju dėl savo struktūrinio panašumo į hemoglobiną. Todėl jos gali padėti sergant anemija. Be to, jos gali padėti sumažinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje ir sumažinti kraujospūdį, aterosklerozę, kai kraujagyslės užsikemša riebalais. Tačiau jas reikėtų vartoti tik gydytojui paskyrus.
- Kviečių želmenų sultys gali padėti mažinti pykinimą, vėmimą, vidurių pūtimą, kitus virškinimo sutrikimus, skrandžio opas. Jos taip pat gali būti naudojamos vidurių užkietėjimui ir tiesiosios žarnos kraujavimui gydyti, nes jos veikia kaip vidurius laisvinanti priemonė ir padidina išmatų tūrį, taip padėdamos joms lengvai pasišalinti.
- Kviečių želmenyse yra 17 skirtingų rūšių aminorūgščių, geležies, kalcio, daug antioksidantų ir svarbių vitaminų. Todėl jų sulčių vartojimas tiesiogiai susijęs su imuninės sistemos stiprinimu. Gerėja medžiagų apykaita, organizme mažėja uždegimų, greitėja gijimas, o esančios skaidulos stiprina virškinimo sistemą.
- Dėl antioksidacinių, antibakterinių, priešuždegiminių ir žaizdas gydančių savybių kviečių želmenys puikiai tinka odai. Ją galima tepti ant odos išoriškai arba vartoti, norint išvengti odos problemų (bėrimų, žaizdelių, patamsėjimo) ir infekcijų. Reguliarus kviečių želmenų sulčių gėrimas taip pat skatina odos ląstelių dauginimąsi ir gerina odos būklę.
Kviečių želmenų sultys energijai
Šios sultys – tai puikus natūralus energijos šaltinis, kuris daug sveikesnis ir naudingesnis nei bet kokie energiniai gėrimai. Pateikiame tris priežastis, dėl kurių, išgėrus kviečių želmenų sulčių, jaučiamas energijos antplūdis.
- Chlorofilas – kviečių želmenyse yra chlorofilo, tai cheminė medžiaga, suteikianti augalui žalią spalvą. Ši galinga maistinė medžiaga siejama su energijos suteikimu organizmui. Kviečių želmenyse yra apie 70 % chlorofilo.
- Gliukozė – nors kviečių želmenys yra mažo kaloringumo, didžiąją dalį kalorijų sudaro gliukozė. Gliukozė yra paprasčiausia visų rūšių cukraus forma, ji naudojama kaip organizmo energijos šaltinis, kad būtų palaikoma gyvybė ir gera sveikata. Tad dėl juose esančios gliukozės, patiriamas cukraus antplūdis, suteikiantis energijos ir gyvybingumo.
- Maistinės medžiagos – kviečių želmenyse yra daug naudingų vitaminų ir mineralų, pvz. vitamino B komplekso. Vitaminas E, esantis kviečių želmenyse veikia kaip antioksidantai, kurie užtikrina energijos kiekį organizme.
Kaip užsiauginti kviečių želmenis?
Kviečių želmenų galima nusipirkti tiek parduotuvėse, tiek nesunkiai užsiauginti namuose. Juos auginti galima dviem būdais: laikyti drėgmėje arba sodinti į dirvą. Tačiau labiausiai rekomenduojama juos auginti dirvoje, kadangi tokiu būdu užtikrinama gera želmenų kokybė. Pirmiausia kviečių grūdus užpilkite vandeniu ir palaikykite bent dvi dienas. Tuomet į vazoną supilkite žemes, suberkite šiek tiek sudygusius kviečius, juos negiliai įspauskite ir palaistykite. Po maždaug 10 dienų želmenys jau išaugs ir galėsite iš jų spausti sultis. Patys tinkamiausi vartoti – 15-20 cm aukščio kviečių želmenys. Kaip užsiauginti kviečių želmenis žemėje pamatysite šiame vaizdo įraše:
O kaip daiginti be žemių, galite pamatyti šiame vaizdo įraše.
Kaip pasigaminti kviečių želmenų sultis?
Šias sultis pasigaminti namuose labai parasta ir lengva. Tereikia nupjauti užaugusius kviečių želmenis, juos nuplauti po tekančiu vandeniu. Tuomet sudėti ant švaraus rankšluosčio ar popierinės servetėlės ir nusausinti. Toliau:
- sultis iš kviežių želmenų galite išsunkti sulčiaspaude.
- jei neturite sulčiaspaudės, tuomet želmenis galite sudėti į trintuvą ir gerai sutrinti. Gautą masę perkošti per sietelį arbą švarų tankų audinį (marlę).
Išspaustas sultis reikia suvartoti iš karto.
Žalias kviečių želmenų kokteilis
Šis kokteilis ne tik suteiks daug energijos, bet ir aprūpins organizmą daugybe naudingų medžiagų. Taip pat tiks tiems, kurie nori skanesnio gėrimo nei vien tik sulčių, spaustų iš kviečių želmenų.
Kokteiliui pagaminti reikės:
- 1,5 banano, šaldyto susmulkinto
- 50 g šviežių špinatų,
- 2 datulių (be kauliukų)
- 1 a.š. kviečių želmenų miltelių arba 30 ml kviečių želmenų sulčių
- 0,5 a.š. cinamono
Gaminimas:
- Į trintuvą sudėkite bananus, špinatus, datules, kviečių želmenų miltelius arba sultis.
- Viską sutrinkite iki vientisos, tirštos masės.
- Suberkite cinamoną ir dar kartą šiek tiek pertrinkite.
- Gautą gėrimą suvartokite iš karto.
Kaip vartojamos kviečių želmenų sultys?
Kadangi šios sultys yra maisto papildas, jas reikėtų vartoti saikingai. Per parą rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 40 g kviečių želmenų sulčių. Jei šias sultis pradedate vartoti pirmą kartą, tuomet reikėtų pradėti nuo mažesnio kiekio ir kas kelias dienas didinti jų kiekį. Svarbu stebėti organizmo reakciją į šį gėrimą, kadangi iš pradžių jos gali sukelti lengvą pykinimą. Tokiu atveju reikėtų padaryti kelių dienų pertrauką ir vėl po truputį pradėti vartoti želmenų sultis.
Kviečių želmenų sultis reikėtų išgerti iš karto, kai tik jos išspaudžiamos, kadangi šis gėrimas vertingąsias savybes išlaiko vos pusvalandį. Šias sultis reikėtų gerti ryte bent pusvalandį prieš valgį – tokiu būdu geriausiai pasireikš sulčių poveikis. Kviečių želmenų sultis gali vartoti ne tik suaugusieji, bet ir vaikai nuo vienerių metų.
Galimas šalutinis kviečių želmenų sulčių poveikis
Kviečių želmenys paprastai yra sveikas ir naudingas produktas. Skirtingai nei kviečiai, kviečių želmenys neturi glitimo. Tačiau jei vartojate pirmą kartą, stebėkite ar nepasireikš šie alergijos kviečių želmenims požymiai: skrandžio veiklos sutrikimai, pykinimas, gerklės ar lūpų patinimas, bėrimas ir galvos skausmas. Kviečių žolė gali sukelti ir šiuos negalavimus: galvos svaigimas, lengvas galvos skausmas ir nuovargis. Pajutę šiuos simptomus, reikėtų nutraukti šių sulčių vartojimą.
Kad išvengtumėte šių šalutinių poveikių, pradėkite nuo nedidelių kviečių želmenų sulčių kiekio (apie 20 ml per dieną) ir palaipsniui didinkite jų kiekį.
Kviečių želmenų sultys nėra maisto pakaitalas, tad jas reikėtų vartoti tik kaip maisto papildą bei nepamiršti sveikos ir subalansuotos mitybos.
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/wheatgrass-benefits#energy
https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-of-wheatgrass-juice/
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-wheatgrass
https://www.netmeds.com/health-library/post/5-impressive-benefits-of-wheatgrass-juice
Autorė Egidija Indulytė.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.